Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
11. dubna 2018 v 18:32
Čas čtení 0:00
Pavlína Plecitá

Slovanská epopej ze štětce českého malíře Alfonse Muchy byla v loňském roce třetí nejnavštěvovanější výstavou světa

KULTURA ČESKO UMĚNÍ
Uložit Uložené

Japonská metropole představila návštěvníkům Muchovy obrazy. Zájem o ně byl v roce 2017 jeden z největších na světě.

Slovanská epopej – tak zní název nejznámějšího souboru obrazů, který v první polovině 20. století vznikl pod rukama českého malíře Alfonse Muchy. Monumentální plátna zobrazující slovanské dějiny v tradičním muchovském pojetí patří již celá desetiletí mezi největší umělecké skvosty, které dokáží přilákat statisíce uměleckých znalců, milovníků i prostých laiků. Naposledy nás o tom přesvědčilo umístění na třetí v příčce v návštěvnosti světových uměleckých výstav pro loňský rok. V Tokiu se na tříměsíční výstavu Slovanské epopeje přišlo podívat téměř 660 tisíc návštěvníků.

Slovanská epopej v pražském Veletržním paláci, 2013

Slovanská epopej ze štětce českého malíře Alfonse Muchy byla v loňském roce třetí nejnavštěvovanější výstavou světa
Zdroj: Wikipedia/Jiří Sedláček

Žebříček nejnavštěvovanějších světových uměleckých výstav zveřejnil magazín The Art Newspaper. Ten se rozhodl nejpopulárnější výstavy hodnotit na základě počtu denních návštěvníků. Na prvním místě se proto umístila výstava  děl japonského sochaře z přelomu 12. a 13. století s názvem Unkei: Mistr buddhistického sochařství v Tokiu, která měla sice do počtu celkových návštěvníků o polovinu menší úspěch než druhá umístěná výstava obrazů impresionistů a postimpresionistů v Paříži, ovšem s denním průměrem přes 11 tisíc návštěvníků neměla konkurenci.

Doporučeno
KVÍZ: Víš, jaké ingredience patří do populárních českých jídel? Ověř si své kulinářské znalosti KVÍZ: Víš, jaké ingredience patří do populárních českých jídel? Ověř si své kulinářské znalosti 26. listopadu 2024 v 11:00

Dvacet velkoplošných obrazů Muchovy Slovanské epopeje za více než sto let své existence procestovalo již několik koutů světa. V Tokiu si ji nenechalo ujít v průměru 8 500 návštěvníků denně a ve světovém měřítku si tak vysloužila třetí příčku v prestižním žebříčku. Dílo významného českého malíře, jehož jméno patří k těm, které znají lidé po celé planetě, si zapisuje další významný úspěch.

Ilustrační obrázek

Slovanská epopej ze štětce českého malíře Alfonse Muchy byla v loňském roce třetí nejnavštěvovanější výstavou světa
Zdroj: pexels.com

Alfons Mucha, za hranicemi představovaný jako Alphonse Mucha, byl český malíř a designér pracující a tvořící od druhé poloviny 19. století v secesním Art neue stylu. Díky svým obrazům je jednou z nejvýznamnějších postav české kultury a historie. V hlavním městě nenajdete knihkupectví či obchod se suvenýry, který by k prodeji nenabízel pohlednice, hrníčky nebo plakáty s Muchovou tvorbou.

Kromě Slovanské epopeje, která znázorňuje výjevy ze slovanské mytologie a byla hned po dokončení věnována hlavnímu městu Praha, patří mezi jeho nejznámější díla například série obrazů Jaro, Léto, Podzim a Zima z roku 1896 nebo řada plakátů tvořených k divadelním představením své doby nebo kalendářům

Se Slovanskou epopejí si ovšem Mucha, milovník své vlasti, splnil dlouholetý sen o vytvoření veledíla zahrnujícího dějiny slovanského národa. Cyklus započal malovat již v roce 1910 na zámku Zbiroh, který si pro tuto příležitost částečně pronajal. Kompletním se dílo stalo až o osmnáct let později. V roce 1928 jej se svým společníkem věnoval Praze a veškerému československému lidu. 

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, 1928

Slovanská epopej ze štětce českého malíře Alfonse Muchy byla v loňském roce třetí nejnavštěvovanější výstavou světa
Zdroj: Wikimedia Commons/Anonymous

Nejnavštěvovanější umělecké výstavy roku 2017

10. Van Gogh a roční období, Melbourne, Národní galerie státu Viktorie

9. Hrdinové od George Baselitze, Bilbao, Guggenheimovo muzeum

8. Retrospektiva od Billa Violy, Bilbao, Guggenheimovo muzeum

7. Hosté od Kena Jacobse, Bilbao, Guggenheimovo muzeum

6. Mondrian a De Stijl, Rio de Janeiro, Kulturní centrum Brazilské banky

5. Moje věčná duše od Jajoi Kusamoaové, Tokio, Národní centrum umění

4. Painters’ Painters, Londýn, Galerie Saatchi

3. Slovanská epopej od Alfonse Muchy, Tokio, Národní centrum umění

2. Ikony moderního umění: Ščukinova sbírka, Paříž, Nadace Louise Vuittona

1. Mistr buddhistického sochařství, Tokio, Národní muzeum

Domů
Sdílet
Diskuse