Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
19. července 2017 v 15:14
Čas čtení 0:00
Klára Tomková

Profily blogerek s alarmující váhou, po jejichž zhlédnutí pochopíš, proč Instagram způsobuje poruchy příjmu potravy

Uložit Uložené

Instagram má ze sociálních sítí nejhorší dopad na naši psychiku. Po zhlédnutí těchto profilů se není čemu divit.

Instagram. Sociální síť, která dopadá v průzkumech negativních vlivů na naši psychiku suverénně nejhůře. Přesto ale stále patří k nejoblíbenějším, a to především u mladých holek. Což je zásadní problém, kvůli kterému stále přibývá žen, které trpí anorexií či bulimií. To jsou psychické nemoci, které si do určité míry způsobují dívky samy tím, že denně projíždějí Instagram a obdivují extrémně vyretušované blogerky nebo hůř – blogerky, které samy anorexií trpí. 

Poruchy příjmu potravy mají ze všech psychických nemocí nejvyšší procento úmrtnosti. Ženy ve věku 15–24 umírají dvanáctkrát častěji na anorexii než na cokoli jiného. A my stále Instagram využíváme téměř nejvíce ze všech sociálních sítí. Proč nás to tak baví? A proč je tak jednoduché se Instagramem nechat zmást a začít nezdravě hubnout?

Zásadním problémem je, že mnoho blogerek, které mají sta tisíce odběratelů, samy poruchou příjmu potravy trpí. Ano, bohužel oblečení vypadá nejlépe na hubených holkách, ale ne na anorektičkách. Instagram ale způsobil to, že už mezi nimi nevidíme žádný rozdíl. Je fajn, že nás inspirují svým stylem a některé i k tomu žít zdravěji, ale velké množství z nich má opravdu šílené postavy a přála bych si, aby si je jen do těchto hrozivě vyhublých tvarů retušovaly. Obávám se ale, že to, že je tyto blogerky schopné sledovat statísíce lidí, je v držení nezdravých diet jen podporuje. Projela jsem si pár mých oblíbených inspirativních stránek sdružující různé blogerky a nestačila jsem se divit, kolik z nich je s postavou opravu na hraně. O koho se jedná?


Tak například norská blogerka Kristine Ullebø je s váhou už opravdu na štíru. Při pohledu na její paže je člověku trochu do breku, nemyslíte? Bohužel, jejích 642 tisíc followerů si to nemyslí a možná chtějí být jako ona. 

 

Caroline Deisler. Je spoustu holek na Instagramu, za jejichž postavu bych vraždila. Ovšem tato veganka k nim už nepatří. Nerada bych někomu křivdila, ale mám pocit, že to se svojí posedlostí zdravou stravou už trošku přehnala...

Ani v případě Viktorie J. Hutter a jejích nohou připomínajících 10leté dítě není o co stát.

Pak tu máme miláčka Instagramu Alexis Ren, kterou ceníme, protože ta se rozhodla mladé dívky informovat o tom, že sama poruchou příjmu potravy trpí. Otevřeně promluvila o tom, že její postava a životní styl není úplně zdravý. Většinu fotek ze špatného období smazala a teď se snaží sportovat a jíst opravdu zdravě.

Inka Williams z Bali by asi také úplně neměla být inspirací pro mladé dívky.

Účet Pepamack se také pohybuje opravdu na hraně zdravé váhy. Dokonalý styl není vším...

Příspěvek sdílený Petra (@pepamack),

Příspěvek sdílený Petra (@pepamack),

Příspěvek sdílený Petra (@pepamack),

Příspěvek sdílený Petra (@pepamack),

V případě Ericy Hoida doufáme jev v přehnaně vyretušované stehno. Označení retuše na fotkách by mohlo být prvním krokem k tomu, abychom po projíždění Instagrmu nepropadaly depresím.

U Lilliaany si také nejsem jistá, zdali jí její dlouhé nohy závidět, nebo naopak.

To byl výčet pár blogerek, na které jsem při brouzdání Instagramem narazila a jejich postavy mě zarazily. Smutné je, že u pár z nich jsem si to při psaní článku uvědomila poprvé. Což je zásadní problém. Kvůli Instagramu už se nám stírají hranice mezi tím, co je normální a mezi tím, co už je přes čáru. The Royal Society for Public Health zjistila, že se více než polovina uživatelů Instagramu po jeho použití cítí deprimovaně a nehezky. Prokázala tak přímou souvislost mezi užíváním Instagramu a poruchami příjmu potravy. 

Další nemoc, kterou Instagram způsobuje, je orthorexie. Což je psychická porucha, při které se člověk (ve větší míře, než která je považována za „normální“) upíná na zdravou stravu. Orthorektikem je ten, komu myšlenky na zdravé stravování zabírají většinu času a při porušení svých stravovacích zásad se cítí provinile. Hashtagy #healthyfood to začíná a vážnými poruchami s váhou to končí.

Bohužel zatím žijeme ve světě, kdy vyhublým blogerkám followeři přibývají, místo aby ubývali. Správným krokem by bylo označování retušovaných fotek, o které se už určitá část modelek a blogerek snaží. Jen tak dál!

Domů
Sdílet
Diskuse