Ne všude se musí dívky schovávat.
Velikonoce se blíží a spolu s nimi i množství tradic, kterých mohou mít někteří plné zuby, neuznávat je, nebo naopak milovat. Obzvlášť pro muže je Velikonoční pondělí dnem, kdy si přijdou na své, neboť mrskání a polévání děvčat je to, po čem mnozí touží (nebo to bude tím jídlem a alkoholem?). Ne všude ve světě jsou Velikonoce oslavovány právě tímto způsobem a nemusíš přitom cestovat na druhý konec světa. Pojďme se podívat, jak se během tohoto svátku baví lidé v jiných koutech světa.
1. Haux, Francie
Pokud se během Velikonočního pondělí nacházíš na jihu Francie, nezapomeň si vzít vidličku. Každý rok se totiž na náměstí servíruje obrovská omeleta. A slovíčko obrovská je myšleno opravdu doslovně, protože na omeletu je použito více než 4500 vajec, díky čemuž dokáže zasytit až 1000 lidí. Tato tradice sahá až do dob Napoleona, který cestoval spolu se svou armádou přes jižní Francii. Podle příběhu se zastavili v malém městě a jedli omeletu. Napoleonovi zachutnala, a tak přikázal, aby lidé ve městě sesbírali všechna vajíčka a připravili obrovskou omeletu pro celou armádu.
2. Švédsko
Velikonoce ve Švédsku by mnohým mohly připadat jako Halloween, protože děti se oblékají do různých kostýmů plných barev, dívky mají dlouhé sukně a šátky a nabarvená líčka do červena. Stejně jako během Halloweenu v USA, i tady chodí klepat na dveře a ptát si sladkosti, s tím rozdílem, že je vyměňují za své malby a kresby.
3. Finsko
Podobně jako i ve Švédsku, i v této skandinávské zemi chodí děti od domu k domu oblečené v různých kostýmech s metlami, konvičkami na kávu a vrbovými proutky. V některých částech západního Finska na Velikonoční neděli vytvářejí obrovský oheň, neboť podle této severské tradice a přesvědčení vyplývá, že plameny odrazují čarodějnice, které létají na obloze.
4. Norsko
Možná si myslíš, že tato skandinávská země na tom bude podobně jako ty předešlé, ale v Norsku je Velikonoční pondělí velmi speciálním dnem, který lidé věnují četbě thrillerů, respektive velikonočním thrillerům (známé jako Paaskekrimmen).
5. Sicílie, Itálie
Abballu de daivuli je událostí, kdy místní obyvatelé reprezentují démony, a to tak, že nosí červenou róbu a masky ze zinku. Ti, kteří se oblečou do kostýmů, doslova obtěžují tolik duší, kolik jen mohou - nebo také tak, že jim prodávají alkohol. Odpoledne je však zachrání Panna Maria a zmrtvýchvstalý Kristus, který spolu s anděly pošle všechny démony pryč.
6. Německo
Velikonoční pondělí je v Německu známé pro skrytá vajíčka, která se snaží děti najít na dvoře. Němci kromě svého dvora také zdobí drobné stromky a keře na ulici různobarevnými vajíčky.
7. Bulharsko
V této zemi se vajíčka neschovávají, místo toho s nimi lidé svádějí boj. Nejde o házení vajíčky po sobě (i když tě to určitě napadlo), cílem souboje není totiž rozbít vejce o hlavu svého příbuzného, právě naopak. Komu se podaří udržet si vajíčko nepoškozené, stává se vítězem a zároveň se mu bude po zbytek roku dařit.
8. Verges, Španělsko
V tomto městečku se po Velikonočním pondělku koná takzvaný tradiční „dansa de la mort“ nebo také tanec smrti. Lidé na sebe hodí kostým připomínající kostru člověka, do rukou vezmou kosu a následně se jezdí po ulicích, čímž si připomínají scény Umučení Krista. Průvod končí tak, že děsiví skeletoni (lidé v kostýmech koster) odnášejí krabice s popelem.
9. Polsko
Polévání vodou není výhradní záležitostí pouze v Česku a na Slovensku. I naši polští sousedé oslavují Velikonoční pondělí podobným způsobem, až na to, že vodou nešetří jen na dívkách. Muži polévají prostě každého, ale podle legendy se každá potřísněná dívka do roka a do dne vdá. Tato tradice, jinak pojmenovaná Smingus-Dyngus, má své kořeny již od roku 966 ve městě Mieszko.
10. Washington DC, USA
Bílý dům nemusí být jen nudným místem, plným kraváťáků a důležitých lidí. Již po 130 let je totiž hostitelem Easter Egg Roll, respektive události, která by se dala nazvat jako kutálející se vajíčko. Událost se odehrává na trávníku a jejím smyslem je kutálet vejce (vařená) pomocí velké servírovací lžíce. V dnešní době se však kromě kutálejícího vajíčka mohou lidé bavit díky hudebním skupinám, sportu a různým řemeslům. Každý rok se navíc mění téma události, letošní zní „Ready, Set, Go!“ a má vést děti ke zdravému životnímu stylu.