Na jedné straně arogantní a materialistický politik, na straně druhé buddhistický mnich preferující spiritualitu.
Používal různé jména, měnil politické ideologie, vyznání, cestoval napříč světem. Byl dost inteligentní, aby oklamal britského premiéra, generále, politiky a další významné funkcionáře. O mistru podvodů a diplomatických skandálů se těžko dá hovořit jako o jedné osobě. Vystřídal celou řadu nejrůznějších postů a filozofických ideologií. Byl židovským studentem, anglikánským farářem, buddhistickým mnichem i luteránským misionářem. Za svůj život vystupoval pod jmény Ignácz Trebitsch, Ignat Timothe, Ignat Lincoln, Patrick Keelan a mnoha dalšími. Zastával názory válečných řešení, ale i mírových myšlenek. Stihl být poslancem v anglickém parlamentu, odpůrcem Versailleské smlouvy, tajným agentem MI6 i opačně postaveného Německa, ropným lobbistou i vězněm na útěku. Vždy se ale jednalo o jednoho jediného člověka - o Ignácze Trebitsche.
Ignácz Trebitsch se zapsal do světové kriminální historie jako mistr přestrojení. Narodil se v roce 1879 v Rakousko-Uhersku ve městě Paks do silně věřící židovské rodiny. Neměl obyčejné dětství jako jeho vrstevníci. Jelikož byl pokládán za dětského génia, trávil dny studováním se svým soukromým učitelem. Prý až 18 hodin denně četl a studoval, alespoň tak se to uvádí v žádosti o místo kandidáta britského parlamentu. Realita vypadala poměrně jinak. Rodiče se nepokládali právě za bohatou smetánku, a tak si žádného soukromého lektora dovolit nemohli. Otcovo podnikání naneštěstí zkrachovalo a mladý Ignácz si ze sociální bídy, kterou trpěli, odnesl akorát odpor k západnímu kapitalismu.
Nešťastná událost v něm vybudovala silnou touhu po penězích, ať už budou z jakékoliv činnosti. Následovalo obvinění z krádeží. Rozhodl se proto na blíže neurčený čas odejít do Londýna. Ale už v roce 1898 směřuje do kostela v Hamburku, kde se nechává pokřtít. Jako pravý a nefalšovaný křesťan se vydává za oceán, tentokrát do Kanady, kde přesvědčuje židy, aby konvertovali ke křesťanské víře a nechali se také pokřtít. Období náboženských změn a ideologie naplno začíná, když se stává v Kanadě luteránským duchovním. Velkou hlavu si z toho zřejmě nedělal, protože ze dne na den cestuje zpátky do Anglie, aby se stal anglikánským farářem. Z nábožensky laděného prostředí se dává na úplně jiný směr. Míří do prostředí plného peněz a silného vlivu - do politiky.
Kariéru politika odstartoval skvělými všeobecnými znalostmi, vskutku dobře nacvičeným projevem a osobitým charismatem, což mu dopomohlo k seznámení se s bohatým sociálním reformátorem a britským podnikatelem Seebohmem Rowntreem. A tak Ignácz Trebitsch cestoval po ambasádách a nabíral stále silnější kontury arogance. Jeho přemrštěné sebevědomí se nezdálo zejména konzervativcům, ale široké veřejnosti učarovalo. V roce 1910 nakonec poslanecké křeslo získal. Vítězstvím nebyly pobouřeny jen konzervativní strany ale i spolustraníci. Jeho politická kariéra neměla dlouhého trvání, ale nejednomu politikovi se vryla do paměti. Práce poslance vůbec nenaplnila Trebitschove očekávání, protože byl stále odkázán na peníze sponzorů, kterým postupně docházela trpělivost a tak byl nucen po osmi měsících z funkce odstoupit. Jeho dalším domovem se stalo Rumunsko. Pohádkovými sliby si získal investory a založil dvě společnosti. Řeči o zbohatnutí díky obrovským nalezištím ropy ve východní Evropě však zůstaly jen řečmi a Trebitsch musel opět změnit dějiště působení.
Jeho dalším zářezem na poli povolání měla být tajná britská služba MO5. V začátcích 1. světové války měl pracovat jako cenzor rumunsky a maďarsky psaných textů. Následně měl vstoupit do známější MI6. Historické spisy najednou přestávají dávat smysl, když tvrdí, že v téže době měl být zároveň i německým agentem. S pravdou vyšel ven i před samotným MI6 z důvodu, že by mohl dvojité špionáže využít pro britskou stranu. Tato verze však trvala jen jistý čas a za chvíli ji vystřídala verze, že jeho skutečným cílem byla právě Velká Británie. Jeho machinace skončily tím, když mu Británie oznámila, že vědí o jeho podvodech a nemají o něj více zájem. Trebitsch narychlo utekl do New Yorku. Ihned po příjezdu kontaktuje německou ambasádu, ale ta již obdržela mezitím jasné instrukce z Berlína: nevěřit mu ani jedno jediné slovo.
Když se ani tajné služby neukázaly jako studnice neomezených možností a finanční svobody, přesedlal na spisovatelskou kariéru. Řekl si, že právě na svém životním příběhu by mohl vydělat spoustu peněz. Příběh okořenil o různé výmysly a nafoukl ho do takových rozměru, čímž Brity ještě více vyprovokoval. Netrvalo dlouho a za své neohrabané řeči putoval do vězení. K nápravě však nedošlo. Z vězení utekl a vydal paměti plné dalších senzačních odhalení. Stal se mediální celebritou. V roce 1919 zakotvil v Německu obklopený ultrapravicovou společností, která pracovala na obnovení monarchie. Po nezdařeném pokusu Trebitsch v roce 1920 opět mění ideologii. Vydává se do Číny s ambicemi vydělat vytoužené bohatství. Na dálném východě se Trebitsch připravuje ke své poslední metamorfóze. V roce 1931 se dává na východní náboženství a stává se buddhistickým mnichem. Ani skrze spiritualitu buddhismu však nezapomíná na svou velkou materialistickou touhu. V hlavním dění čínsko japonských konfliktů vsadil šťastně na Japonsko, což mu posloužilo při obsazení Šanghaje japonskou armádou. Když v roce 1938 zemřel třináctý Dalajláma, japonský císař Trebitsche formálně potvrdil za následovníka.
Jeho poslední roky života nejsou o nic klidnější. V roce 1938 vydává prohlášení, v němž usiluje o zavedení světového míru a rozpuštění všech vlád na světě. Paradoxně se po vypuknutí 2. světové války přidává na stranu Hitlera. Kontakt udržuje zejména s Himmlerem a Hessem. V roce 1941 žádá o osobní schůzku s Hitlerem, aby ho přesvědčil o ukončení války. Němci reagují osobitě, když údajně žádají Japonce o smrt Trebitsche. V roce 1943 podléhá následkům operace žaludku. I přesto, že byl Ignácz Trebitsch známý po celém světě jeho smrt v té době nevyvolala větší ohlasy. Jak mohl jediný člověk projít tolika změnami? Na jedné straně arogantní a materialistický politik, na straně druhé buddhistický mnich preferující spiritualitu. Ať už bylo za jeho nezapomenutelným životem cokoliv, zapsal se do dějin jako jeden z největších podvodníků a lhářů.