Stačí mít vůli, nadšení a chuť cestovat. Vydejte se po stopách odvážných vojáků a generálů a připomeňte si alespoň trošku období z let 39 až 45.
Největší ozbrojený konflikt v dějinách lidstva se neodehrál před 2 000 lety, ani před 1000 či 500 lety, ale skončil takříkajíc „nedávno“ - 71 let dozadu. Jeho následkem byly desítky milionů mrtvých lidí, zničené celé státy i vznik dalšího konfliktu s názvem Studená válka. Jde sice o minulost, nicméně navštívit místa, oblasti a lokality, kde se odehrávaly urputné boje, můžete kdykoliv. A pokud máte rádi dějiny a zachováváte si určitý přehled, určitě vás jejich návštěva nebude mrzet a ani nudit. Procházet se po cestičkách, po nichž se více než půl století dozadu proháněly tanky i pěchota a kde se rozhodovalo o osudu celého světa má své kouzlo. A právě proto jsme si pro vás připravili symbolických deset z nich.
Volgograd
Město ležící na břehu Volhy se stalo symbolem důležitého zvratu v druhé světové válce. Bitvy o Stalingrad (tehdejší název města) se zúčastnilo obrovské množství vojáků, tanků, letadel, děl a kdejaké jiné tehdejší techniky. Hlavním cílem Hitlera a jeho spojenců bylo obsadit město a dále postupovat směrem k bohatým ložiskům ropy ležícím v oblasti u Kavkazu a Kaspického moře. Jak již z historie víme, německá ofenzíva skončila fiaskem a v mohutném kotli zahynuly statisíce mužů. Město i přes mohutnému bombardování „přežilo“ do dnešních dnů a je velmi dobrým cílem pro každého milovníka druhé světové války. Navštívit můžete slavnou Mamajevovu mohylu, která byla v Bitvě o Stalingrad klíčovým strategickým bodem. Kromě ní vás na návštěvě potěší i muzeum Panorama, kde jsou uloženy tisíce artefaktů z válečného období. Samozřejmě, procházka po břehu Volhy určitě stojí za to!
Normandie
Už jen po přečtení názvu jistě víte, o co jde. Historická oblast na severu Francie už zažila hodně krveprolití. Kromě stoleté války mezi Anglií a Francií se ve zdejších místech odehrála ještě jedna velmi významná vojenská operace. Vylodění v Normandii, nebo chcete-li i Operace Overlord, zůstane s tímto místem spjata asi navždy. O otevření západní fronty se uvažovalo už dlouho, ale plány byly skutečně provedeny až 6. června 1944, kdy se po výsadkářích a bombardérech na plážích vylodily tisíce Američanů, Britů, Kanaďanů, Australanů, Francouzů, Poláků, Čechoslováků a mnoho dalších. Německé opevnění dalo spojencům rozhodně zabrat, ale vše nakonec dotáhli do úspěšného konce. Kam se vyplatí vydat tentokrát? Jednoznačně doporučujeme útes Pointe du Hoc, který možná znáte i z úspěšné hry Call of Duty 2. Nemůže chybět ani Omaha Beach a další.
Iwó-džima a Okinava
Dva velmi známé japonské ostrovy se staly symboly bojů USA proti Japonsku. Začněme prvním z nich. Iwó-džima je nevelký ostrov v Tichém oceánu, který způsobil Američanům velmi trpké vítězství. Překvapivě dobře a promyšleně opevněný ostrůvek s ikonickou horou Suribači vzdoroval spojeneckým silám celé týdny, než nad ostrovem nezavlála americká vlajka, kterou pomohl zvednout i Slovák Michal Strank. Druhým tvrdým oříškem byl i ostrov Okinawa, o který se bojovalo až do úplného ukončení druhé světové války. Počítalo se s ním jako se skvělým odrazovým můstkem pro vylodění na japonských ostrovech.
Ardeny
Ne moc vysoké pohoří na západě Evropy se během druhé světové války stalo významným dějištěm, kde se Hitler snažil naposledy zvrátit vývoj situace na západní frontě ve svůj prospěch. Celou událost jsme vám podrobně popsali již dříve, takže pokud si chcete něco přečíst o Bitvě v Ardenách, klikejte na tento odkaz. Dnes máte možnost se projít po místech, kde kdysi nacistická vojska bojovala o každý metr doufajíc ve své vítězství a nebudou chybět ani nádherné přírodní scenérie.
Duklelský průsmyk
Zajímavým místem disponuje i země našich sousedů. Na slovensko-polské hranici leží totiž oblast, kde se během největšího ozbrojeného konfliktu na světě divoce bojovalo. Všechno bylo součástí Karpatsko-dukelské operace, během níž se proti sobě postavila na jedné straně nacistická a na straně druhé sovětská a československá vojska. Hlavním cílem bylo spojení armád druhé zmíněné strany s povstaleckými jednotkami operujícími na slovenském území. Bohužel, útok skončil neúspěšně. Dokonce šlo o jednu z největších horských bitev druhé světové války! Neváhejte a vydejte se během volna i vy na východ Slovenska podívat se na Údolí smrti i jiná významná místa.
Kurský oblouk
Největší tanková bitva v dějinách se odehrála u třech měst, a to Kursk, Oriol a Belgorod. Spolu s již zmiňovanou Bitvou o Stalingrad jde o konflikt, který definitivně rozhodl o osudu Třetí říše. Celé tisíce tanků se postavily proti sobě tváří v tvář a výsledkem byly další hromady mrtvých vojáků, zničených tanků a další techniky. Po ztišení bojů se sovětská armáda postupně blížila a blížila k centru Německa - Berlínu.
Varšava, Londýn či Moskva
Všechna tři města byla velmi těžce zkoušená i často bombardována, kvůli čemuž byla téměř kompletně srovnána se zemí, ale ani útoky německých letadel je zcela nevymazaly z mapy a i přes nelehké minulosti dnes prosperují a jsou centry svých zemí.
Karélie
K jednomu z prvních velkých konfliktů druhé světové války patřila i Zimní válka mezi Sovětským svazem a Finskem. 1 000 000 Sovětů vtrhlo na finské území, které bránilo 250 000 Finů. Možná jste o tom nikdy neslyšeli, ale na finské straně jako dobrovolník bojoval i známý herec Christopher Lee, známý především z filmu Pán Prstenů a Hobit! Dnes je Karélie nádhernou oblastí, kam se jednoznačně vyplatí zajet.
El Alamein
Velmi důležitá a rozhodující bitva v severní Africe se odehrála na podzim v roce 1942. Rommelova vojska po ní ztratila jakékoliv výhody a postupně už jen ustupovala zpět do Evropy.
Berlín
Bývalé centrum Třetí říše dnes patří stále k těm z největším a nejdůležitějších měst Evropy. Na jeho území se nachází obrovské množství památek a míst, jež mají spojitosti s druhou světovou válku. Jeho návštěva se jednoznačně vyplatí.
Samozřejmě, v Evropě i v jiných končinách světa se nacházejí další desítky lokalit zapadajících do našich kritérií, ale ne všechny se sem vejdou. Máte i vy nějakého svého oblíbence?