Kojit, či nekojit na veřejnosti? To je záležitost, o které v současnosti diskutuje český internet.
Česká facebooková bublina momentálně řeší případ Lucie, která se svou roční dcerou navštívila pobočku Raiffeisenbank na Václavském náměstí. „Dcera je živá, nejdřív tam trochu chodila kolem, pak chtěla mléko – je stále kojena na požádání. Čekání ve frontě na pokladnu je v podlouhlé chodbě pod schody, otevřené do prostoru s boxy pro klienty a úředníky z jedné strany a z druhé jsou dvě pokladny,“ popisuje ve statusu stránky Laktační liga Lucia.
Když si dítě řeklo o nakojení, matka si ho dala na klín; částečně schovaná za kočárkem a zahalená svetrem, přičemž dcera jí zakrývala druhé ňadro svou hlavou.
Jenže i přesto se znelíbila.
Kojení jako exhibování?
„Po pár minutách kojení ke mně přišla ochranka a nahlas, na celou pobočku mě upozornil, abych se okamžitě zahalila a přestala exhibovat,“ vzpomíná žena. Rozhodla se bránit a muži namítla, že nijak nepobuřuje okolí, protože pouze kojí. Muž jen odpověděl, že už v bance takové případy měli a že „paní ředitelka rozhodně takové chovaní nepodporuje“. Nezastal se nikdo z fronty, kromě jednoho mladého muže.
Ani tohle však nepomohlo. Muž z ochranky si stál za svým. A křičel. „Vyhrožoval, že pokud neodjedu nakojit dceru mimo prostor banky, nechá mě vyvést. Přiznám se, že jsem byla tak zaskočena, rozum mi to nebral, že jsem nevěděla, co říct,“ povzdechla si. Tohle jednání ji zaskočilo, a proto se rychle sbalila pryč, aby dítě dokojila alespoň venku na lavičce.
Když se vrátila vyřídit povinnost, za kterou původně do banky přišla, muž z ochranky zde pořád byl. „Klidně jsem mu řekla, že mi to mohl říct úplně jinak, poněvadž to bylo pro mě neskutečně ponižující, řvát takhle na mě před celou pobočkou.“
Muž ji odbyl tím, že bylo jeho rozhodnutí plně adekvátní a že postupoval správně. Řekl, že i starší muži, kteří stáli v řadě před kojící matkou, mu za vykázání z budovy poděkovali. Bylo jim to prý nepříjemné.
Lucia zveřejnila tento příběh na facebookové stránce Laktační liga spolu s pomocí o radu a příspěvkem do diskuze. Skutečně je kojení na veřejnosti něco pro společnost nevhodného?
Vyjádření Raiffeisenbank
Ke statusu se vyjádřila i sama banka. „Mrzí nás vzniklá situace. Na našich pobočkách se vždy snažíme vyjít klientům a klientkám vstříc ve všech ohledech. Pokud o podobné záležitosti od maminky víme a požádá nás o zajištění soukromí, není pro nás problém jí nabídnout adekvátní místo podle možností pobočky a s ohledem na ostatní klienty,“ uvedla tisková mluvčí banky Petra Kopecká.
Facebook a cenzura
Akt kojení je pro matku s dítětem bezesporu intimní. Názor na něj však polarizuje společnost již mnoho let. Například v roce 2008, po první vlně cenzury fotografií kojících matek, vznikla skupina Hey Facebook, breastfeeding is not obscene! (Hej, Facebooku, kojení není obscénní!), kde protestovaly desítky tisíců lidí právě proti této facebookové politice.
Poukazovali na to, že by se obnažené prso kojící ženy nemělo tímto způsobem sexualizovat.
Facebook pak na začátku roku 2009 prohlásil, že nemá problém s kojením, ale že fotografie zobrazující bradavky jsou považovány za porušení jejich pravidel, a proto mohou být odstraněny. Řekl, že takové fotografie byly sítí smazány téměř vždy na základě stížností jiných uživatelů.
Reakční smršť
Zatímco například v Poslanecké sněmovně vznikly speciální prostory, kde smí matky kojit své děti, příspěvek rozhořčené ženy vyvolal na sociálních sítích smršť rozporuplných reakcí. Někteří lidé poukázali na absurdnost chování muže z ochranky, jiní však berou odhalené prso na veřejnosti jako problém nebo vyčítají Lucii i to, že své roční dítě stále kojí.