Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 11. 8. 2020 svátek má Zuzana

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Tech - Auta
1
Martin Mičuda
28. květen 2017, 18:47
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Klame tělem a potrápí i nejeden sporťák. Mercedes-AMG GLC 43 Coupé funguje neskutečně dobře

Možná budete kroutit hlavou, ale spojení SUV, Coupé a AMG skutečně dává smysl.

Martin Mičuda
28. květen 2017, 18:47
Klame tělem a potrápí i nejeden sporťák. Mercedes-AMG GLC 43 Coupé funguje neskutečně dobře
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Příjezd vozidel SUV na trh, tedy lépe řečeno zaplavení trhu těmito automobily, provázejí velmi rozporuplné názory. SUV doslova polarizují společnost – jedna skupina má radost z jejich přítomnosti, což ostatně potvrzují samotné enormně velké prodeje, zatímco druzí nechápavě kroutí hlavami a ptají se, k čemu jsou takové modely dobré, když je drtivá většina lidí reálné nevyužívá. Kapitolou samou o sobě jsou ostatně jakási sportovní SUV s na první pohled ještě menším významem. Tentokrát vám však ukážeme vůz z kategorie SUV, který nejenže klame svým tělem, ale zároveň i doslova boří fyzikální zákony. Není tomu tak dávno, co značka Mercedes-Benz představila svůj nový model GLC, a to včetně stylové varianty GLC kupé. Na tom by nebylo nic zvláštního, vždyť právě středně velké SUV jsou snad nejúspěšnějším segmentem tohoto druhu. Krátce na to jsme se ale dočkali (tehdy) nejvýkonnější a nejsportovnější varianty pod označením Mercedes-AMG GLC 43 Coupé s nemalými sportovními ambicemi. Právě s ním jsme měli možnost se osobně setkat, seznámit, provětrat a okusit jeho kvality. Takže, dává spojení SUV a sportovnosti smysl?

 

 

 

Exteriér

Zajímavostí je, že design samotný prakticky vůbec nenapovídá tomu, že by šlo o něco speciálního, respektive sportovní verzi. Na cestě tak můžete 43 velmi rychle přehlédnout, a to i přesto, že testovaný kousek zdobila skutečně vydařená konfigurace. Na mysli máme bílý perleťový lak, příplatkový Night paket (černé lišty, splitter, zpětná zrcátky či koncovky výfuků), efektní diamantovou masku, výraznou odtrhovou hranu na víku zavazadlového prostoru a nakonec nádherné dvoubarevné 21" AMG disky. Takto vyšperkovaně však v zásadě může vypadat i běžná dieselová verze s optickým AMG paketem a příslušnými prvky doplňkové výbavy. Jinými slovy, jedinými rozpoznatelnými detaily jsou zdvojená lamela v masce, rozdělené koncovky výfuků a hrstka plaket.

 

Klame tělem a potrápí i nejeden sporťák. Mercedes-AMG GLC 43 Coupé funguje neskutečně dobře

 

GLC tak do světa opravdu nekřičí, aby si ho okolí všimlo. Tedy, ono víceméně zdaleka nejde o nevýrazné či nezajímavé auto, jeho potenciál ale na první pohled neobjevíte. V každém případě, GLC kupé vypadá o něco designově vyváženější a rozhodně kompaktnější než větší GLE kupé, za což mohou menší rozměry (4732 x 1890 x 1602 milimetrů). Všimnout si je však třeba také dalších detailů - nízká přední kapota a obecně i výška, naopak značně širší blatníky a hlavně do prostoru vyčnívající zejména zadní kola. To je neklamný fakt toho, že toto auto bude na cestě fungovat skutečně lépe, než by mohl někdo od této kategorie čekat.
 
Samozřejmě, vpředu byste halogenová či bi-xenonová světla hledali už marně - vystřídaly je špičkové světlomety s full-LED High Performance technologií. Podstatou „kupéčka“ je nadále střecha, která se elegantně táhne dolů směrem dozadu. Tam ji čeká zmiňovaná odtrhová hrana a úzká ledková světla zasahující značně do stran. Beru, gé-el-céčko s dodatkem Coupé opravdu nemusí padnout každému do oka, což potvrzuje zejména relativně kontroverzně vypadající zadní část. Citelnou nevýhodou je zejména vysoká nakládací hrana, takže při nakládání zavazadel to nebudete mít nejideálnější. Tak či onak, i to je jednou z daní za život se stylovým vozidlem.

 

Klame tělem a potrápí i nejeden sporťák. Mercedes-AMG GLC 43 Coupé funguje neskutečně dobře

 

Interiér

Už dobře víme, že GLC stojí na základech třídy C, čemuž v konečném důsledku napovídá i samotný název. Jednoznačně největším důkazem je však interiér - pokud jde o palubní desku, její design, rozložení, materiály a všechny hlavní součásti jsou prakticky shodné. Svědky jsme tak velmi zdařilého designu, perfektní ergonomie s minimem tlačítek a hlavně spousty kvalitních materiálů. Skutečný hliník, pravé dřevo (dokonce s dýhou) či v tomto případě červená kůže. Tvar sedadel sice na pohled až tak neoslní (například takové Audi dělá sportovní sedadla designově mnohem přitažlivější), na druhou stranu, plní výborně svoji funkci, a to ať už po stránce bočního vedení či délky (výsuvných) sedáků. Naopak pozitivními slovy nesmíme třeba šetřit na margo špičkového tříramenného volantu, který může být za příplatek potažen v místě toho správného úchopu Alcantarou.

 

Klame tělem a potrápí i nejeden sporťák. Mercedes-AMG GLC 43 Coupé funguje neskutečně dobře

 

Masivní obklad se táhne středovým tunelem, na jehož konci dominuje 8,4" obrazovka multimediálního prostředí. Před obrovskou středovou přihrádkou najdeme sdružený ovladač futuristického tvaru, jehož zdvojená funkcionalita (kolečko i dotyková plocha) je sice občas matoucí, intuitivností ovládání infotainmentu ale vyniká. Budíky jsou i v té nejvyšší výbavě konvenční - rozhodne nezaujmou tak, jako v případě plně digitálních obrazovek, navíc jejich kalibrace a návrh jsou relativně dost strohé, pyšnit se však na oplátku může přehlednou a snadno čitelnou grafikou se sportovním podkladem. Pochopitelně opěvovat a hlavně jmenovat prvky příplatkové výbavy či asistenčních systémů už asi nemá smysl, ostatně, udělali jsme to už nejednou v testech předešlých Mercedesů.
 
Abyste však neřekli, že jen chválíme, i když v autě za téměř dva a půl milionu něco kritizovat je spíše otázka hledání problémů tam, kde nejsou, přeci jen si dejme spršku několika negativ. S karoserií typu Coupé přichází nejen opravdu napůl tragický výhled směrem vzad (dokonce i A-sloupky jsou vskutku široké), ale i méně místa v interiéru a menší kufr. Především nastupování dozadu je skrze klesající střechu komplikovanější, když se ale už usadíte, na poměry tvaru karosérie je vzadu opravdu dostatek místa ve všech směrech. Ale ano, klasické GLC je úplně jinde. Zavazadlový prostor nabízí průměrných 500 litrů, obrovské dvojité dno, no a připravit se musíte na tu vyšší nakládací hranu. V konečném důsledku však zákazník má na výběr - v nabídce je jak praktické GLC, tak i stylové GLC kupé, čili ten, kdo si vybere atraktivnější variantu ví, jaké jsou její nevýhody. Stěžovat si na ně proto nemůže, jinak koupil to, co nechtěl.

 

Klame tělem a potrápí i nejeden sporťák. Mercedes-AMG GLC 43 Coupé funguje neskutečně dobřeKlame tělem a potrápí i nejeden sporťák. Mercedes-AMG GLC 43 Coupé funguje neskutečně dobře

Klame tělem a potrápí i nejeden sporťák. Mercedes-AMG GLC 43 Coupé funguje neskutečně dobřeKlame tělem a potrápí i nejeden sporťák. Mercedes-AMG GLC 43 Coupé funguje neskutečně dobřeKlame tělem a potrápí i nejeden sporťák. Mercedes-AMG GLC 43 Coupé funguje neskutečně dobřeKlame tělem a potrápí i nejeden sporťák. Mercedes-AMG GLC 43 Coupé funguje neskutečně dobře

 

Motor & Jízda

Podstatou 43 je třílitrová benzínová V6, která je v tomto případě naladěna na úroveň 270 kW/367 koní a 520 Nm. Už tento údaj mluví sám za sebe, protože ve vodách středně velkých SUV není mnoho modelů s obdobnou porcí výkonu, nemluvě o tom, že nedávno na svět přišla ještě „plnokrevná“ a bezkonkurenční 63. Maximální točivý moment je přitom k dispozici nejen od vskutku nízkých otáček, ale zároveň i v širokém spektru - 2500 - 4500 ot./min, což je další neklamný aspekt, naznačující, že nedostatkem agility GLC netrpí. Dále zde máme specificky naladěný pohon všech čtyř kol AMG Performance 4Matic, který rozděluje potenciál v poměru 33:67 ve prospěch zadní nápravy. Věci se tedy mají asi tak, že po sešlápnutí plynového pedálu na podlahu se tento počin rozjede na stovku jen za 4,9 sekundy. GLC si během akcelerace díky měkčím předním tlumičům a stabilizátorům doslova sedne na zadní kola, zatíží se tak dominantní náprava, a tedy podstatně zlepší její trakce. Při detailnějším pohledu můžete tak nejednou vidět, jak se přední kola protočí téměř ve vzduchu.

 

Klame tělem a potrápí i nejeden sporťák. Mercedes-AMG GLC 43 Coupé funguje neskutečně dobře

 

Devítistupňová automatická převodovka 9G-Tronic sice naznačuje, že během akční jízdy budete řadit ostošest, při volbě sportovních režimů se ale řazení podstatně změní. Vyšší stupně si převodovka nechává na ty nejvyšší rychlosti, proto při jízdě v serpentinách nemáte absolutně pocit, že byste stále řadili zbytečně moc stupňů. Navíc změna převodů probíhá v průběhu extrémně krátkého času, ba co víc, okořeněno je (na poměry MB nevídaně) decentním kopáním. Dalším faktem, který předznamenává hodně, je samotná váha - 1855 kilogramů je v zásadě relativně dost, ale v rovině středně velkého SUV se šestiválcem pod kapotou jde o pozoruhodný údaj, vždyť například C 63 kupé váží jen o několik desítek kilogramů méně. Parametry tak hovoří jasně a na pohled nejvíce zaujmou ty rychlostní, tím to ovšem nekončí, právě naopak.
 
Nejpozoruhodnější a zároveň nejvíce chvályhodné věci se totiž začínají dít paradoxně v momentě, kdy by to málokdo čekal. Pokud opustíte rovné cesty a navštívíte ty klikaté, zpoza volantu v okamžiku zapomenete na to, že sedíte v SUV. Relativně nízké těžiště, zmíněný široký rozchod kol, minimální naklánění a neskutečně dobře kontrolovaná trakce dělá z GLC famózní sportovní stroj. Jistě, stále je třeba brát na zřetel, že se nebavíme konstrukčně o pravém sporťáku. Souhra vždy připravené převodovky, přesného řízení, pohotových reakcí na pedály a jistého pohonu všech kol zajišťuje v dané třídě nevídaně výborné jízdní vlastnosti. Kromě toho, papírově by se mohlo zdát, že v zatáčkách vám bude létat zadek, avšak i po vypnutí všech stabilizačních systémů a asistentů GLC 43 Coupé neuvěřitelně drží stopu - i po prudkém zatočení volantem řežete zatáčky stylem, jakým byste to sami nečekali. Podvozek prediktivně reaguje na změnu směru a s přenosem váhy nemá absolutně problém. Jinak na tom nejsou ani brzdy, které nevedou ani po několika desítkách minut ostré jízdy. Motor má fantastický tah, parádní zvukový projev a ve výsledku tedy po stránce jízdy není tomuto vozidlu skutečně co vytknout. Asi jen spotřebu, ale i těch cca 11 l/100 km v průměru není vlastně špatný údaj.

 

Klame tělem a potrápí i nejeden sporťák. Mercedes-AMG GLC 43 Coupé funguje neskutečně dobře

 

Závěr 

Možná budete kroutit hlavou, ale spojení SUV, Coupé a AMG skutečně funguje, a to neskutečně dobře! 43 GLC není sice ryzí sporťák, svými schopnostmi však nejeden zastíní. Navíc, pokud neokouzlí, tak minimálně zaujme svým designem, plnohodnotně odveze 5 4 dospělé osoby a cizí mu nejsou ani polní cesty či nějaký ten terén (limitem jsou spíše disky/pneumatiky, než výška podvozku a schopnosti). Výsledkem je tak všestranný model (o klasickém GLC ani nemluvě), se kterým si však můžete užít jízdu plnými doušky, pobavit se a potrápit podstatně sportovnější vozidla. Popravdě řečeno, ano, jezdil jsem už brutálním osmiválcovým BMW X6 M či Audi SQ7 s V8 TDI, což jsou ještě brutálnější a výkonnější monstra, ale s více než 500kilogramovou nadváhou jde ve výsledku i tak jen o silná a (místy) neohrabaná SUV. Netvrdím, že toto SUV není, ale dosud jsem nejel SUV, které tak famózně maskuje to, že jde o vozidlo kategorie SUV, jako toto AMG (ještě takovým mým favoritem je Macan Turbo). Opravdu si nedokážu představit, co bude na cestě dělat GLC, když pod jeho kapotou bude bít 4litrová V8. Závěrem cena - základní GLC Coupé koupíte od 1 320 000 Kč, GLC 43 Coupé začíná na 1 757 000 Kč a nakonec tento exemplář 2 346 000 Kč.

 Klame tělem a potrápí i nejeden sporťák. Mercedes-AMG GLC 43 Coupé funguje neskutečně dobře

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: REFRESHER / martinzmartinaFoto: REFRESHER / martinzmartina Tagy: mercedes-benz, amg, coupe, Mercedes-AMG, automobilovy test, GLC Coupe, GLC 43
Ohodnoť článek
39
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.