Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
22. února 2017 15:06
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Češi z ČVUT mohou vyhrát 5 milionů dolarů na prestižní soutěži dronů ve Spojených arabských emirátech

TECH
Uložit Uložené

Týmu z elektrotechnické fakulty držíme palce.

Každé dva roky pořádá Khalifa University v Abú Zabí soutěž s názvem Mohamed Bin Zayed International Robotic Challenge (MBZIRC), jejímž cílem je povzbudit mezinárodní týmy výzkumníků v jejich pracích v oblasti robotiky. Spojené arabské emiráty nejsou zemí, která by trpěla nízkým rozpočtem a stejný problém nemá ani pořadatelská univerzita. Vítězové si dohromady mohou odnést až 5 milionů dolarů (~128 milionů korun). Letošní ročník bude zahájen 16. března, potrvá dva dny a soupeřit bude 26 týmů z několika různých zemí z celého světa. Původně se přihlásilo celkem 143 týmů ze 47 zemí, avšak organizátoři si jich do finálového kola přizvali jen 26. Česká skupina vystupující pod názvem MRS (Multi-robot Systems) z elektrotechnické fakulty ČVUT vedená Martinem Saskou je jednou z postupujících. Naše drony budou soutěžit ve dvou kategoriích ze čtyř.

V jedné z nich budou drony samostatně vyhledávat objekty na přívěsu taženém za jedoucím autem a v druhém bude mít formace dronů za úkol hledat pohybující se předměty různých barev a tvarů a přenášet je na určená místa. Třetí kategorie, v níž náš tým z ČVUT pochopitelně nesoutěží, se bude týkat pozemních robotů a čtvrtá bude kombinací spolupráce pozemních robotů a dronů. Takové funkce by pak v praxi dronům umožnily nejen roznášet zboží, ale i zásoby či léky do oblastní postižených přírodním neštěstím či válkou. Náš tým odlétá z Prahy už 26. února, jelikož bude své stroje dva týdny testovat v pouštní základně nedaleko Abú Zabí. Konkurence je samozřejmě vysoká, ale už samotný postup mezi 26 nejlepších je velký úspěch a ať vyhraje kdokoli, z technických pokroků budeme koneckonců profitovat my všichni.  

Vrcholící přípravy na MBZIRC v praxi

Domů
Sdílet
Diskuse