Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 22. 10. 2020 svátek má Sabina

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher - Rozhovory
0
Pavlína Plecitá
22. listopad 2017, 15:26
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Chci pozitivně ovlivnit život alespoň miliardě lidí, říká dobrovolnice z Člověka v tísni. Jak vypadá život na zahraniční misi? (Rozhovor)

V neziskové organizaci Člověk v tísni pomáhají lidem v Česku i zahraničí již 25 let.

Pavlína Plecitá
22. listopad 2017, 15:26
Chci pozitivně ovlivnit život alespoň miliardě lidí, říká dobrovolnice z Člověka v tísni. Jak vypadá život na zahraniční misi? (Rozhovor)
Zdroj: Archiv Tamara Stupalová
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Dokážete si představit vycestovat na několik měsíců nebo let do nějaké daleké země, kde místní obyvatelé bojují s chudobou, hladem, živelnou katastrofou nebo důsledky válečných konfliktů, abyste jim pomohli jejich životy alespoň částečně zlepšit? Organizace Člověk v tísni se humanitární pomocí a podporou vzdělávání zabývá již od roku 1992. Za tu dobu pomohla nespočtu lidí u nás i ve světě. Tamara Stupalová je jednou z těch, která se rozhodla v rámci Člověka v tísni vydat na zahraniční misi a z druhého konce světa nám ochotně odpověděla na naše zvídavé otázky. Jak vypadá její běžný den nebo jak bojuje se steskem po domově? Čtěte dál.

 

Chci pozitivně ovlivnit život alespoň miliardě lidí, říká dobrovolnice z Člověka v tísni. Jak vypadá život na zahraniční misi? (Rozhovor)

 

Tamaro, kde jsi a jak tam vypadá současná situace?

Jsem právě na filipínské misi Člověka v tísni. Bydlím tu na ostrově Eastern Samar, ve měste Guiuan, což je jedna z nejchudších oblastí Filipín. Člověk v Tísni na ostrově Eastern Samar působí od roku 2013, kdy tuto provincii zasáhl ničivý tajfun Haiyan/Yolanda, který si vyžádal okolo 7 000 obětí. Od té doby tu mnoho lidí bylo schopných obnovit svá živobytí, region ale stále bojuje s chudobou. Člověk v Tísni působí na Filipínách též v oblasti pozemkových práv, v prevenci živelných katastrof a ve sféře humanitární pomoci, specificky ve městě Marawi na ostrově Mindanao. Nejzávažnější je dnes situace v Marawi, kde kvůli nedávnému konfliktu okolo 400 000 lidí muselo opustit své domovy.

 

Proč je ta situace na Filipínách právě taková?
Filipíny jsou jednou ze zemí na světě, která je nejvíce náchylná k živelným katastrofám. S tropickými bouřemi, vlnami tsunami, zemětřesením a záplavami se tu musí počítat. Zodpovědnost leží převážně na místní vládě a občanské společnosti, kteří se musí na přírodní katastrofy náležitě připravit a snažit se snižovat riziko ztráty na životech a materiálních škod. Některé části Filipín jsou více rozvinuté než jiné, což je z určité části způsobené nerovnými poměry v oblasti vlastnictví půdy a potřebou agrární reformy. Roli hrají i další faktory, například tradiční způsob zemědělství v různých oblastech. A samozřejmě též současná veřejná politika vlády.

 

Co konkrétně na Filipínách děláš?
Momentálně pracuji na mediálním image naší mise a rozvíjím komunikační strategii (přečtěte si více o tom, čemu se věnujeme, zde!). Pomáhám kolegům též v oblasti Monitoring & Evaluation, kde přispívám svými znalostmi v oblasti statistiky a analýzy dat.

 

Jak na tebe, nebo práci Člověka v tísni v této oblasti obecně, reagují sami Filipínci? Jaké máte vzájemné vztahy?
Vice než 90 % zaměstnanců Člověka v tísni na Filipínách jsou místní lidé, což přispívá k tomu, že nás místní komunity vnímají pozitivně. Protože žiji na malém městě v odlehlé oblasti Filipín, místní lidé mě tu ze začátku vnímali jako kuriozitu, ale myslím, že už si na mne po dvou měsících zvykli. Filipínci jsou velmi přátelští a zvídaví lidé, zvláště co se týče cizinců. Takže se mi neustále stává, že se se mnou někdo dá do řeči a vyzvídá, odkud jsem a co tu dělám – případně kolik centimetrů měřím!

 

Chci pozitivně ovlivnit život alespoň miliardě lidí, říká dobrovolnice z Člověka v tísni. Jak vypadá život na zahraniční misi? (Rozhovor)

 

Podělíš se s námi o nějaký zajímavý zážitek, který tě potkal během tvé práce na Filipínách? Něco, co tě vážně dostalo?
Vždy mě nejvíce dostane, když se bavím s lidmi o tom, proč podporují současnou vládu prezidenta Duterteho, který naprosto ignoruje lidská práva. Výsledky prezidentských voleb na Filipínách v roce 2016 jsou pro mě stále jednou z nejvíce šokujících událostí.


Každodenní život je též zdrojem různých malých překvapení, například to, že spousta místních lidí tu neumí plavat, i když žijí obklopeni oceánem, a na druhou stranu se často naučí jezdit na motorce už jako děti.


Vždy mě tu překvapuje přívětivost a zvídavost místních lidí, neustále se o mě zajímají a zvou mě na jejich rodinné události a oslavy. Obdivuji též schopnost Filipínců žít poklidně na břehu Tichého oceánu, i když kdykoliv může přijít živelná zkáza. A to, jak se neustále usmívají a vypadají vesele, i když jsou často velmi chudí.

 

Jak vypadá tvůj běžný den při takovém výjezdu v rámci neziskové organizace?
Každý den je jiný, podle momentálních úkolů a aktivit. Většinu mého času trávím v kanceláři prací na mediální kampani, monitoringu výsledků projektu a hodnocením dat a psaním projektů. Jiní moji spolupracovníci na druhou stranu tráví většinu času v terénu, jsou v kontaktu s farmáři a místními neziskovými organizacemi, objíždějí terénní projekty jako například kakaové školky, organizují si schůzky se zastupiteli provinční vlády a tak podobně.

 

Obligátní otázka, kterou dostáváš asi často – proč ses rozhodla být dobrovolnicí v organizaci člověk v tísni?
Už jako teenager jsem chtěla pracovat v oblasti humanitární pomoci a rozvojové spolupráce. Možnost vyjet přes ČvT jako EU Aid Volunteer mě upoutala jako zajímavá příležitost pracovat v terénu a přispět k práci ČvT v rozvojové a humanitární oblasti. Mým cílem je najít způsob, jak pozitivně ovlivnit život alespoň miliardě lidí na této planetě!

 

Je to tvá první práce pro Člověka v tísni?
Ano. Už dříve jsem se ale účastnila projektů Člověka v tísni, například jsem na střední škole organizovala promítání filmů o lidských právech skrze program ČvT „Jeden svět na školách“.

 

Jak dlouho taková jedna mise probíhá?
Moje EU Aid Volunteers mise je na jeden rok. Jinak mise ČvT mohou být dlouhé od několika měsíců až po několik let.

 

Jak tedy bojuješ se steskem po domově?
Mám veliké štěstí, protože mě tu právě na Filipínách byli navštívit tři mí nejlepší kamarádi, kteří jsou původem ze Súdánu, Vietnamu a Chile.


Ale protože žiji v odlehlé, venkovské oblasti, moc mi tu chybí spojení s kamarády a také kulturní život. Řeším to tak, že každý den žhavím Messenger a WhatsApp, posílám kamarádům a rodině zprávy, fotky a hlasové zprávy a snažím se být v kontaktu s tím, co se děje ve světě skrz mezinárodní média a Twitter.

 

Může to být i nebezpečné pro tebe, třeba jakožto pro ženu?
Provincie Eastern Samar je velmi bezpečnou oblastí, navíc tu pro mě jako ženu-cizinku nesporně plynou určitá privilegia. Místní filipínské ženy tu rozhodně čelí větším výzvám a rizikům než já jako cizinka.

 

Takže ses zatím nedostala do situace, kdy bys měla opravdu strach?

Zatím ne, i když některé silné bouře ve mně vyvolávají alarm!

 

Chci pozitivně ovlivnit život alespoň miliardě lidí, říká dobrovolnice z Člověka v tísni. Jak vypadá život na zahraniční misi? (Rozhovor)

 

Je to podle tebe práce, kterou by mohl dělat kdokoliv?
Určitě ano, pokud se takový člověk o tuto práci skutečně zajímá. Samozřejmě to není pro někoho, kdo není naprosto vášnivě zamilovaný do působení občanské společnosti a práce neziskovek.

 

Jaké vlastnosti nebo předpoklady tedy musí mít člověk, který se dobrovolně vydá do nějaké krizové oblasti, aby tam pomáhal jiným?
Moje oblast momentálně není krizová, takže to mám v tom lehčí. Takový člověk by měl být naprosto přesvědčený o přínosu práce v neziskovém sektoru a flexibilní ohledně životních podmínek a komfortu. Měl by to být někdo, kdo se zajímá o lidi žijící v chudých, odlehlých anebo krizových oblastech a být schopen jim naslouchat. Užitečné jsou samozřejmě dovednosti potřebné v neziskovém světě, např. psaní projektů, interakce s médii, finanční administrativa, monitoring & evaluace, logistika, řízení kolektivu, práce s dobrovolníky a tak podobně. Důležité na misi je být schopen se přizpůsobit podmínkám a kolektivu a též umět žít bez dočasného přístupu k tomu, co nám je často nejdražší, jako rodina, přátelé a kulturní život, stejně tak jako stabilní politická situace, bezpečnost a respekt pro lidská práva.

 

Jak vypadá výběrové řízení pro Člověka v tísni na zahraniční misi?
Pro EU Aid Volunteers výběrové řízení bylo třeba vyplnit asi 20stránkovou přihlášku, poté následovalo několik pohovorů a nakonec psychologické testy a vyžádání referenčních dopisů.

 

Kde a jak se třeba mohou případní zájemci přihlašovat?
Všechna volná místa ČvT najdete na stránkách https://www.clovekvtisni.cz/en/career. O EU Aid Volunteers a nadcházejících přijímacích řízeních můžete číst více zde.

 

Chci pozitivně ovlivnit život alespoň miliardě lidí, říká dobrovolnice z Člověka v tísni. Jak vypadá život na zahraniční misi? (Rozhovor)

 

Co ještě dalšího patří k oblastem pomoci, které Člověk v tísni zaštiťuje?
ČvT působí mezinárodně v oblasti humanitární a rozvojové spolupráce a lidských práv. V Česku se ČvT soustředí na sociálně integrační programy, které se týkají nejen Romů, a též na práci v oblasti vzdělávání a zvyšování povědomí o porušování lidských práv. Třeba jste někdy slyšeli o filmovém festivalu „Jeden Svět“ nebo o dokumentární sérii „Příběhy bezpráví“.

 

Otázka na závěr – pojedeš znovu?
Zatím ještě nevím, mám spoustu plánů do budoucna, které zahrnují práci v humanitární oblasti stejně tak jako spoustu dalších věcí.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Foto: Archiv Tamara Stupalová Tagy: filipíny, člověk v tísni, dobrovolnictví, nezisková organizace
Ohodnoť článek
16
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.