Čtvrtek 22. 2. 2018 svátek má Petr

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: Fox Family

Rodačka z Čech strávila pubertu ve třech koncentračních táborech. O mrazivých zážitcích odmítala Edith promluvit přes 70 let

Srdcervoucí zpověď ženy, která nedokázala zapomenout.

28. leden 2018, 16:49

Srdcervoucí zpověď ženy, která nedokázala zapomenout.

Holocaust je jednou z nejhrůznějších součástí naší historie a dodnes jsou mezi námi lidé, kterým nenávratně zničil život. Výpovědi o samotných koncentračních táborech, plynových komorách a všem, co toho bylo součástí, jsou však mimořádně hodnotné. Edith Fox se rozhodla držet vše v soukromí dlouhých sedmdesát let, než se rozhodla své vzpomínky předat lokálním americkým novinám The Arizona Daily Star.

 

Rodačka z Čech strávila pubertu ve třech koncentračních táborech. O mrazivých zážitcích odmítala Edith promluvit přes 70 let

 

Edith se narodila v Teplicích, nevelkém československém městě s příjmením Weingartenová. Měla pět sourozenců a úspěšnou rodinu. Dva z jejích bratrů byli zverbováni do československé armády. Edith bylo pouhých třináct let, když začalo jít do tuhého. Začala druhá světová válka a již v roce 1941 byla její rodina obklíčena nacistickými vojáky, kteří je doprovodili do Polska. Namluvili jim, že získají práci a nový domov, jen tak, zdarma.

 

Po příchodu do Polska jim však přikázali, aby běžely co nejrychleji. Nacisté pomalé lidi okamžitě stříleli a mezi nimi byla i Edithina matka. Zemřela přímo před jejím očima, nedokázala běžet dostatečně rychle. „Prosila jsem nacisty, aby mě zabili také, ale řekli, že ne. Prý budu pracovat.“ Lidé umírali před očima teprve 13letého děvčete. Viděla rabína, kterému nacisté uřízli nohu. Ležel tam, dokud nezemřel.

 

Rodačka z Čech strávila pubertu ve třech koncentračních táborech. O mrazivých zážitcích odmítala Edith promluvit přes 70 let

 

Oddělili muže a ženy a Edith od té doby nikdy neviděla zbylou část své rodiny. Spolu s kamarádkou ji odvedli do oblasti Stanisławów, kde byla vychovávána všechna židovské miminka. Edith s přítelkyní se o ně musely starat, vyměňovaly plenky, krmily je a podobně. Z dětí však nic nebylo, za několik dní přijeli nacisté a děti naházeli do náklaďáků jako odpad.

 

Dívky se však skryly a dva dny se strachy ani nepohnuly. Nakonec začaly dlouhý pochod k česko-maďarské hranici. Edithinu přítelkyni Leah při snaze o útěk zabili, samotná Edith byla znovu chycena a odvedena do Osvětimi. Opět se opakoval scénář rozdělování vězňů. Nalevo byla jistá smrt, napravo nekonečná práce. O dělení se staral samotný Mengele.

 

Práce však nebyla žádnou procházkou růžovou zahradou. Edith osm hodin denně stála u pasu a připravovala náboje pro nacistické pušky. I když nemohla s nikým mluvit, neuniklo jí, co se dělo v samotném táboře. Nacisté byli perfektně zorganizovaní a denně chtěli zabít deset tisíc Židů. Někteří vězni byli natolik zoufalí, že se rozběhli oproti elektrickému plotu a zaživa shořeli.

 

Rodačka z Čech strávila pubertu ve třech koncentračních táborech. O mrazivých zážitcích odmítala Edith promluvit přes 70 let

 

Válka však končila a nacisté připravili krutý plán, jak Židy zabít. Naházeli stovky z nich do vlaku bez jídla či vody a v obrovské tlačenici byla spousta z  nich ušlapána. Edith se však podařilo po třech dnech uprchnout, ale neštěstí zařídilo jen to, aby narazila na nacistického českého vojáka, který ji odvedl rovnou do tábora v Terezíně. Ten v té době sloužil jako masivní popraviště.

 

Edith v něm strávila čtyři měsíce a nacisté mezitím zabili mnohé její kamarádky. Nacisté právě finišovali zabíjení politických vězňů a Edith a její skupina byla právě na řadě, když je v posledních momentech zachránilo sovětské osvobození. Příběh nakonec skončil šťastně, Edith skončila v americkém městě Buffalo, kde si za tři roky našla manžela Josepha, se kterým před jeho smrtí zplodili tři děti.

 

Rodačka z Čech strávila pubertu ve třech koncentračních táborech. O mrazivých zážitcích odmítala Edith promluvit přes 70 let

 

„Chtěla jsem převyprávět svůj příběh, protože se bojím, že lidé zapomínají. Nikdy nesmíme zapomenout na to, co se stalo. Nikdy nesmíme dovolit, aby se to opakovalo.“

Zdroj: buffalonews.com, tucson.comFoto: Fox Family Tagy: vojna, holokaust, Židia
Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse13 komentářů
Diskuse je jen pro přihlášené
13 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
Jana Sojková29. leden 2018, 14:19

Příběh zajisté tragický a bolestný, ale bolestná a tragická je i úroveň článku. Vážení pisálkové, čtete po sobě, co vyplodíte nebo to prostě jen narychlo a bez základní znalosti mateřského jazyka naškrábete a pošlete do světa? Za takhle ubohou a odbytou práci opravdu berete plat??

4 Odpovědět · Nahlásit
avatar
huhubabka29. leden 2018, 18:46

Autor je Slovák,překladatel do češtiny mu dělá ostudu.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Adéla Gálová29. leden 2018, 16:31

Tragický příběh v tragickém překladu

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Vlčice88829. leden 2018, 19:07

Proč není v tomto i v jiných podobných článcích uvedeno, že zmíněné krutosti prováděli NĚMEČTÍ nacisté, tedy NĚMCI, kteří se opět snaží ovládnout celou Evropu? V článku se píše jen o tom, že Edith Fox při útěku z vlaku, který je vezl, když končila válka z Osvětimi (tedy pochod-odvoz smrti), narazila na č e s k é h o (opravdu českého???) n a c i s t u, který ji odvedl do Terezína. Tato informace je zjevně nepravdivá. Kolik bylo českých nacistů??? Kolik bylo českých nacistů, kteří by 4 měsíce před koncem války, kdy už sovětská armáda byla velmi blízko, riskovali to, že by českou dívku z Teplic odvedl do Terezína??? To tedy mohl být jedině do poslední chvíle zfanatizovaný německý nacista, žádný Čech, to si vymýšlíte!!!! Proč????
Proč není v článku více rozvedeno, jak se dostala z Terezína do amerického Buffala?

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
ANTI-NACISTA30. leden 2018, 22:12

JAKY CESKY, NEBO NEMECKY, UKRAJINSKY, ITALSKY, SLOVENSKY, MADARSKY... atd. NACISTA ???

JE UPLNE JEDNO KDE SE NACISTA NARODIL, JAKY MA PAS,

NACISTI SOU PROSTE VSICHNI PRASATA CO NEMAJI VE 21. STOLETI UZ CO DELAT.

A DOHADOVAT SE KTERY NACISTA JE HORSI, NEBO LEPSI JE TAKY VLASTNE NACISMUS.
PROTOZE KDYBY BYLI CESTI NACISTI NA MISTE NEMECKYCH NACISTU A BYLO JICH TAKY TOLIK A MELI TAKOVOU MOC, TAK BY BYLI UPLNE STEJNI, MOZNA HORSI JAK TI NEMECTI NACISTI.

A KDYZ UZ TAK CHCETE TU NARODNOST, TAK EDITH FOX, ROZENA WEINGARTEN BYLA NEMECKA ZIDOVKA, NE CESKA !

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
zs1231. leden 2018, 18:14

Proč dáváš do rovnosti nějaké KDYBY se skutečnými údálostmi ... MY JSME SE ŽÁDNÉHO TAKOVÉHO SVINSTVA NEDOPUSTILI . Asi si přeješ stejně jako autor hodit ty jejich sračky na nás a oni se tím z toho mohli vyvinit. Vždyť ty je tím "KDYBY" vlastně omlouváš.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
zs1229. leden 2018, 21:22

zřejmě se jednalo o sudetského němce, stejně jako Janetschek. Vzorných občanů III říše od roku 1938.
"Ve funkci táborového velitele se v průběhu druhé světové války vystřídali tři esesmani: Siegfried Seidl, Anton Burger a Karl Rahm. Dva z nich (Seidl a Rahm) byli po válce dostiženi a odsouzeni k trestu smrti, A. Burgerovi (člověku, který chtěl zabíjet „židovská“ nemluvňata ihned po narození) se dvakrát podařilo utéct z vězení, nikdy nebyl za své zločiny potrestán a dožil se vysokého věku."
Ještě bych rád reagoval na názor, který zde nezazněl a to že "Terezín nebyl vyhlazovací koncentrační tábor".
V Malé pevnosti se to dělalo jinak plynové komory s cyklonem B by byly moc nápadné, gettho mělo být vzorem toho jak se němci dobře chovají k vězňům (nejen židům) , ale měla vhodné životní podmínky tuberkulozu, neštovice spalničky které zabily 35 000 lidí.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Ivo Škapa29. leden 2018, 19:40

Střední složku strážního systému Terezína, podléhající komandantuře, tvořil zvláštní oddíl českých protektorátních četníků (asi 150 mužů), který měl za úkol hlídat především hranice ghetta. Valná většina četníků soucítila s vězni a snažila se jim pomáhat. I u nich byly výjimky, především mezi důstojníky: velitel Janetschek proslul stejnou brutalitou jako esesáci. Do USA emigrovala dva roky po válce, když jí zde nezbyla žádná rodina.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
htrojakova30. leden 2018, 15:30

Uroven clanku je opravdu mizerna. Skoda.. tema je zajimave

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Jerry Niko Fletcher30. leden 2018, 3:43

Tak asi takto jsem psal, když jsem chodil do 5 třídy.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Zdeněk Nebřenský30. leden 2018, 0:02

?????

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Zdeněk Nebřenský30. leden 2018, 0:01

Česko-Madarske hranici

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
V.Pintera29. leden 2018, 20:43

O takových věcech se psalo hodně,ale ! ALE!! na fotce na Seznamu je vedle autorky fotka dvou děsivě vyhlížejících kachektických žen z britského koncentráku pro jihoafrické Bůry!!Takže laskavě nelžete-na světě není jen utrpení Židů a Mengele,tohle inferno vynalezli ti milí Angličané !

0 Odpovědět · Nahlásit
ZOBRAZIT DALŠÍ KOMENTÁŘE
Odebírej REFRESHER videa
Nejčtenější