Sobota 17. 3. 2018 svátek má Vlastimil, Vlastimila

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: Pexels

Pod belgickým městem vede pivovod. Systém v Bruggách je světový unikát

Pivovod vyřešil dopravu uvařeného moku do stáčírny brilantním způsobem.

29. prosinec 2017, 17:51
29. prosinec 2017, 17:51

Pivovod vyřešil dopravu uvařeného moku do stáčírny brilantním způsobem.

Zpočátku bláznivá myšlenka se stala realitou. V Bruggách tak vznikl opravdový unikát, pivovod vedoucí pod historickým centrem.

 

V minulých letech se objevovaly informace o tom, že středověké město Bruggy plánuje vybudovat pivovod. Ten se už mezitím podařilo zprovoznit, reportáž o něm nedávno přinesla i RTVS.

 

Jak vysvětlil Frederik Verstringe, provoz v historickém centru města přivedl pivovarníky k zpočátku bláznivému nápadu – vybudovat pivovod. Ten propojuje pivovar De Halve Maan se vzdálenější stáčírnou a nejenže usnadňuje život a práci, ale je také velkou atrakcí. Asi nikdo jiný si totiž nemůže říci, že kráčí po dlažbě v historických uličkách, pod kterou proudí tisíce litrů piva. To Bruggám dodává ještě přitažlivější atmosféru.

 

 

Jak dále řekl pro RTVS Frederik Verstringe, pivovarníci nechtěli odejít z centra a zejména pivovaru, který pochází ještě z roku 1856. „Nechtěli jsme opustit centrum města, protože je tu už jen jediný pivovar, který zůstal,“ řekl sládek.

 

A přestože by jejich přestěhování se mimo centra, do stáčírny, stálo méně peněz, s pivovodem to riskli. A nelitují. Na chuti piva se to prý nijak zvláštní neprojevuje. Pivovod oceňují i ostatní lidé žijící či pracující v centru, a to zejména kvůli tomu, že tam již nemusí manévrovat nákladní auta, což bylo v rámci historických uliček nepraktické i nepříjemné.

 

 

Pivovod stál čtyři miliony eur (102 milionů korun) a díky němu se podaří za hodinu naplnit 12 000 lahví, dodává RTVS. Peníze na něj se podařilo sehnat i pomocí crowdfundingové kampaně.

 

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Nejčtenější