Dala by sis na obličej masku se slizem ze slimáků? Dnešní Japonky a Korejky je milují.
Asie jakožto nejlidnatější kontinent je světem sama pro sebe. Vše od písma po mentalitu lidí je zde jiné. A velmi odlišný standard krásy je asi nejlépe viditelným kulturním rozdílem, který přetrvává navzdory globalizaci. I v roce 2016 je ideál gejši silně promítnutý do toho, jak se dívky líčí a jak pečují o svou pleť.
Holky jsou zde stále vedeny k tomu vypadat co nejnevinněji (vzpomínáte na trend japonských lolitek pár let zpátky?) a nejkřehčeji. To také značí slušnost a dobré vychování a u zaměstnaných žen profesionalitu, což jsou v Asii velmi důležité hodnoty.
Samozřejmě, že péče o zevnějšek je vždy taky přizpůsobena, aby zvyšovala sexuální atraktivitu. A vzhledem k tomu, že v Asii stále vládne tradiční pojetí role muže a ženy, je po ženách vyžadováno, aby byly poslušné a neohrožovaly mužovu autoritu. Předpokládá se také, že dívky se vdají nejpozději okolo sedmadvacátého roku, a pokud ne, do hledání manžela se zapojují i rodiče dívky, protože neprovdaná dcera uvrhává na rodinu nedobré světlo. Například v Číně se těmto neprovdaným ženám říká „zbytkové“ neboli Shengnu, což se dá volně přeložit jako stará panna. Tento nesmyslný tlak na mladé ženy je podporován i propagandou vlády, která se tak snaží spravit krizi nadpočtu nezadaných mužů způsobenou bývalou politikou jednoho dítěte. Toto všechno se projeví v tendenci snažit se vypadat co nejmladší. A typickým znakem nízkého věku je nevinnost. Pojďme se tedy podívat, jak toho docílit.
Ale ještě jednu základní věc. Asiatky se neopalují. Asiatky se „bělí“. Krém na opalovaní s vysokým SPF je každodenní nutností (taky proto, že zabraňuje stárnutí kůže). Občas dokonce používají zesvětlovače kůže, které jsou však nezdravé asi tak jako odbarvování vlasů na peroxidovou blond, takže o jejich používání se moc nemluví, ale těžko byste hledali například v Jižní Korei nebo v Japonsku celebritu bez alabastrové pleti.
Takže když jde o make up, začneme světlým odstínem hydratujícího make upu a vynecháme bronzer a konturování, u nás tak zpopularizované Kim Kardashian. Naopak celkem vysoko na lícní kost naneseme krémovou tvářenku s leskem pro svěží vzhled. Ve východní Asii je tento skoro mokrý look make upu opravdu populární, i když našinec by spíš řekl, že to vypadá mastně.
Co se týče očí, opět můžeme zapomenout na tmavé barvy a kočičí linky, v současné době vévodí lesklé nebo třpytivé stíny světlých barev doplněné maximálně tenkou linkou. Tento look oči otevírá a dává nositelce zdravý zářivý pohled, jako když se vyspala dorůžova. Obočí zůstává rovné, nevytrhané do žádného obloučku – opět skoro dětský vzhled.
O rty velké jako Kylie Jenner tu nikdo zájem nemá, takže odložit tužku na rty a místo na rozšiřování okrajů se zaměřit na centrum rtů, což opticky rty zmenšuje. Taky vám to připomíná moderní variaci na maličkaté rty gejš?
Každý ví, že bez dobré pleti nedopomůže k iluzi bezchybnosti ani ten sebelepší make up a Korejky to vědí dvojnásob. Korejská obsese péčí o pleť trvá již dlouho, ale v posledních dvou letech překročila hranice Hollywoodu a začíná se rozšiřovat do světa.
Už i u nás se dají sehnat takzvané sheet masks, papírové masky nasáklé účinnými výtažky z rostlin a jinými vyživujícími složkami (třeba slizem ze slimáků – velmi populární i v krémech) a některé mají na sobě potisk obličeje tygra nebo karnevalové škrabošky. V Jižní Korei dokonce existuje hnutí one day one mask sheet, kdy si lidé aplikují masku každý den, což může vyjít celkem draho.
Jestli si říkáš, zda to není trošku zbytečné, dovol ať ti představím další vývozní artikl korejského beauty průmyslu: desetikrokový systém péče o pleť. Zahrnuje dva odličovače na vodní a olejové bázi, peeling, toner, sérum, esenci (velmi koncentrované sérum, které má podpořit obnovu buňek), už zmiňovanou masku, oční krém, denní/noční krém a krém s SPF. Výsledky jsou prý ovšem viditelné a to se počítá, ne?