Technologie nám opět zjednoduší život.
Americká logistická společnost sice získala povolení provozovat v rozvinuté evropské zemi nevšední přepravní systém už v březnu, ale až v těchto dnech odhalila jeho důležitou součást - speciální, futuristicky vyhlížející stanici. Malá létající zařízení tak zpočátku dostanou za úkol přenášet vzorky krve včetně dalších zdravotnických předmětů jak mezi místními nemocnicemi, tak i mezi klinikami či takovými laboratořemi, píše The Verge.
The first autonomous drone network will fly above Switzerland starting next month https://t.co/wOJqYkidB6 pic.twitter.com/UHjWH7qWQa
— The Verge (@verge) September 20, 2017
Systém sestávající z autonomních, čili samostatných dronů, za kterým stojí Matternet, je unikátní v tom, že nic podobného momentálně nikde neexistuje. Po testování už zanedlouho přijde řada i na ostrý provoz, přičemž ten by měl být podle dostupných informací spuštěn někdy během nadcházejícího měsíce.
Vyhledat stanici a použít mobil
Celé to bude fungovat prostřednictvím takzvaných Matternet stanic, kam dotyčný vloží balíček a o vše ostatní se následně postará počítačem řízený přepravní systém. Ještě před odletem však musí vytáhnout z kapsy svůj smartphone a otevřít mobilní aplikaci, kde je třeba zadat detaily související s tím, kam zásilka poputuje. Po doručení do jiné stanice se už jen oskenuje na displeji zobrazený QR kód a ten, pro koho je určena, ji pak může vesele převzít.
Přepravní drony prý dosáhnou rychlosti až 70 kilometrů za hodinu a co se týče samotné výdrže na jedno nabití baterie zvládnou přibližně 20 kilometrů. Výhoda zde ale spočívá v tom, že uživatel nemusí čekat na dobití elektrické energie, protože v momentě, kdy zařízení uskuteční fyzický kontakt se stanicí, vybitý akumulátor se automaticky nahradí za nabitý.