Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 27. 2. 2021 svátek má Alexandr

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
0
Pavlína Plecitá
20. duben 2018, 16:49

Labutě z kodaňských kanálů si svá hnízda staví z odpadků. Domov z plastového odpadu jim ovšem může být osudným

Kodaňské labutě plastový materiál často zaměňují za organický materiál k výstavbě hnízda nebo potravě.

Pavlína Plecitá
20. duben 2018, 16:49
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Labutě z kodaňských kanálů si svá hnízda staví z odpadků. Domov z plastového odpadu jim ovšem může být osudným
Zdroj: pixabay.com

Sněhově bílá labuť hovící si ve svém hnízdě částečně postaveného z plastových lahví, igelitů, cigaretových nedopalků a dalších jen těžko rozložitelných odpadků. Takový obrázek se v těchto dnech může naskytnout obyvatelům hlavního města Dánska při procházce mezi zdejšími vodními kanály. Místní labutí obyvatelé se totiž podobně jako minulý rok pustili do stavění svých skromných příbytků ze všeho, co měli zrovna k dispozici. A žel bohu se jim do zobáku dostaly i věci, které do přírody vůbec nepatří. Nyní jim hrozí veliké nebezpečí.

 

Labutě z kodaňských kanálů si svá hnízda staví z odpadků. Domov z plastového odpadu jim ovšem může být osudným
Zdroj: Wikimedia Commons/Thue

 

Na problematiku upozorňuje server The Local. Popisuje situce z dánských vodních ploch v okolí známého mostu Dronning Louises Bro, který spojuje centrum metropole se čtvrtí Nørrebro, ale podobný nelibý trend vodního ptactva se objevuje i v jiných částech světa. Výjimkou nejsou ani české rybníky, kdy okraje některých z nich připomínají spíše skládku.

 

Labutě se zkrátka naučily využívat materiály, které ve svém prostředí jednoduše a snadno najdou. A vzhledem k tomu, že odpadků se v jejich blízkosti vyskytuje více než dost, začnou ho zaměňovat za přírodní materiál. Hnízdo se jim pak může stát doslova pastí, do které se zamotají a bez pomoci mohou zůstat uvězněny i na dlouhou dobu.

 

Kromě stavebního materiálu si ho ovšem mohou splést i s potravou. „Problematické jsou jsou zejména plastové věci, které se v jejich žaludcích nerozloží. Pokud je zvířata snědí, riskují, že se zabijí. Hrozí jim i nebezpečí, že se v hnízdě zamotají. A takový silný materiál je může také snadno zabít,“ cituje The Local prezidenta dánské společnosti pro ochranu přírody Maria Reumerta Gjerdinga.

 

Společnost pravidelně chystá akce spojené se sběrem odpadků z přírody. Učinila tak i letošní rok, kdy společně se 141 tisíci dětí po celé zemi týden usilovně pracovala na vyčištění řek, lesů a parků. Pro představu i v takové zemi jako je Dánsko, kde o nakládání s odpadem obyvatelé uvažují o něco racionálněji než ve zbylých částech světa, bylo loňský rok nasbíráno více než 155 tun odpadu.

 

Labutě z kodaňských kanálů si svá hnízda staví z odpadků. Domov z plastového odpadu jim ovšem může být osudným
Zdroj: pixabay.com

 

Problém s odpadem zasahujícím a proměňujícím přírodní prostředí nejen nás, ale i většiny ostatních živočichů, plní v poslední době stránky mnoha českých i zahraničních médií. Je více než zřejmé, že lidská bezohlednost a sobeckost se nám bude po následující generace mstít skrze zničené přírodní zdroje.

 

Situace se pomalu, ale jistě stává neúnosnou a jen těžko budeme hledat efektivní řešení, které by dokázalo nebezpečné nakládání s odpadem řešit. Přes snahu mnoha lidí chovat se ohleduplně a šetrně k našemu domovu, zdá se být všechno marné, alespoň dokud si neuvědomíme vážnost situace a nezačneme spolupracovat všichni. Kdo ovšem ví, zda se k takovému stavu společnost někdy dostane.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Foto: Wikimedia Commons/Thue Tagy: dánsko, odpad, ekologie, Kodaň (Dánsko), labute
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
News
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.