Obrovský úspěch čínských vědců by mohl být počátkem něčeho mnohem většího.
Už od počátku 90. let začali vědci spekulovat o teleportaci, fantastické zajímavosti, která se do té doby vyskytovala jen ve sci-fi knihách. Od té doby však už uběhlo mnoho času a pokrok nabral mnohem rychlejší spád. Teleportace se už několikrát vědcům podařila, poprvé v roce 1997, kdy se v jedné laboratoři přesunula částice o 800 metrů. V roce 2012 již vědci zvládli 143 kilometrů, ale 10. červenec se stal pro vědu zásadním. Čínští vědci teleportovali foton ze Země přímo na její oběžnou dráhu, na satelit vzdálený přes 500 kilometrů.
Jediný způsob teleportace, který dnes věda zná, je kvantová teleportace (quantum teleportation). Ano, skutečně se dají věci přemisťovat z jednoho místa na druhé, ale částečně zde záleží na úhlu pohledu, zda se daný předmět dokáže skutečně přesunout. Na kvantovou teleportaci potřebuješ dva přístroje a předmět, který chceš přesunout. Každou věc kolem nás tvoří atomy a ty jsou poskládány z dalších částic. To, jak co vypadá, určují jejich vzájemné vazby a vlastnosti (například síly, jakými na sebe částice působí).
Tedy, pokud donutíš hromadu částic chovat se tak, aby vytvořily tebou vysněný předmět, udělají to. A přesně takto funguje kvantová teleportace. Po získání přesných informací o teleportovaném předmětu se pošle zpráva do druhého přístroje, který zase ovlivní vybrané částice. Vytvoří tak jakousi kopii, ale není pochyb o tom, že o teleportaci skutečně jde (pokud bychom originální předmět zničili, v podstatě se přesunul, protože je identický s jeho kopií).
Z mnoha důvodů však není dobré, aby byly na Zemi dva přesně identické shluky atomů. Jinými slovy, je dobré originály zničit. Například, pokud by se tímto způsobem teleportovali lidé, ve skutečnosti by se rozmnožovali. Není jasné, který z dvojice bys byl skutečně ty a dokážeš si určitě představit, že by mohlo vzniknout mnoho nepříjemností.
Zpátky však k čínským vědcům. Vše, co sis právě přečetl, bylo trošku zveličené. Nikdo v dnešní době ještě žádné velké předměty neteleportuje a obrovským úspěchem je, když se dokáže takovýmto způsobem teleportovat jen jedna jediná částice. V tomto případě to byl foton, který dokonce ani částicí není (což neznamená, že je jednodušší na teleportaci). Ten se ocitl na místě vzdáleném více než 500 kilometrů od Země. Konkrétně šlo o satelit Micius, který je na světlo mimořádně citlivý a dokáže zaznamenat každý foton. Vědci ze satelitu získali informaci, že foton skutečně „dorazil“.
Dvojice fotonů.
Možná jste postřehli, že kvantová teleportace není až tak o přenášení objektů, jako o jejich detailním skenování a o jejich následném zhmotnění. Od tohoto se odvíjí idea kvantového internetu, který v hypotetických sférách funguje na stejném vzoru. Informace by cestovaly ve vlastním kvantovém systému. Taková síť by sice nebyla zrovna nejrychlejší, ale mnohem bezpečnější.