Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
21. května 2018 v 19:03
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Konec konspiračních teorií o Hitlerově smrti. Studie jeho zubů potvrdila, že se otrávil kyanidem a zastřelil

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Francouzští vědci důkladně prozkoumali Hitlerovu čelist a došli k jednoznačnému závěru. Oficiální verze Hitlerovy smrti je pravdivá.

Kolem smrti nacistického vůdce Adolfa Hitlera vznikaly celou řadu let nejrůznější konspirační teorie, které ji popíraly a tvrdily, že lídr Třetí říše stačil uprchnout. Našla se i několikerá svědectví lidí, kteří údajně Hitlera měli spatřit v Jižní Americe.

Toto všechno však ve světle nového objevu francouzských vědců padá do škatulky senzací a konspirací. Více než 70 let po konci války vědci důkladně prozkoumali Hitlerův chrup a přišli se zjištěním, že se skutečně otrávil kyanidem a následně střelil do hlavy ve svém bunkru v Berlíně. 

K dispozici měli totiž jeho zuby a část lebky, které byly uloženy po dlouhá léta v Moskvě. Francouzští vědci k Hitlerově čelisti dostali přístup loni v březnu a posléze v červnu. Výsledky výzkumu zveřejnili v pátek v prestižním plátku European Journal of Internal Medicine.

Bunkr, v němž Adolf Hitler s manželkou spáchali sebevraždu

Konec konspiračních teorií o Hitlerově smrti. Studie jeho zubů potvrdila, že se otrávil kyanidem a zastřelil
Zdroj: Wikipedia.org / Otto Donath

Z vědeckého hlediska tak konečně existují definitivní důkazy potvrzující oficiální verzi Hitlerovy smrti. Po spolknutí kapsle s jedem 30. dubna spolu s manželkou Evou Braunovou spáchali sebevraždu.

Následně je vojáci SS u bunkru spálili, načež vojáci Rudé armády Hitlerovy ostatky zabavili. Tak se dostaly do moskevského depozitáře, kde byly pečlivě střeženy celé minulé století.

Díky uvolnění k podrobné analýze nyní vědci zjistili, že měl Hitler ve svých 56 letech jen pět vlastních zubů. Zbytek byl umělý. 

Zkoumaný chrup nevykazoval žádné viditelné známky po konzumaci masa. Hitler byl totiž vegetariánem. Na zubní protéze byly zároveň objeveny namodralé usazeniny, které vznikly reakcí kyanidu s materiálem falešných zubů. 

Rentgen Hitlerovy lebky

Konec konspiračních teorií o Hitlerově smrti. Studie jeho zubů potvrdila, že se otrávil kyanidem a zastřelil
Zdroj: Wikipedia.org / National Library of Medicine - History of Medicine

Nová studie zároveň popírá výsledky té, s níž v roce 2009 způsobila University of Connecticut rozruch po celém světe. Američtí vědci tehdy získali přístup k Hitlerově lebce a ve své studii uvedli, že pravděpodobně patřila ženě. Tehdy však nedostali přístup k Hitlerově čelisti.

Francouzští vědci na druhou stranu dostali plný přístup k čelisti, lebku však mohli jen prozkoumat, aniž by z ní brali vzorek DNA. Podle profesora Charliera, který na francouzském výzkumu pracoval, je však pravděpodobnost určení pohlaví z lebečního pozůstatku pouhých 55 %

Podle studie a historických pramenů, v nichž najdeme zmínku o Hitlerově zubaři, který pravost čelisti potvrdil, však můžeme mít konečně jasno.

Čelist uložená v Moskvě skutečně patřila Adolfu Hitlerovi a konspirační teorie o jeho úprku do Argentiny byly jen směsicí paranoie a touhy po fascinaci.

Domů
Sdílet
Diskuse