Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
3. února 2018 12:34
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Vydržíš celý únor bez piva či vína? Nová výzva si dává za cíl snížit spotřebu alkoholu, v níž jsou Češi mistry

ZAJÍMAVOSTI ALKOHOL
Uložit Uložené

Příliš vysokou spotřebu alkoholu v Česku má snížit nová kampaň Suchej únor.

Pokud si přejete omezit svoji spotřebu alkoholu, právě teď k tomu máte ideální příležitost. Můžete se totiž zapojit do nové výzvy Suchej únor, za kterou stojí Liga otevřených mužů – iniciativa pro kvalitní život mužů, jejímž posláním je podporovat aktivní přístup k osobnímu rozvoji, profesní seberealizaci nebo zdraví. 

Název kampaně přitom mluví sám za sebe. Jejím smyslem je se po celý měsíc alkoholu úplně vyhýbat, což může podle jejích autorů člověku přinést celou řadu benefitů. „Měsíc bez alkoholu pročistí mysl i tělo. A může nastartovat změnu návyku, vnést do pití rozumnou kontrolu. Pro většinu mužů je Suchej únor nevšední zážitek,“ říkají tvůrci výzvy, podle jejichž údajů na následky pití ročně zemře přes pět tisíc českých mužů.

„Muži v ČR jsou ve spotřebě alkoholu na světové špici. Ročně vypijí téměř trojnásobek světového průměrů,“ píší dále autoři kampaně na svých webových stránkách, kde se mohou zájemci například dozvědět nejrůznější informace o škodlivosti alkoholu a zároveň si v krátkém on-line testu může každý vyzkoušet, zda problémy s alkoholem hrozí i jemu.

Ilustrační obrázek 

Vydržíš celý únor bez piva či vína? Nová výzva si dává za cíl snížit spotřebu alkoholu, v níž jsou Češi mistry
Zdroj: publicdomainpictures.net/George Hodan

Nadprůměrně vysokou spotřebu alkoholu v Česku opakovaně potvrzuje také pravidelný přehled statistik Českého statistického úřadu, podle kterého průměrný Čech během jednoho roku vypije kolem 7 litrů lihovin, 19,5 litru vína a 147 litrů piva. Z nedávných dat statistického úřadu Eurostat pak vyplývá, že obyvatelé České republiky loni za alkohol utratili až 3,5 procenta ze svých příjmů, což je pro srovnání více než dvojnásobek unijního průměru.

Doporučeno
Test nealko alkoholu ze supermarketu: Suchej únor zvládneš hladce, pokud miluješ víno. Ostatní mohou mít potíže Test nealko alkoholu ze supermarketu: Suchej únor zvládneš hladce, pokud miluješ víno. Ostatní mohou mít potíže 11. února 2024 8:00

Ve výčtu hlavních negativních následků dlouhodobého pití alkoholu autoři kampaně uvádí kromě různých zdravotních problémů také sníženou schopnost vést společenský život, ohrožení kariéry, ale nezapomínají zmínit ani neblahý vliv na mužskou erekci. Jedná se prý také o vyjádření nízké sebedůvěry. „Nadměrná konzumace alkoholu je často průvodním jevem sebedestruktivních sklonů. Aby neubližovali svému okolí, mnoho mužů obrací pomocí alkoholu svou agresi vůči sobě samým,“ dodávají autoři.

To všechno jsou tedy pádné důvody k tomu, aby se člověk do výzvy zapojil a vyzkoušel si, jaké je to být měsíc bez svého oblíbeného alkoholického nápoje. Přijmete výzvu i vy?

Domů
Sdílet
Diskuse