Nejen rostliny se geneticky modifikují. Přirozeně se měníme i my.
V poslední době je velké množství pozornosti věnováno genetice, a to právě díky geneticky modifikovaným předmětům, především rostlinám. Paradoxně, i někteří živočichové procházejí modifikacemi a jedním z nich je samozřejmě i člověk, i když je třeba zmínit, že náš vývoj je ve většině případů přirozený a často za něj může samotná evoluce.
Některé části našeho těla jsou totiž doslova geneticky zmutované, ale ani si to neuvědomujeme, protože jimi disponuje snad každý jeden člověk na této planetě. Jednoduše, považujeme to za naprosto přirozené. Jedna z mutací, která nás ovlivňuje na dennodenní bázi, je schopnost pít mléko.
Asi před deseti tisíci lety začali Evropané ochočovat zvířata, a právě tehdejší mutace v genu MCM6 jim umožnila produkovat speciální enzym - laktázu. Právě ten dokáže rozkládat hlavní složku mléka, laktózu. Bez něj bychom se z kravského mléka otrávili.
V okolí úst zůstaneme i nadále, a tentokrát se podíváme na zuby moudrosti. Ty se nám spojují obvykle s nepříjemnými a bolestivými zážitky. Osmičky si mnoho z nás dává vytrhnout a v podstatě je ani nepoužíváme.
Kdysi nám sloužily k drcení nejtvrdší potravy, ale protože je dnes potrava mnohem měkčí, přizpůsobuje se tomu i lidské tělo. Asi 40 % Asiatů, 45 % Inuitů, 10 až 25 % bílých Američanů i Evropanů a 11 % černochů žije minimálně bez jednoho zubu moudrosti.
Genetickou mutaci můžeme rozpoznat i tehdy, když se prostě podíváme druhému člověku do očí. Jak jistě víš, barvu našich očí určuje množství pigmentu, a to zase určuje genetika. Mezi základní barvy dnes patří modrá a hnědá, ale kdysi se o tyto věci naše DNA nemuselo starat, protože měl každý jen hnědé oči.
To bylo asi před 8000 lety, ale od té doby se výrazně změnil zodpovědný gen OCA2 a přísun či nedostatek pigmentu v očích vytvořil modrou barvu, a tím i veškeré další variace.
Přesuňme se nyní na vrchol hlavy, kde má spousta lidí zrzavé vlasy. Tedy, spousta - ohnivou barvou se mohou pochlubit jen přibližně čtyři procenta lidí na celé planetě, a jak jsi už mohl uhodnout, i v tomto případě jde o genetickou mutaci. Zde je však důvod nejasný.
Zrzavé vlasy má na svědomí recesivní gen, který podle mnohých prostě není schopen dále přežít, jiní zase tvrdí, že jsou pro člověka zrzavé vlasy v aktuálních podmínkách zbytečné. Tak či onak, zrzavá barva vlasů je opředena pořádným tajemstvím.