Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
26. července 2018 v 13:30
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Překladač Google se zbláznil a děsí lidi věštbami o Ježíši a konci světa

TECH
Uložit Uložené

Na internetu se objevují obrázky od lidí, kterým Google Translate přinesl prapodivná sdělení. Často mluví o apokalypse, Ježíši a psech.

Překládací nástroj Google Translate dokáže být zpravidla velmi užitečným pomocníkem, když nám vlastní znalosti cizího jazyka nestačí. Někdy se však může stát, že na člověka místo očekávaného překladu vychrlí sdělení, které se správným výsledek nemá společného vůbec nic. A jak se ukázalo, dojít může klidně i na prapodivné věštby, které tě vyděsí i pobaví zároveň. 

Ježíš, psi a konec světa

O nejrůznější příklady toho, s jakými zvláštními výsledky dokáže Google Translate při překládání přijít, se v poslední době začali dělit uživatelé Redditu a dalších sítí, kam průběžně sdílejí nové a nové ukázky. Kupříkladu když bylo zadáno do překladače slovo „dog“ 19krát po sobě a poté jej člověk nechal přeložit z maorštiny do angličtiny, vyskočilo bizarní sdělení, které ve volném překladu zní následovně:

„Hodiny soudného dne ukazují za 3 minuty 12. Ve světě zažíváme dramatické události, které nasvědčují, že konec světa a návrat Ježíše je čím dál, tím blíže.“

Jak si ale všiml také server Motherboard, jedná se pouze o jeden z mnoha příkladů, které se v poslední době objevily. A další neustále přibývají.

Tvůj pes bude spasen

Další uživatel například napsal dvakrát přerušovaně slovo „genocide“ (viz obrázek v galerii výše) a po překladu ze somálštiny do angličtiny mu Google Translate sdělil „neměj z toho strach“.

Při zadání slova „dog“ osmkrát po sobě a přeložení z havajštiny do angličtiny zase nástroj americké společnosti napsal následující: „Přeješ si, aby tvůj pes přijal Krista a byl spasen?“

Za zmínku stojí ještě jeden kuriózní příklad. Když totiž jiný uživatel do devětkrát napsal slovo „Prophecy“ (česky proroctví) a přeložil jej z maorštiny do angličtiny, dostal od Googlu sdělení o „masovém zabíjení ve jménu Islámu“.

Server Mortherboard dále dodává, že poté, co firmě Google zaslal ukázky zvláštních sdělení, se kterými nástroj přišel, byly zmíněné výsledky z překladače odebrány a v tuto chvíli tam na ně již člověk tedy pravděpodobně nenarazí.

Ilustrační obrázek

Překladač Google se zbláznil a děsí lidi věštbami o Ježíši a konci světa
Zdroj: www.pexels.com

Žádní duchové ani démoni

V současné době není jednoznačně jasné, co za chybnými překlady stálo, možných vysvětlení se však nabízí hned několik. Nemohou za to (pravděpodobně) žádní duchové ani démoni, jak někteří uživatelé na sítích žertovali, ale na vině prý může být například některý pracovník Googlu nebo i samotní uživatelé, kteří do překladů zasahovali pomocí tlačítka „Navrhněte změnu“ přímo v nástroji.

To se ale zdá odborníkovi Alexanderu Rushovi z Harvardovy univerzity jako málo pravděpodobné, takovou manipulaci by prý systém zachytil. Jako alternativní vysvětlení podivných věšteb tedy nabízí jakousi chybu v umělých neuronových sítích, na kterých je nástroj Google Translate založen.

K tomuto názoru se klaní i vědec Sean Colbath ze společnosti BBN Technologies, který dodává, že podobné výsledky mohou vzniknout v případě, kdy se „algoritmus systému snaží najít řád v chaosu“. A vysvětlení, proč se zlověstné „věštby“ nejčastěji objevují zrovna u řečí jako jsou maorština či havajština, může být to, že tyto jazyky nejsou v psané ani mluvené formě ani zdaleka tolik rozšířené jako právě angličtina.

Google pak podle výzkumníka z nějakého důvodu při překladech sahá především po různých náboženských textech (především po Bibli), které jsou do těchto jazyků přeloženy, a následně je používá jako jakýsi vzor pro své překlady. Proto se ve sděleních mnohdy objevují slova o Ježíši nebo Soudném dni.

Domů
Sdílet
Diskuse