Na pořádný pár se vyplatí našetřit i několik tisíc korun.
Pokud je plánuješ vystavovat na odiv více než jen na svatbu či na zkoušky, rozhodně bys výběr elegantních bot neměl podceňovat a spoléhat se na levný pár z obchodního domu. Pokud se o sebe staráš a rád si dopřeješ, těch pár tisícovek už dát dohromady určitě dokážeš. Na správné polobotky či jejich alternativu v podobě chelsea boots nebo loafers se totiž vyplatí našetřit. V našem výběru se nacházejí cenově dostupné stálice jako Dr. Martens nebo Clarks, mladá značka Common Projects, které ve slevě koupíš rovněž za velmi přívětivou cenu, designeři Hugo Boss, Jimmy Choo, Prada a Saint Laurent a téměř dvousetletá obuvnická esa Grenson, Church's nebo John Lobby. Pojďme si je všechny trochu přiblížit.
Dr. Martens
Historie Dr. Martens se začala psát v Mnichově hned po druhé světové válce, kdy se bývalý voják Dr. Klaus Maertens léčil ze zranění. Na svou zlomenou nohu navrhl lehký a prodyšný ekvivalent těžké boty z hrubé a neohebná kůže, které tehdejší armáda používala, aby ulevil svým bolestem. Na přelomu šedesátých let patent probrala zaběhnutá obuvnická rodina Griggových z Anglie a už v témže roce uvedla na trh ikonický model 1460 s kontrastní žlutou nití na podrážce. V sedmdesátých letech s příchodem punku a novodobých stylů se staly boty od Dr. Martens symbolem sebevyjádření, kterým jsou v podstatě dodnes.
Legendární model Dr. Martens 1461
Barvy a materiály
Z těch levnějších jednoznačně nejkrásnější chelsea boots
Clarks
Roku 1825 vyrobili bratři Cyrus a James Clark boty ze zbývajících odřezků ovčích kůží. Tento čin se považuje za zrod dnes už legendární britské značky. Ze všech modelů přímo vyzařuje britský styl, jako i u mnoha dalších lokálních designerů. Clarks stojí rovněž za jedním z největších progresů obuvnického průmyslu. Jako první obuvnictví vůbec začali vyrábět boty podle velikostí a rozdělili je na poloviční, bez kterých si dnes už nedokážeme nákup obuvi představit. Nejoblíbenějším je ikonický model desert boots, který navrhl Nathan Clark v padesátých letech minulého století a v současnosti je běžným produktem mnoha designerů a značek.
Ikonické desert boots
Perfektní silueta
Grenson
Už od poloviny 19. století existuje rovněž další britská značka elegantní obuvi, Grenson. Její zakladatel William Green byl jedním z prvních obuvníků, kteří používali stroje na jejich výrobu. Po jeho smrti na začátku minulého století převzal značku jeho syn a pojmenoval ji na základě příjmení Green a syn (v angličtině Green + Son). Během první světové války vyráběli obuv pro vojsko Velké Británie a během té druhé dokonce pro celou alianci. Ze značky se tehdy stal gigant, který však svou první kamennou prodejnu otevřel teprve před necelými deseti lety.
Brogue od Grenson jsou jedním z toho nejlepšího, co elegantní obuv nabízí
Nejrůznější tvary a barvy
Hugo Boss
Příběh značky není příliš lichotivý, neboť svůj úspěch zaznamenala v nacistickém Německu. Návrhář Hugo Ferdinand Boss založil svou značku v roce 1924. Ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století značka vyráběla uniformy a starala se o oblečení příslušníků SA (útočných oddílů), Hitlerovy mládeže a dokonce i samotného Wehrmachtu. Po jeho smrti krátce po válce však značku dostal do rukou jeho zeť, který se pokusil o zapomenutí hříchů z její minulosti a začal budovat její jméno znovu. Dnes je Hugo Boss synonymem pro elegantní módu.
Dokonalé lakovky
Jednička mezi lakovanou koženou obuví
Common Projects
Velmi mladičká značka jen za 13 let své existence zažívá neobvyklou popularitu. V roce 2004 ji založili Američan Prathan Poopat a Ital Flavio Girolami, čili jde v podstatě o americko-italskou značku. Common Projects je známá především svými dokonalými chelsea boots, které jsou natolik jednoduché, až jsou neodolatelné. Každá bota obsahuje ikonickou sérii čísel na boku, které odkazují na styl (model a materiál), velikost a na barvu boty. Značku si oblíbilo několik celebrit a veřejnost zejména po boomu ohledně zmíněných chelsea boots.
Bezchybné chelsea boots
Pověstné číslo na boku boty
Neodolatelné polobotky
Church's
Historie značky sahá až do 17. století, kdy se narodil a působil pradědeček zakladatele, který svou zručnost se zpracováním kůže přenesl na další generace. V roce 1873 založil Thomas Church v anglickém Northamptonu malou rodinnou firmu, která vyráběla boty. Značka od začátku vyráběla jako jedna z prvních boty rozdělené na levou a pravou, proto si získala prestižní klientelu. Ani ne o deset let později se stali známými po celé zemi díky mezinárodnímu ocenění a začátkem následujícího století dokonce vstoupili na americký trh. Dnes je značka součástí koncernu Prada Holding B.V., což jen podtrhuje její jméno ve světě obuvi.
Z každého páru je cítit anglická elegance
Nádherné chelsea boots a polobotky inspirované vojenskou obuví
Jimmy Choo
Designer původem z Malajsie působí s vlastní značkou v Londýně od roku 1996. Specializuje se na elegantní módu a stejně tak i obuv. Mezi netypické polobotky jsou jeho nejvýraznější prací ty nejzajímavější loafers, jaké trh s designérskou obuví může nabídnout. Barevné střapce, kovové hroty, vyšívané vzory a třpytivé aplikace, vše samozřejmě z luxusních materiálů, jsou lákadlem pro movitější klientelu, která se nebojí vyjádřit a ukázat se.
Hroty a barevné střapce
Nejrůznější loafers
Vybíjené polobotky
Prada
Značku založil v roce 1913 návrhář Mario Prada v Miláně. Specializoval se tehdy výhradně na kožené zboží a boty. V současnosti jsou jejich hlavním tahounem v pánské elegantní obuvi bez pochyb ulítlé podrážky. Některé si možná ani nedokážeš představit. Espadrilky, vysoké platformy, tvarované pryžové aplikace, bublinové podrážky, to všechno je alfou a omegou jejích pánských kolekcí a dnes už snad nemůže překvapit ničím. Právě polobotky na platformách jsou jedním z toho nejlepšího, co dokáže designérská elegantní obuv nabídnout náročnému nositeli a jsou proto velmi oblíbené a vyhledávané.
Ulítlé barvy a platformy
Ty nejzvláštnější tvary a barevné kombinace
Tvarovaná a bublinová podrážka
Saint Laurent Paris
Původní značka Yves Saint Laurent dnes nese pojmenování Saint Laurent Paris a je považována za tu nejváženější v oblasti módy a za synonymum luxusu. Pokud ti tvůj plat povoluje pustit hned několik tisíc a uvažuješ o elegantních botách, Saint Laurent je ta správná volba. Zatímco Common Projects byly specifické svými chelsea boots, SLP je posouvá na zcela jinou úroveň. Jejich jodhpur boots s koženým páskem nebo vybíjené holínky s kroužkem, známé jako wyatt boots, jsou rozhodně jedním z toho nejlepšího, co náš seznam nabízí.
Wyatt
Jodhpur
Nádherné polobotky
John Lobb
Vrchol elegantní obuvi. Podobně jako Church's je i značka John Lobb původem z anglické „Mekky“ obuvnického průmyslu, z Northamptonu. Pan John Lobb otevřel svou první prodejnu přímo v Londýně v roce 1866 a krátce po jeho smrti byla otevřena i druhá v Paříži. Je tak jednou z nejstarších značek kožené obuvi na světě a opět podobně jako boty od Church's, si vyžaduje každý jeden pár hned několikatýdenní proces ruční výroby vyžadující přibližně 200 úkonů. Do 80. let minulého století firma fungovala pouze na základě zakázkové výroby, avšak od roku 1976 patří značka John Lobb pod Hermès Group, která se stará o francouzský trh a ready-to-wear kolekce.
Výroba na zakázku činí přibližně 79 tisíc korun za jediný pár
Značka je známá svou pestrou paletou barev
Hermès dokáže denně vyprodukovat jen 100 párů bot od John Lobb
Předmětem článku byl výběr těch nejlepších značek elegantní obuvi, proto se není čemu divit, proč se ve výsledku objevily designérské boty za několik desítek tisíc korun. Snažili jsme se uvést příklady v každé cenové kategorii a zároveň vybrat skutečně ty nejlepší značky, které nabízejí nejkvalitnější a nejkrásnější páry.