Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
20. dubna 2018 16:37
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Německé divadlo přišlo s kontroverzním experimentem. Dá vstupné zdarma tomu, kdo si připne odznak s hákovým křížem

ZAJÍMAVOSTI NĚMECKO
Uložit Uložené

Sociální experiment, nebo čiré šílenství? K lístkům zdarma se někteří lidé každopádně přihlásili.

Divadlo v německé Kostnici přišlo s netradičním nápadem, jak zaujmout diváky na jejich hru Mein Kampf (Můj boj) maďarského dramatika György Táboriho. Turecký rodák, režisér Serdar Somuncu, přišel s kontroverzním sociálním experimentem, který podle jeho slov má za cíl potlačit narůstající antisemitismus v zemi.

Každému návštěvníkovi divadla je nabídnuto, jestli chce za lístek zaplatit standardní taxu 29 eur, tedy asi 735 korun, nebo jestli využije speciální nabídky, která spočívá v připnutí si hákového kříže, symbolu nacismu, na svoje šaty. V takovém případě by lístek byl zdarma. Pokud divák odmítne a za vstupenku zaplatí, je mu nabídnuta možnost vzít si na sebe Davidovu hvězdu jako „známku solidarity s oběťmi nacistického barbarismu“.

Německé divadlo přišlo s kontroverzním experimentem. Dá vstupné zdarma tomu, kdo si připne odznak s hákovým křížem
Zdroj: Mohammad Jangda/Wikimedia Commons

Netradiční nabídka se setkala i s podporovateli. Počet lidí, kteří se na bezplatný vstup ptali a byli tak ochotni si svastiku připnout, je prý překvapivý a děsivý. „Tento umělecký impulz má dokázat, jak snadno jsou lidé uplatitelní a ochotni nosit symbol obrovského utrpení, jen aby ušetřili pár eur,“ řekl kolega Daniel Grünauer

Doporučeno
„Viděl jsem, jak převáží bedny plné jantaru.“ Legendární jantarová komnata se možná nachází u českých hranic „Viděl jsem, jak převáží bedny plné jantaru.“ Legendární jantarová komnata se možná nachází u českých hranic 29. března 2024 9:00

V Německu je nošení hákového kříže ilegální. Divadlo si prý nechalo vypracovat právní posudek, který naznačil, že se divadlo ničeho protiprávního nedopustilo. Odznak s hákovým křížem je podle nich jen ryzím uměním, při kterém jsou lidé bráni jako součást umělecké tvorby.

Experimentem se zabývá i policie, bylo podáno trestní oznámení a k bojkotu představení vyzvaly i některá židovská uskupení. Podle nich nejde o žádné umění ani experiment, který by měl přinést nějaký relevantní výstup, ale pouhou monstrozitou. Jde prý o bizarní, nepřijatelnou akci.

Domů
Sdílet
Diskuse