O Qizaie je dnes naštěstí postaráno jako v bavlnce.
Pandy patřily dlouhá léta mezi ohrožené druhy zvířat a kdyby nebylo logických kroků jejich ochránců a odborníků na zvířata, možná bychom počty jedinců počítali na prstech dvou rukou. Systematické změny, péče a vynaložené prostředky však přinesly své ovoce a již začátkem letošního září svět obletěla radostná zpráva, že panda velká už více nepatří mezi ohrožené druhy. Přesto musí ochranáři i nadále pracovat na tom, aby tomu tak zůstalo, avšak slyšel jsi už někdy o poddruhu pandy velké, jejíž srst není černobílá, ale hnědo-bílá?
Klasické černobílé pandy velké tedy již nezažívají existenční krizi, což se nedá říct o chlupáči jménem Qizai. Už na první pohled ti musí být jasné, že Qizai jen tak snadno mezi ostatní pandy nezapadne, protože jeho srst neobsahuje téměř žádnou černou barvu. I když si člověk dosud mohl myslet, že existuje pouze jeden druh pandy, pravdou je, že takzvaná panda Qinling je od roku 2005 zařazena do klasifikace zvířecích druhů jako poddruh pandy velké a počet jedinců tohoto poddruhu vůbec není vysoký. Nejenže není vůbec vysoký, ale hodilo by se spíše říci, že je extrémně nízký, protože zmíněný chlupáč Qizai je jedinou hnědou pandou na světě, o níž odborníci vědí. Hnědavé zbarvení srsti u pand se přitom našlo už někdy v 60. letech minulého století, avšak několik desetiletí až do roku 2005 trvalo dosažení cíle zapsat ji jako poddruh pandy velké.
Oficiálně by se dalo mluvit o tom, že Qizai je poslední známou hnědou pandou na světě. Částečky hnědé srsti v závalu černé barvy se přitom dodnes nacházejí i u jiných žijících jedinců, jenže Qizai je svým vzhledem výjimečný. Vzhled však není jediné, čím se od svých černobílých kolegů liší. Zkoumáním se zjistilo, že jiná je i celková velikost hnědých pand a s tím související menší lebka. Dost už ale bylo informací o samotném druhu, když máme možnost nahlédnout do světa poslední hnědé pandy na planetě, která momentálně žije ve středu Číny a protože je o ni skvěle postaráno, prakticky si nemá na co stěžovat, ale její životní příběh má i své stinné stránky.
Qizai pouze nedávno oslavil své sedmé narozeniny a ať si už pro něj ochránci připravili jakékoliv překvapení a dobroty, nejraději by zřejmě byl, kdyby se mohl ještě alespoň jednou setkat se svou matkou. Ta ho opustila pár týdnů po porodu a nebýt pozorných pečovatelů, Qizai by pravděpodobně zahynul, protože se o něj matka po celou dobu téměř vůbec nestarala. Slaboučké mláďátko se podařilo z hor dostat do rezervace pro pandy velké a po několika testech se podařilo zjistit, že i když je Qizai hnědou pandou, jeho matka byla stoprocentně černobílá. Stávající teorie hovoří o tom, že hnědé zbarvení srsti způsobily roky neustálé reprodukce pand velkých mezi rodiči a potomky, což by mohlo být vysvětlením i pro menší lebku a další anomálie vyskytující se u tohoto poddruhu.
Jako poslední známá hnědá panda na světě si Qizai může užívat i speciální péči, kterou mu v rezervaci s láskou poskytují. Důležitý 7letý samec má dokonce přiděleného i vlastního pečovatele pečujícího o jeho denní program od šesté rána až do půlnoci, takže pokud Qizai nespí, má k dispozici vše, co by mohl potřebovat. Jeho život se přitom většinou točí kolem jídla a odpočinku, takže pečovatel si na obrovské množství práce stěžovat nemůže a ještě si i užívá neustálou přítomnost chlupatého zvířete vážícího téměř celých 100 kilogramů. Rezervace pro něj prý hledá i dámskou společnost na reprodukci, takže uvidíme, jestli se Qizai jednoho dne stane otcem. Na druhou stranu, Qizai si na své jídlo potrpí a protože si rád pochutnává například na bambusu, v rezervaci mu ho musí zajistit minimálně 20 kilogramů každičký den, jinak se hnědá panda začne zlobit a přestane spolupracovat. Možná právě reprodukce mezi rodinnými příslušníky způsobila i to, že Qizai občas reaguje pomaleji než běžné pandy v jeho věku, ale to pro pečovatele nepředstavuje žádný problém, protože svého svěřence už stihl popsat jako klidné, zábavné a roztomilé zvíře. A koneckonců, kdo z nás by se celý den nechtěl starat o výjimečnou pandu?