Čerstvý únik zmiňuje více tech gigantů.
Pokud si někdo myslí, že mu na internetu pomůže nějaké šifrování nebo komplikované heslo, tak je s největší pravděpodobností na omylu. Jak včera vyšlo na povrch, speciální tým americké agentury CIA se bez větších komplikací dokáže dostat do téměř každého smartphonu, počítače a také inteligentního televizoru, díky čemuž pak nabude přístup jako k uloženým datům, tak i k hardwaru. A to jim umožní nepozorovaně zapínat či vypínat mikrofony nebo dokonce takové kamery, prostřednictvím kterých mohou kdykoliv pořídit zvukový, respektive na detaily bohatší vizuálně-zvukový záznam.
Problém jim však nedělají ani známé aplikace, jako je například WhatsApp nebo takový Skype, kde umí přepisovat vyslovená slova během hlasové konverzace do digitálního textu a ten pak ukládají ve svou cloudu. Aby však mohli něco takového realizovat na denní bázi a bez prolomení šifrování či upoutání jakékoliv pozornosti, zřejmě existuje nějaký typ tiché dohody mezi Microsoftem a CIA. Samozřejmě, v úvahu připadají i jiné možnosti, nic konkrétnějšího ale zatím nevíme.
"skype voice conversations are converted into text and stored in CIA spycloud"
— june (@shoe0nhead) 7. marca 2017
oh no @ArmouredSkeptic
those poor employees pic.twitter.com/c135NqiO6Y
Vyplývá to z informací přímo od člověka jménem Kim Dotcom, které publikoval na svém profilu na Twitteru po zveřejnění citlivých dokumentů pocházejících z přísně, avšak ne dokonale střežených archivů. Ty unikly na internet teprve včera a o jejich publikaci se postaral web WikiLeaks. Takzvaný Vault 7 zatím obsahuje pouze první várku tajné dokumentace, ale už zanedlouho by měla přibýt další, kde se dozvíme nové zajímavosti o nekalých praktikách americké informační služby.
Breaking: Skype voice conversations are converted into text in real-time, scanned for contents of interest and stored in CIA spy cloud.
— Kim Dotcom (@KimDotcom) 7. marca 2017