Vláda by chtěla korálový útes zachránit, ale odborníci se bojí, že už bude pozdě.
Oceány a moře jsou v současnosti ohrožení. Avšak tam, kde mořské živočichy nejvíce ohrožují plasty a odpady vyhozené do širých vod, bojují i korálové útesy některých moří s rapidním úbytkem. Několikasetkilometrové korálové oblasti vymírají, blednou a postupně mizí.
Může za to průmysl, který produkuje přebytečné teplo, kvůli čemuž se pak korálové útesy vytrácí. Příkladem takového jevu je Velký bariérový útes, táhnoucí se podél australského pobřeží. Kromě továren ekologové nejvíce dávají za vinu i těžbě plynu a uhlí, kterou vláda nijak neomezuje a naopak jí dává velký prostor. Chce např. otevřít nový důl v severní části Austrálie.
The Great Barrier Reef is dying -- and Australia's $500 million attempt to save it may not be enoughhttps://t.co/IUUZBs1Pvf#GreatBarrierReef pic.twitter.com/Bb0AW47qri
— Environmental Info (@ejn_greencareer) May 2, 2018
Vláda chce nyní investovat půl miliardy australských dolarů, tedy 8 miliard korun, na záchranu těchto útesů. Jde o největší investici podobného rázu. Chtějí zlepšit monitorování útesu, kvalitu vody a klást důraz na to, aby farmáři přestali používat tolik hnojiv. Nejde totiž „jen“ o ekologii, ale i ekonomii. Lokalita je turisticky velmi vyhledávaná. Ani tato forma záchrany by však nemusela pomoct.
Škody už podle odborníků prý totiž nejdou nijak zvrátit. „Zasahují příliš pozdě a příliš málo. Je to nevratný stav. Škody už jsou příliš rozsáhlé,“ řekl Terry Hughes, vedoucí výzkumného týmu na Univerzitě Jamese Cooka v Queenslandu. Na svém twitterovém účtu zveřejnil, jakých oblastí se tento problém týká. Je jich už mnoho.
We're not going to fix the challenge of climate change for coral reefs by killing a few starfish in Queensland https://t.co/sdD10glic8 pic.twitter.com/HCPNr5wauH
— Terry Hughes (@ProfTerryHughes) April 28, 2018