Dinosauři jsou považováni za předchůdce dnešních ptáků, dodnes však o této skutečnosti nebylo k dispozici příliš mnoho detailů. To se však nyní změnilo díky novému nálezu vědců, kteří objevili 99 milionů let stará křídla i s peřím.
Týmu mezinárodních vědců se podařilo v severní části Barmy nalézt dvojici dobře zachovalých dinosauřích křídel i s peřím, jejichž stáří bylo určeno na ohromných 99 milionů let. Křídla se nacházela uvnitř jantaru a badatelé věří, že patřila mláďatům spadajícím do podtřídy primitivních druhohorních ptáků, tedy tvorů, kteří stále měli zuby a na předních končetinách byli vybaveni drápy, jinak ovšem byli velice podobní právě dnešnímu ptactvu. O svém nálezu informovali prostřednictvím publikace v magazínu Nature.
Díky jejich nebývale zachovalému stavu byli vědci dále schopni určit, že křídla dinosauřích mláďat prokazatelně vykazují znaky shodné nebo velmi blízké moderním ptákům nejen svým zbarvením, ale kromě jiného také svojí strukturou. Co se samotného zabarvení týče, jedno z nalezených křídel například obsahuje vrstvy bílého a hnědého peří tvořícího vzory podobné těm, které můžeme vidět u ptáků i dnes. Díky tomu je možné udělat si konkrétnější představu o tom, jak tato pradávná stvoření vypadala, jelikož až do nového průlomového nálezu tyto vzácné poznatky chyběly.