Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
26. června 2017 v 11:23
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Čeští vědci chtějí léčit popáleniny s pomocí speciálního materiálu, který tvoří vlákna tisíckrát tenčí než lidský vlas

ZAJÍMAVOSTI ČESKO
Uložit Uložené

Pacientům s poškozenou tkání se zřejmě blýská na lepší časy. Hojení se má v budoucnosti usnadnit díky nanotechnologiím.

V současné době je využití nanotechnologií a nanomateriálů již značně rozsáhlé a své uplatnění nacházejí v mnoha oblastech každodenního života, ať už se jedná například o elektroniku, strojírenství nebo v neposlední řadě o zdravotnictví. A právě v poslední zmíněné oblasti by nanotechnologie mohly zanedlouho přinést další pokrok, a to zásluhou českých vědcům, kteří se zaměřují na léčbu popálenin. Ti totiž momentálně vyvíjejí speciální materiál, který má usnadnit hojení poškozené tkáně.  

Jak uvádí server České televize, který o snaze českých vědců informoval, materiál je tvořen vlákny tisíckrát tenčími než lidský vlas a je možné do něj vpravit různé léčivé látky. Po ponoření do vody, která simuluje prostředí v těle člověka, se navíc sám rozpadne. Takový obvaz pak má podpořit růst buněk a zároveň pacienta ochránit před infekcí.

Čeští vědci chtějí léčit popáleniny s pomocí speciálního materiálu, který tvoří vlákna tisíckrát tenčí než lidský vlas
Zdroj: pixabay.com

„Funguje jako jakési lešení. Bude to materiál, který budeme aplikovat na tu ránu, snažit se, aby nebyla často převazovaná, aby v ní byl naopak klid,“ uvedl pro ČT Robert Zajíček, který působí jako přednosta Kliniky popáleninové medicíny ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

Doporučeno
ANKETA: Na kolik peněz tě vyjde festival? Zeptali jsme se návštěvnictva Rock for People ANKETA: Na kolik peněz tě vyjde festival? Zeptali jsme se návštěvnictva Rock for People 18. června 2024 v 18:20

„Každý pacient jistě zná tu nepříjemnou vlastnost, když si vezme gázu, má obyčejný strup a pak si tu tkáň utrhne, tak tenhle materiál zabrání tomu, aby k něčemu takovému došlo,“ vysvětlil dále pro server Evžen Amler z Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Podle něj je speciální materiál použitelný na růst buněk, pro regenerativní medicínu a také pro tkáňové inženýrství. „Na tomto buňka ráda roste, protože si myslí, že je doma ve vlastní tkáni,“ uzavírá Amler. Na prvních pacientech se nový materiál českých vědců začne testovat koncem letošního roku.

Domů
Sdílet
Diskuse