Američtí vědci se mohou pochlubit velkým úspěchem.
I přesto, že v našich končinách si žijeme v poměrně dobré situaci, ne každý se má tak dobře jako my. Často si sice stěžujeme, jak je nám v naší zemi špatně, ale život lidí na jiných částech planety je mnohdy daleko náročnější. Právě vědecký pokrok je jedním ze způsobů, jak se nelehká životní situace mnoha lidí může změnit a výzkumníci z University of Texas se právě o jeden postarali.
Na svědomí totiž mají zbrusu nové zařízení, které dokáže vygenerovat čistou pitnou vodu z jakéhokoliv vodního zdroje, včetně Mrtvého moře. Zařízení je přitom malé, skladné a přenosné. Využívá polymerovo-gelový hybrid nazývaný hydrogel, který se stará o pročištění vody a udělá z ní pitnou.
Právě Mrtvé moře, které je nejslanějším mořským zdrojem vody na planetě, bylo pro vědce obrovskou výzvou, jejich vynález však zvládl zkoušku ohněm bez nejmenších problémů. Sůl byla z vody oddělena a vytvořená tekutina splňovala všechny normy vytyčené Světovou zdravotnickou organizací i Americkou agenturou pro ochranu životního prostředí.
Dosud se sůl z vody dostávala pomalým odpařováním a kondenzací, ale američtí vědci přišli se zcela novým pohledem na věc, který je více než efektivní. V některých částech Austrálie, Afriky a Jižní Ameriky lidé stále trpí obrovským nedostatkem pitné vody, i když samotná tekutina se kolem nich nachází v obrovském množství. Je však slaná nebo jednoduše znečištěná.