Neděle 18. 3. 2018 svátek má Eduard

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.

Měl by vlak zabít jednoho, nebo pět lidí? Napínavé video postaví náhodné lidi do pozice železničního zaměstnance a sleduje, jak reagují

YouTube Red přichází s novou sérií videí Mind Field a první ti opravdu vyrazí dech.

9. prosinec 2017, 3:02

YouTube Red přichází s novou sérií videí Mind Field a první ti opravdu vyrazí dech.

Ještě v lednu jsme ti přinesli článek ohlašující novou sérii prémiového programu YouTube Red s názvem Mind Field a dočkal se velmi pozitivních ohlasů. Ve videu se Michael z legendárního kanálu Vsauce rozhodl na tři dny zavřít do kompletně bílé místnosti a sledoval, co se děje s jeho myslí. Izolace s námi totiž dokáže nadělat leccos a vězení v kompletně bílých pokojích navíc patří mezi moderní způsoby mučení a získávání informací. Mind Field měl několik zajímavých videí a nyní se vrací s druhou sérií, která je ještě zajímavější.

 

Určitě víš o něčem, čemu se říká „trolley problem“. Legendární a poměrně starý psychologický problém se snaží určit, jak se lidé rozhodují v nejrůznějších situacích a v tom nejvyhrocenějším případě jde až o lidský život. Princip je jednoduchý. Vlak se řítí po železnici a blíží se k výhybce, za kterou pracují dělníci. Vše je nastaveno, aby vlak pokračoval rovně a srazil pět lidí. Ty máš však možnost zasáhnout, pohnout s výhybkou a odklonit vlak na druhou kolej, kde bude sražen jen jeden, šestý člověk.

 

Toto je v podstatě celý problém, ale vnímej i fakt, že abys odklonil vlak a aby zemřelo méně lidí, musíš pohnout výhybkou a být tak přímo zodpovědný za smrt toho jednoho člověka, přičemž kdyby vlak srazil pět lidí a pokračoval rovně, nebylo by nutné udělat nic.

 

Podobná dilemata řeší například i autonomní vozidla, která se musí rozhodovat, zda zabít řidiče, nebo chodce, či zabít paní vlevo, nebo paní vpravo a podobně. Zkrátka, problém není vůbec jednoduchý a hraje se tu s lidskými životy, ale vždy se o něm uvažovalo pouze teoreticky a nikdy si ho nikdo nevyzkoušel v praxi. A právě zde zasahuje Mind Field a perfektní video s názvem The Greater Good, ve kterém si Michael a jeho tým pozvou množství lidí, kteří si sednou přímo do budky železniční společnosti a budou rozhodovat, kolik lidí umře.

 

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse3 komentáře
Diskuse je jen pro přihlášené
3 komentáře
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
Padre5579. prosinec 2017, 7:38

Takže auto bude rozhodovať či zachráni mňa alebo niekoho iného? Od auta predsa každý očakáva aj bezpečnosť a nie že ma nejaký systém obetuje ...

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Vincent Vega9. prosinec 2017, 20:23

Před pár roky jsem našel přednášku z Harvardu na téma morální stránka vraždy . A přiznám se,že jsem to hltal až do konce . Michael Sandel, americký politický filozof a profesor na Harvardu tam se studenty přesně tohle řeší. Opravdu doporučuji - https://videacesky.cz/video/moralni-stranka-vrazdy . a jsou tam i další dobrý přednásky.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Bolek10. prosinec 2017, 0:57

Neexistuje

0 Odpovědět · Nahlásit
Nejčtenější