Měli bychom chodit víc ven?
Tuto situaci určitě velmi dobře znáš. Přijdeš v pozdních večerních hodinách domů a máma na tebe v okamžiku, než překročíš práh dveří, vykřikne, kde ses zase tak toulal. Po letech se situace obrátí a ať už je to máma, přítelkyně nebo kamarádi, se kterými bydlíte aktuálně v pronájmu, vytáhnou na tebe otřepanou frázi: Proč pořád sedíš doma? Měl bys něco udělat s tvým nudným životem. Kde je tedy pravda? Nuže, globální trend nasvědčuje tomu, že mladí lidé opravdu stále více upřednostňují vyhřáté místo na gauči v pohodlí domova před socializací ve městě. Je to dobré? Určitě ne. Proč ne a co pro to udělat, se dočteš v dalších řádcích.

Nástup moderních technologií (a depresí)
Časy, kdy jsme doma internet vytáčeli přes dial up, abychom se spojili s okolím přes ICQ, jsou už dávno pryč a dnes konverzaci s kýmkoli zahájíme jedním kliknutím na náš smartphone. A je to právě tato pohodlnost, která nás usazuje stále hlouběji do gaučů či postelí. Vždyť nač bys chodil ven a ještě k tomu utrácel peníze, když si s kámošema můžeš promluvit přes obrazovku svého telefonu? Jedna ze studií z roku 2015 tvrdí, že lidé, kteří upřednostňují osobní kontakt s ostatními, mají menší pravděpodobnost ke vzniku depresí.
Ano, studie a výzkumy jsou věc, jíž mnoho lidí nevěří. Ale vezmi si to takto. Co je více než upřímný smích s kamarády či kámoškami sedíc za jedním stolem? Slovíčka jako „lol“, „haha“ či spleť emotikonů ve skupinovém chatu prostě nikdy nemají šanci osobní kontakt nahradit. Společné fotky s lidmi, které máš rád a zážitky, na které budeš dlouho vzpomínat, určitě nevzniknou při hraní počítačových her, u kterých prosedíš ve svém pokoji polovinu dne. V neposlední řadě je třeba zmínit, že pokud jsi single, větší šance poznat svou budoucí polovičku máš také mimo čtyři stěny, které dokonale ohraničují tvůj životní prostor.

Není kam jít...
Když jsme se mladých lidí při přípravě tohoto článku ptali, proč chodí méně ven, jedna z nejčastějších odpovědí zněla: V mém městě není kam jít a není ani pořádně co dělat. Ono to tak opravdu může vypadat, problémem ovšem je, že mnoho mladých lidí dnes ani nemá přehled o tom, co se všechno v okolí jejich bydliště děje. Další kategorií jsou specialisté, kteří chodí pět let do téhož podniku, možná ideálně ještě k témuž stolu. V takovém případě se ani není třeba divit, že to člověka zas tak nebaví.
Kdy sis naposledy řekl, že jdeš s partou vyzkoušet něco nového? Že si prostě tu sklenici piva vychutnáte v nějakém jiném podniku, ve kterém jste dosud ještě nebyli? Spontánní rozhodnutí přinášejí spontánní situace. A tím rozhodně nemyslíme momenty, kdy se opiješ na mol a podle posledních volaných v tvém iPhonu skládáš mozaiku předešlého večera.
Pít méně a zodpovědně se dokonce mezi mladými stává stále více cool. Nedávný výzkum, do kterého se zapojilo 5 tisíc mladých lidí ve věku 21-35 let tvrdí, že opít se pod obraz už není in. K pití se stavíme stále zodpovědněji a nechceme, aby se nám situace vymkla kontrole. Více než 41 % dotazovaných preferuje chuť a 31 procent respondentů kvalitu alkoholických nápojů před jejich množstvím. Když si ven vyběhneme na pivo, už to ani není kvůli staré dobré zábavě (39 % dotazovaných), ale spíše kvůli objevování nových zážitků (49 % dotázaných).

Zkus něco nového
Kam tedy zajít? Zkus začít tím, že si uděláš malý průzkum v tvém okolí, spousta podniků stále častěji nabízí různé aktivity jako například filmové či kvízové večery. Baví tě společenské hry? Mnoho provozoven pochopilo, že i takto se dá přispět k větší pohodě svých zákazníků. Divadla a kina jsou tradiční volba, ale co třeba takový stand up, který v Česku aktuálně zažívá velkou popularitu? Velmi zajímavé jsou i akce Spots, které se konají na netradičních místech. Pokud se opravdu nedokážeš odtrhnout od PSka, existují podniky, ve kterých si zahraješ s kámošem na herní konzoli. Takto bychom mohli pokračovat dále.
Možná se teď ptáš, jestli to všechno nejsou jen zbytečně vyhozené peníze. Dobrá otázka, vše je třeba pochopitelně dělat s mírou. No když venku zažiješ situace, na které budeš vzpomínat celý život, nebo když tam potkáš například někoho, díky komu se ti podaří dobře zaměstnat, tak možná těch pár drobných nakonec zhodnotíš jako dobrou investici do života.
