Středa 17. 1. 2018 svátek má Drahoslav

hledej na refresheru

Měl by vlak zabít jednoho, nebo pět lidí? Napínavé video postaví náhodné lidi do pozice železničního zaměstnance a sleduje, jak reagují

YouTube Red přichází s novou sérií videí Mind Field a první ti opravdu vyrazí dech.

9. prosinec 2017, 3:02
9. prosinec 2017, 3:02

Ještě v lednu jsme ti přinesli článek ohlašující novou sérii prémiového programu YouTube Red s názvem Mind Field a dočkal se velmi pozitivních ohlasů. Ve videu se Michael z legendárního kanálu Vsauce rozhodl na tři dny zavřít do kompletně bílé místnosti a sledoval, co se děje s jeho myslí. Izolace s námi totiž dokáže nadělat leccos a vězení v kompletně bílých pokojích navíc patří mezi moderní způsoby mučení a získávání informací. Mind Field měl několik zajímavých videí a nyní se vrací s druhou sérií, která je ještě zajímavější.

 

Určitě víš o něčem, čemu se říká „trolley problem“. Legendární a poměrně starý psychologický problém se snaží určit, jak se lidé rozhodují v nejrůznějších situacích a v tom nejvyhrocenějším případě jde až o lidský život. Princip je jednoduchý. Vlak se řítí po železnici a blíží se k výhybce, za kterou pracují dělníci. Vše je nastaveno, aby vlak pokračoval rovně a srazil pět lidí. Ty máš však možnost zasáhnout, pohnout s výhybkou a odklonit vlak na druhou kolej, kde bude sražen jen jeden, šestý člověk.

 

Toto je v podstatě celý problém, ale vnímej i fakt, že abys odklonil vlak a aby zemřelo méně lidí, musíš pohnout výhybkou a být tak přímo zodpovědný za smrt toho jednoho člověka, přičemž kdyby vlak srazil pět lidí a pokračoval rovně, nebylo by nutné udělat nic.

 

Podobná dilemata řeší například i autonomní vozidla, která se musí rozhodovat, zda zabít řidiče, nebo chodce, či zabít paní vlevo, nebo paní vpravo a podobně. Zkrátka, problém není vůbec jednoduchý a hraje se tu s lidskými životy, ale vždy se o něm uvažovalo pouze teoreticky a nikdy si ho nikdo nevyzkoušel v praxi. A právě zde zasahuje Mind Field a perfektní video s názvem The Greater Good, ve kterém si Michael a jeho tým pozvou množství lidí, kteří si sednou přímo do budky železniční společnosti a budou rozhodovat, kolik lidí umře.

 

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Zobrazit 3 komentáře
Diskuse
Diskuse je jen pro přihlášené
3 komentáře
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
Padre5579. prosinec 2017, 7:38

Takže auto bude rozhodovať či zachráni mňa alebo niekoho iného? Od auta predsa každý očakáva aj bezpečnosť a nie že ma nejaký systém obetuje ...

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Vincent Vega9. prosinec 2017, 20:23

Před pár roky jsem našel přednášku z Harvardu na téma morální stránka vraždy . A přiznám se,že jsem to hltal až do konce . Michael Sandel, americký politický filozof a profesor na Harvardu tam se studenty přesně tohle řeší. Opravdu doporučuji - https://videacesky.cz/video/moralni-stranka-vrazdy . a jsou tam i další dobrý přednásky.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Bolek10. prosinec 2017, 0:57

Neexistuje

0 Odpovědět · Nahlásit
Odebírej REFRESHER videa