I pozitivního myšlení může být někdy až příliš.
O zákonu přitažlivosti jsi už možná v minulosti slyšel, pokud ne, tak ve zkratce jde o schopnost, respektive přesvědčení, že cokoliv si představuješ a na co se soustředíš, si dokážeš přitáhnout k sobě nebo toho nějakým způsobem dosáhnout. Pokud věříš, že budeš jednoho dne bohatý a budeš se na tento cíl soustředit, máš mnohem větší pravděpodobnost, že toho dosáhneš, na druhou stranu pokud věříš, že nejsi atraktivní, tak prostě jiné osoby nezaujmeš. Zní to velmi jednoduše a právě proto se toto přesvědčení rychle šíří, ale je zákon přitažlivosti vůbec skutečný? Podívejme se na celou věc z hlediska faktů a přibližme si to, co je známé v moderní psychologii.

1. Pozitivní lidé mají tendenci dostat to, co chtějí
První fakt hraje ve prospěch zákonu přitažlivosti a jeho vysvětlení je poměrně jednoduché – pokud myslíš pozitivně, máš mnohem větší pravděpodobnost získat více. Barbara Friedrickson, výzkumnice věnující se pozitivní psychologii, se během 20letého výzkumu věnovala právě zkoumání pozitivity, kterou definovala jako okamžiky pozitivních pocitů. Tvrdí, že pozitivní pocity mají tendenci rozšiřovat náš obzor a perspektivu.
2. Příliš pozitivity se spojuje s chaosem nebo duševní nemocí
Jak se říká, všeho moc škodí a platí to dokonce i v případě pozitivního myšlení. Možná s tímto faktem souhlasit nebudeš, ale příliš pozitivity vede k egocentrismu až k narcismu. Správná dávka pozitivního myšlení dokáže být mnohem prospěšnější a dokáže z osoby učinit zdravě uvažujícího člověka. V tomto se zákon přitažlivosti trochu příčí, neboť mnozí podporovatelé vyzdvihují pojmy jako nekonečná pozitivita či neomezené štěstí, což však může být někdy na škodu a projevit se právě z negativního hlediska.
3. Ne vše, co dostaneš, tě učiní šťastným
Zřejmě jsi už slyšel o tom, že materiální věci ve skutečnosti nepřinášejí velkou dávku radosti a jde jen o krátkodobý efekt. Ve skutečnosti je právě myšlení na danou věc tou jedinou odměnou, která se ti naskytne a dá se říci, že cesta je cíl. Sonja Lyubomirsky, výzkumnice pozitivní psychologie, se věnovala výzkumu, podle kterého většina lidí věří, že dostat nádherný dům, auto či vyhrát milion dolarů z nich udělá šťastné jedince, ale pravda je úplně jinde. Tyto věci tvoří pouze 10 % z celkového štěstí a dokáží zlepšit tvou náladu jen na velmi krátkou dobu.
4. Vizualizování toho, co chceš, může mít opačný efekt
Zákon přitažlivosti ve velké míře pracuje s vizualizací cílů, což může znít opravdu skvěle, ale v některých případech to může být na škodu. Zejména pokud se jedná čistě o vizualizaci cílů – zjednodušeně a lidskou řečí řečeno, pokud se soustředíš jen na to červené Ferrari, ale ne na to, jak se k němu dopracuješ. Právě to vede nakonec k zklamání, protože člověk nedosáhl toho, po čem toužil.
5. Lidé očekávají od pozitivity až příliš
Ano, benefity pozitivního myšlení jsou opravdu skvělé, a pokud, jak jsem již zmiňoval, dokáže osoba udržet zdravou dávku pozitivního myšlení, může jí to výrazně pomoci v životě. Je dokázáno, že kromě zvýšeného pocitu štěstí se na člověku projeví i zlepšená imunita a zdravější srdce (logicky tedy stres na druhou stranu zdraví poškozuje). Příliš mnoho lidí však glorifikuje pozitivitu a dělá z ní doslova jakousi víru. Možná ses už setkal s neuvěřitelně „pozitivními“ pojišťováky či finančními poradci, kteří tě chtěli dostat do svého byznysu a jediné, co z nich sršelo, byla pozitivita sahající až do vesmíru. Taková pozitivita a jí podobná je však jen mýtus a dříve či později se většina lidí popálí a zjistí, jaká je realita.

Abych to celé uzavřel, netvrdím, že zákon přitažlivosti je špatná myšlenka, ale z pohledu vědy či psychologie jde opravdu jen o teorii a namísto vizualizování si svých milionových aut a luxusních domů bych člověku doporučil zaměřit se spíše na pozitivní psychologii, tedy pouze za předpokladu, že se plně neoddává nefalšovanému cynismu a není se svým stavem celkem spokojen.