Jídelníček veganů by se musel přizpůsobit.
Veganství se v posledních letech stává stále populárnější životní změnou. Zejména mladí lidé upravují svůj jídelníček tak, aby se zbavili všech potravin, které přímo či nepřímo vyprodukovala zvířata, a proto konzumují převážně zeleninu a ovoce.
Nejnovější lavinu zpráv spuštěnou britskou televizní show QI by však mnozí vegani mohli přijmout s těžkým srdcem. Moderátorka Sandi Toksvig zadala soutěžícím úkol, aby z mandlí, avokáda, kiwi, melounu a tykve muškátové vybrali potravinu, která není veganská.
Soutěžící zaraženě civěli, když jim moderátorka vysvětlila, že technicky není ani jedna z vyjmenovaných potravin čistě veganská. Samozřejmě, nepocházejí přímo ze živočišné produkce, ale při jejich pěstování se živočichové využívají a často na to i doplácejí.
Jednotlivé plodiny se těžko pěstují, a proto se do praxe již dlouhá léta zavádí technika s názvem migrační včelařství. Velké množství včel jednoduše naloží na nákladní auta, převezou kamkoli na farmu a včely pak opylují přímo vybrané rostliny.
Možná by na tom nebylo nic špatného, kdyby studie v minulosti nezjistily, že podobná migrace škodí zdraví včel a dokáže jim snížit předpokládanou délku života oslabením organismu vůči nemocem a parazitům.
Pokud by vegani chtěli žít striktně podle jídelníčku, který neobsahuje žádné potraviny ovlivněné zvířaty, museli by velmi důkladně analyzovat jednotlivé pěstitelské techniky.
Migrační včelařství se využívá i u třešní, salátu či okurek, a tak by se veganský jídelníček velmi rychle scvrkl.