Podle odborníků jsou internetové seznamky špatné pro naše psychické zdraví.
V BBC se rozhodli podívat na zoubek online seznamovacích aplikací. Pokud jsi pravidelným uživatelem, asi tě následující zjištění moc nepřekvapí. Lidé na online seznamkách jsou prý nešťastnější a méně sebevědomí než ti, kteří je nepoužívají.
Mnozí uživatele věří, že v aplikacích ,jako je Tinder, najdou lásku na celý život, a přestože nemůžeme popírat určité procento úspěšnosti takových vztahů, na mnoho z nich čeká pouze trpké zklamání. Nemilosrdný svět online randění s sebou proto často přináší smutek, deprese a pocity osamělosti.
„Online seznamky určitě zvýšily mou úzkost a pocit sklíčenosti,“ přiznala se Kristy BBC. Tvrdí, že takový tip randění rozšiřuje mylnou představu o společnosti, v níž se člověk nemusí snažit, aby si mohl najít partnera. Skutečností však je, že velké množství schůzek a dopisování končí neúspěšně.
„Je těžké rozlišit mezi těmi, kteří appku používají pouze pro zvýšení ega a zabíjení času a těmi, kteří opravdu hledají něco vážného,“ říká.
Kromě pocitu osamělosti jdou ruku v ruce se seznamkami i nízké sebevědomí a negativní sebeobraz. Většina z nich je totiž založena na povrchních předpokladech a lidi tak nutí více přemýšlet nad svým vzezřením. Mnozí z nich se pak cítí neatraktivní a méněcenní a hledání vytoužené lásky je tak obtížnější.
I Daniel potvrdil BBC, že se kvůli takovým aplikacím až příliš zabývá vzhledem a jeho sebevědomí šlo během 4 letech aktivního užívání seznamek rapidně dolů. „To, co mi nejvíce vadí, je, že se s druhým spojujete pouze na základě vzhledu,“ řekl.
Jeho slova potvrzuje i studie z University of North Texas z roku 2016, která spojuje nízké sebevědomí mužů s používáním aplikace Tinder.
Kromě odmítnutí a nízkého sebevědomí musí mnoho uživatelů bojovat s obtěžováním a sexuálními narážkami. Podle zjištění bylo přibližně 28 % lidí na seznamkách vystaveno hrubému zacházení jako například vulgarismům či výhrůžkám a nežádoucím grafickým sexuálním zprávám.
Randenie online teda nie je úplne najlepšie pre naše psychické zdravie a možno by bolo prínosnejšie, ak by sme sa venovali príjemnejším aktivitám. Napríklad stretávali sa s kamarátmi a spoľahli sa na to, že ten pravý alebo pravá prídu, v ten správny čas.
Randění online tedy není úplně nejlepší pro naše psychické zdraví a možná by bylo přínosnější, kdybychom se věnovali příjemnějším aktivitám.