Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 4. 12. 2020 svátek má Barbora, Barbara

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
11
František Kulhánek
29. leden 2019, 8:18
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Mají homosexuální páry dopad na psychické zdraví dítěte? Podívali jsme se na faktory ovlivňující náš vývin

Vlivy, které nás formují.

František Kulhánek
29. leden 2019, 8:18
Mají homosexuální páry dopad na psychické zdraví dítěte? Podívali jsme se na faktory ovlivňující náš vývin
Zdroj: unsplash.com / Priscilla Du Preez
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
11
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Náš vývin ovlivňuje množství externích faktorů, které mají hluboký dopad na psychiku a sociální život člověka. Vliv na každého z nás je odlišný, protože jsme všichni jedineční a vnější podněty vnímáme svou přirozenou intenzitou. Pojďme se společně podívat na 4 základní faktory, které nás od narození ovlivňují v největší míře.

Neúplná rodina versus homosexuální rodiče

Významnou roli během našeho vývinu hraje bezpochyby i sexuální orientace rodičů. Téma, které u nás vyvolává bouřlivé diskuse a většina, zejména starších lidí, o tom nechce ani slyšet. Výzkumy potvrdily, že rodiče, kteří jsou rozvedení a žijí bez partnera, častěji podléhají stresu a požitek ze samotného rodičovství bývá menší.

 

Děti z neúplných rodin se často chovají nevhodněji a hůře než děti, které byly vychovávány homosexuálním párem. Dětem, které vyrůstají a jsou vychovávány homosexuálním párem, nebyly zjištěny žádné sociální a emoční dysfunkce.

 

Rodiče neovlivnili ani výběr sexuálního partnera, děti homosexuálů si tedy nemusí v budoucnu vybírat partnery stejného pohlaví. „Děti homosexuálně orientovaných rodičů mají normální vztahy s vrstevníky, jsou stejně dobře sociálně začleněny a kompetentní jako děti z heterosexuálních rodin,“ říká psycholožka Kateřina Thorová.

 

Faktory ovlpyvnujjuce vývin človeka / homosexuálni rodičia/neuplná rodina/súrodenci
Faktory ovlpyvnujjuce vývin človeka / homosexuálni rodičia/neuplná rodina/súrodenci Zdroj: unsplash.com / Nick Karvounis

 

Ohledně této tématiky byl dělán i výzkum na 17letých dívkách a chlapcích, kteří od narození vyrůstali s párem lesbických matek. Tyto děti se narodily z umělého oplodnění. Jedinci prokázali stabilní sociální adaptaci a vyrovnanost.

 

Pro děti není snadné přijmout jinou sexuální orientaci, než jaká je obvyklá. Odmalička se učí, že rodinu tvoří matka a otec, tedy žena a muž. Je však prokázáno, že zjištění homosexuální orientace rodičů v raném věku je jednodušší a lépe přijatelné než ve věku starším.

 

Výsledky výzkumu ukázaly, že děti vyrůstající s homosexuálním párem nejsou tak odmítavé vůči jiným, netradičním formám a projevům sexuálního chování. Dalo by se předpokládat, že u takto vychovaných dětí dojde k poruchám pohlavní identity, avšak výzkum tyto domněnky vyvrátil. Faktor sexuální orientace nemá pro dítě tak velký význam, jako je kvalita vztahů mezi rodiči a dítětem, případně ekonomické faktory rodiny.

Sourozenci nadevše

Dalším důležitým faktorem jsou sourozenci a sourozenecké vztahy. Mezi sourozenci existují silné emoční interakce, ať už pozitivní nebo negativní. Většina sourozenců má kvalitní, pozitivní vztah, ale i přesto existují momenty, při kterých spolu sourozenci soupeří o přízeň rodičů a zbytku rodiny. Právě kvůli soupeření vzniká mezi sourozenci sourozenecká rivalita.

 

V určitých životních obdobích je tato rivalita normální, dokonce vhodná. Nejsilnější a nejpatrnější je u sourozenců stejného pohlaví a u sourozenců s malým věkovým rozdílem. Sourozenecké vztahy bývají většinou symetrické. Když má rád jeden druhého, je to vzájemné.

 

Faktory ovlpyvnujjuce vývin človeka / homosexuálni rodičia/neuplná rodina/súrodenci
Faktory ovlpyvnujjuce vývin človeka / homosexuálni rodičia/neuplná rodina/súrodenci Zdroj: unsplash.com / Annie Spratt

 

Sourozenecké vztahy jsou také ovlivňovány chováním a postoji rodičů a samozřejmě i věkovým rozdílem. Jelikož jsou v některých vývojových fázích konflikty a rivalita normálním jevem, dlouhodobý negativní stav a vztah může vést k úzkostným stavům, případně až depresím. Dlouhodobé nepřátelství a agrese nemají pozitivní dopad na vývin nikoho z nás.

 

„Špatné vztahy se sourozenci před 20. rokem jsou silným prediktorem rozvoje deprese v dospělosti,“ říká Thorová. Podle rakouského psychoanalytika Alfreda Adlera mívají prvorození potomci v dospělosti nejvíce problémů. Musí se po narození mladšího sourozence vyrovnat se ztrátou výsadního postavení v rodině v očích rodičů. Nejmladší děti bývají zase méně empatické a rozmazlené.

 

Mnohé studie ukázaly, že u jedináčka se projevují vůdčí schopnosti, nezávislost a samozřejmě okamžitá a rychlá adaptabilita. Vztahy mezi sourozenci, jakož i rodičovské vztahy výrazně ovlivňují náš vývin a přispívají k rodinné harmonii. Množství sourozenců zůstává v kontaktu i v dospělosti a své vztahy udržují.

 

Faktory ovlpyvnujjuce vývin človeka / homosexuálni rodičia/neuplná rodina/súrodenci
Faktory ovlpyvnujjuce vývin človeka / homosexuálni rodičia/neuplná rodina/súrodenci Zdroj: unsplash.com / Robert Collins

Proč je důležité mít přátele

Důležitou součástí osobnostního a sociálního rozvoje jsou samozřejmě i vztahy s vrstevníky. Interakční teorie tvrdí, že ačkoli člověk přijímá základní hodnoty z rodiny, vrstevníci mají neodmyslitelný vliv na vývin člověka. Přátelé jsou většinou naši vrstevníci, a tudíž mají schopnost nahlížet na problémy a těžké situace jinak než rodiče.

 

Pomáhají nám z vrstevnického pohledu a tak, jak člověk v mladším věku vnímá daný problém. Situace, která je pro mladšího jedince složitá, může být pro dospělého běžnou záležitostí. Vrstevníci mají jiné priority než rodiče. „Přátelství navíc dokáže kompenzovat i vlivy nepříznivých rodinných vztahů,“ tvrdí Thorová.

 

Děti se v kolektivu vrstevníků učí kompromisům, přemlouvání, učí se, jak spolupracovat ve skupině a jak řešit pozitivní a negativní situace života. Kolektiv vrstevníků slouží jako podpůrný činitel při těžkých rozhodováních a problémech.

 

Výzkumy ukázaly, že přítomnost vrstevníka, i cizího, v neznámé situací slouží i jako emoční podpora. Nicméně, interakce mezi vrstevníky a kamarády slouží hlavně k zábavě a společnému trávení času. S přibývajícím věkem se zvyšuje počet kontaktů a známých, ale i celková doba strávená s vrstevníky.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1472 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 55.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Yungblud: Moje první deska byla plná hněvu, nevěděl jsem, kam patřím a bylo to takové volání o pomoc (Rozhovor)Yungblud: Moje první deska byla plná hněvu, nevěděl jsem, kam patřím a bylo to takové volání o pomoc (Rozhovor)
Šéf Oktagonu Ondřej Novotný: Bitva Vémola vs. Mikulášek bude nejsledovanější zápas roku 2020 (Rozhovor)Šéf Oktagonu Ondřej Novotný: Bitva Vémola vs. Mikulášek bude nejsledovanější zápas roku 2020 (Rozhovor)
Aktivní účet na sociálních sítích, chybějící záznamy z výtahu, tělo nalezené v nádrži hotelu. Toto je záhadná smrt Elisy Lam Aktivní účet na sociálních sítích, chybějící záznamy z výtahu, tělo nalezené v nádrži hotelu. Toto je záhadná smrt Elisy Lam
VÍCE
Faktory ovlpyvnujjuce vývin človeka / homosexuálni rodičia/neuplná rodina/súrodenci
Faktory ovlpyvnujjuce vývin človeka / homosexuálni rodičia/neuplná rodina/súrodenci Zdroj: unsplash.com / Tyler Nix

 

V období adolescence se mění i kvalita vrstevnických vztahů. Důležitější je intimita vztahu, uznání a empatie. Vrstevníci jedince podporují v pozitivním chování, snaží se rozvíjet jeho kvality. Někdy však jedinec přijde do kontaktu i s negativní podporou ze stany kamarádů, kdy se vrstevníci snaží stimulovat negativní projevy. Kvalita přátelství je velmi důležitým atributem hlavně v období puberty.

 

Děti, které mají více přátel, mají menší problém začlenit se do nového, cizího kolektivu a bývají i lépe přijaty jinými vrstevníky. Přirozeností je fakt, že si většina dětí utváří množství vztahů, avšak pouze jeden je na vyšší úrovni intimity a otevřenosti. Přátelé jsou v dětském životě důležití a hrají významnou roli. Děti bez přátel trpí pocity úzkosti a osamělosti kvůli nedostatečné interakci s vrstevníkům a blízkou osobou.

Rozhodující je kvalita školy

Významnou součástí dětského života jsou školy. Dítě se dostává do kolektivu a řízené výchovy jiným člověkem než rodičem už před věkem 3 let. V tomto věku bývají některé děti umisťovány do jeslí právě kvůli skloubení rodičovství a kariéry u rodičů. Jesle vykazují pozitivní, avšak na druhé straně i negativní vliv na dítě a jeho vývoj.

 

Děti v jeslích rozvíjely sociální interakci, adaptabilitu, a především se učí fungovat a trávit čas v kolektivu vrstevníků. Negativní stránkou může být fakt, že citová vazba mezi dítětem a rodičem je oslabená, děti jsou ohroženy psychickou deprivací.

 

Faktory ovlpyvnujjuce vývin človeka / homosexuálni rodičia/neuplná rodina/súrodenci
Faktory ovlpyvnujjuce vývin človeka / homosexuálni rodičia/neuplná rodina/súrodenci Zdroj: unsplash.com / NeONBRAND

 

Výzkum z roku 2003 zaznamenal, že u dětí navštěvující výchovná zařízení před 4. rokem života se postupně rozvinulo více problémů ve škole a také měli slabší sociální dovednosti. Děti, které trávily v jeslích delší dobu, méně poslouchaly a měly větší problémy s chováním v kolektivu, přičemž bývaly častěji agresivní.

 

Při navštěvování mateřských škol je důležitá i kvalita školky. Děti, které navštěvovaly kvalitnější vzdělávací zařízení, vykazovaly větší úspěšnost a taky lepší psychické rozpoložení. V těle jim byly naměřeny nižší hodnoty stresového hormonu. Děti, které přicházely do škol ze školek, kde se upřednostňovala forma učení hrou, dosahovaly většího sebevědomí ve školním prostředí a byly sociální zdatnější.

 

Posledním faktorem při vývoji dítěte je škola. Velkou roli hraje kultura školy, sociologické faktory a samozřejmě i způsob výuky. Děti jsou ve školním prostředí vystaveny větší zátěži a začínají se srovnávat s vrstevníky a spolužáky.

 

Právě na území školy se začíná formovat naše budoucí sebevědomí a sebepojetí. Děti, které jsou přijaty do kolektivu, mají pozitivnější vztah ke škole a k samotnému učení. Opakující se neúspěch může hrát významnou roli v psychickém stavu a rozpoložení dítěte.

 

Faktory ovlpyvnujjuce vývin človeka / homosexuálni rodičia/neuplná rodina/súrodenci
Faktory ovlpyvnujjuce vývin človeka / homosexuálni rodičia/neuplná rodina/súrodenci Zdroj: unsplash.com / Annie Spratt

 

Během výuky se dítěti buduje vztah k učení a dalšímu vzdělávání. Pokud dítě selhává již na začátku, může to vyvolat neúspěch i v příštím studiu. Nicméně, významnější vliv na dítě mají třída a třídní kolektiv, ve kterém se nachází. Menší třídy mají pozitivnější výsledky, protože učitelé mohou lépe a efektivněji pracovat se žáky.

 

Adaptace na školní prostředí je zdlouhavý proces, který bývá ovlivněn zájmem ze strany učitele a otevřeností komunikace. Pokud se dítě správně adaptuje na školní prostředí, v budoucnu bude mít zájem o učení a bude dosahovat kvalitních výsledků nejen ve školních lavicích.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: Vývojová psychologie / Kateřina Thorová / 2015, muni.czFoto: unsplash.com Tagy: rodina, súrodenci, psychológia, vývin
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
10
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.