Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
18. dubna 2018 v 16:41
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Islandští velrybáři po dvou letech obnovují komerční lov velryb. Usmrtit jich letos mohou 191 a jejich maso budou prodávat Japoncům

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Islandské moře se k nelibosti aktivistů i samotných Islanďanů opět zbarví do ruda.

Lov velryb pro komerční účely je sice od roku 1986 zakázán Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC), avšak Norsko a Island tento zákaz jako jediné země světa nerespektují.

Výjimku má Japonsko, které může ročně ulovit několik stovek velryb pro „vědecké účely“. Řada z nich má však ve skutečnosti končit na stolech japonských milovníků velrybího masa.

Islanďané, kteří lov velryb povolili v roce 2009 po dvacetiletém zákazu, s ním skončili v roce 2015, kvůli problémům s japonskými odběrateli. Do té doby měli rybáři povoleno odlovit ročně 160 velryb, což také víceméně naplňovali.

V roce 2015 ulovili 155 plejtváků myšoků (Balaenoptera physalus). Kvůli zmiňovaným problémům byl lov přerušen, a to k radosti aktivistů, kteří už několikrát v historii převoz velrybího masa do Japonska bojkotovali

Islandští velrybáři po dvou letech obnovují komerční lov velryb. Usmrtit jich letos mohou 191 a jejich maso budou prodávat Japoncům
Zdroj: Wikipedia.org/Erik Christensen

Ředitel společnosti Hvalur (Velryba), která jako jediná na islandském trhu provádí lov velryb, však nyní prohlásil, že po dvouleté přestávce hodlá komerční lov velryb obnovit. Jelikož v loňském roce lov neprobíhal, společnost může využít 20 % z kapacity minulého roku. Letos tedy mohou ulovit až 191 velryb. 

Velrybí maso bude Hvalur opět prodávat do Japonska. Část chce však ale využít také na farmaceutický výzkum, konkrétně na vývoj léčiv z velrybího masa, která by měla přispět k boji s nedostatkem železa. 

Podle islandského zástupce Mezinárodního fondu na ochranu zvířat (IFAW), Sigursteinna Mássona, nemá velrybářství v moderní společnosti místo. Proti lovu velryb je také islandská veřejnosti, schvaluje ho jen 35,4 procenta Islanďanů. 

Domů
Sdílet
Diskuse