Kalifornští vědci přišli s revolučním vynálezem.
Mozkovými implantáty se dnes zabývá mnoho velkých technologických ikon. Od amerického ministerstva obrany přes Elona Muska až po prestižní zahraniční technologické instituty, akademie a univerzity. Každá z těchto institucí však zkoumá jiné sféry a za jiným účelem. První úspěchy jen před několika hodinami ohlásila University of Southern California, tedy přesněji tým vědců vedený profesorem Songem.
Těm se podařilo vymyslet funkční mozkový implantát, ale nebude použit jako zákeřná a masová vražedná válečná zbraň. Vědci totiž odprezentovali doplněk, který zlepšuje paměť. Tým vědců nejprve na základě elektrod zjistil, co je to ideální paměť a jaké mozkové procesy se vlastně dějí, když se něco snažíme zapamatovat. Následně přišla na řadu optimalizace a snaha zjistit, jak takové procesy podpořit a zvýšit výkonnost mozku. Řešením jsou speciální implantáty, miniaturní elektrody, které elektrickými impulsy stimulují určité části mozku tak, aby byla jeho výkonnost v určité sféře mnohem výraznější.
Vědci použili již vložené elektrody v pacientech s epilepsií, ale implantovat taková zařízení není problém i zdravé části populace. A výsledky hovoří jasně. Při stimulaci mozku se stala takzvaná pracovní paměť výkonnější až o 25 procent a krátkodobá paměť o 15 procent. Nic podobného se ještě nikdy nikomu nepodařilo, a i když se podobná paměť může například hodit tobě před testem, zařízení pravděpodobně poputují do medicínské sféry, kde by mohla měnit životy pacientům s Alzheimerovou chorobou.