Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 22. 9. 2019 svátek má Darina

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
Hudba - Zahraniční
0
Vladimír Baško
18. květen 2019, 14:43

Country trap: Kontroverzní senzace, které se podařilo prorazit z undergroundu

Vybrali jsme ty nejlepší country trapové skladby a velmi stručně shrnuli historii propojení country a rapu.

Vladimír Baško
18. květen 2019, 14:43
Country trap: Kontroverzní senzace, které se podařilo prorazit z undergroundu
Zdroj: SME (on behalf of Columbia)
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Škatulkovat hudbu do žánrů bývá rok od roku stále náročnější. Několik posledních dekád si můžeme všímat fenomenálního trend propojování všemožných stylů, které ve výsledku nejsme často schopni jednoznačně zařadit. Jedním z nich je i nejnovější senzace country trap.

 

Představit si Afroameričana v kovbojském kostýmu může být vzhledem k americké historii z dob Konfederace a Unie komické. Během několika měsíců si však kovbojské boty, klobouky, opasky s obrovskými přezkami a upnuté westernové košile oblíbili a ve své nejnovější hudební tvorbě hrdě mísí prvky country a trapu.

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Lil Nas X (@lilnasx) on

I got horses in the back...

Způsobil to pouze dvacetiletý Lil Nas X a jeho virální hit Old Town Road, ve kterém propojil country banjo s trapovými bicími, 808 basou a rapovým projevem. Byl natolik úspěšný, že obsadil první příčku v žebříčku Billboard Hot Country Songs.

 

Na remixu se objevil veterán country Billy Ray Cyrus

 

Neudržela se tam však dlouho. Nebylo by to tím, že by ji někdo předběhl, z žebříčku byla odstraněna. Kompetentní se pro portál Rolling Stone vyjádřili, že skladba podle nich postrádá dostatečné množství prvků dnešní country hudby, kvůli čemuž byla z žebříčku vyřazena. Rasistické záměry jednoznačně vyloučili.

 

Lil Nas X samozřejmě netajil zklamání. Pro portál Time se vyjádřil následovně: „Old Time Road je country trap. Není to výlučně jedno ani druhé. Je to obojí. Mělo by to být v obou žebříčcích.“

 

Neodpustíme si žertík

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by C Dot (@c_dot78) on

Nejvýznamnější country trapové hity

Podle jeho vlastních slov je jedním z největších průkopníků tohoto subžánru Young Thug. Nezaměnitelný interpret vydal v roce 2017 mixtape Beautiful Thugger Girls, který se zcela výrazně odlišoval od jeho dosavadní a vlastně jakékoli jiné tvorby. Už úvodní skladba s názvem Family Don't Matter tě vtáhne svými country rytmy, ve kterých se nese v podstatě i zbytek mixtapu.

 

Doprovodný klip se také nese ve stylu country

 

Jednou z prvních skladeb, které můžeme přiřadit ke country trapu, je záležitost Like A Farmer od Lil Tracyho, kterého můžeme znát jako častého kolaboranta Lil Peepa. Ten pro portál Genius přiznal, že nešlo o žádný experiment, pouze trollení. Tento vtip se ale zalíbil Lil Uzi Vertovi, který přispěl svou dojemnou slokou. A hit byl na světě.

 

 

Virální se o několik měsíců později stala skladba Yup (On My Tractor) od FlyRich Double s průvodním videoklipem, skutečně unikátním zvukem, vtipným textem a přednesem připomínajícím legendární hit Love Sosa od Chief Keefa. Country trap v její nejčistší podobě.

 

NAČÍST CELÝ ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Podpoř tvorbu kvalitního obsahu
Roky tvoříme kvalitní autorské články, které nikde jinde nenajdeš. Pokud chceš více takových článků, předplať si REFRESHER+ a dostaneš další výhody.
CHCI PODPOŘIT

 

 

Dalším z průkopníků ještě před časem striktně undergroundového subžánru je i satirický interpret s přezdívkou Yung Nugget. Ten na kontě sice moc skladeb nemá, ani žádnou slávu nesklízí,  le skladba Pull Up In The Tractor je však minimálně zajímavá. A návyková.

 

 

Po úspěchu skladby Old Town Road se s country trapem pochopitelně roztrhl pytel. Ne sice tak jako u jiných trendů, přece jen jde o velmi specifickou hudbu, ale můžeme o něm slyšet ze všech stran, nejen formou všemožných remixů. Po Lil Nasově úspěchu se do vod country trapu pouští množství dalších interpretů.

 

Obdobně kvalitní záležitost se podařilo pouze nedávno nahrát interpretovi s přezdívkou Deeman OhhRite. Jeho skladba Err (Country Twerk) je skutečně uším lahodící a nabízí trochu odlišnou atmosféru než výše jmenované.

 

Z historie

Na závěr nahlédneme do minulosti. Country a rap spolu fungují už od prvopočátků hip hopu. První skladbou s touto tématikou byla záležitost Wild Wild West od Kool Moe Dee. Psal se rok 1987 a hip hop tehdy neměl ještě ani vlastní kategorii v oceněních Grammy. Za více než deset let se na stejnojmenné skladbě setkávají s Willem Smithem.

 

 

Vrátíme se ale o rok dopředu. V roce 1998 se na světlo světa dostávají hned dva country rapové hity. Jsou jimi záležitosti Ghetto Cowboy od Bone Thugs N Harmony, kteří ve své tvorbě pravidelně pracovali s novými vlivy, a Rosa Parks od OutKast pojmenovaná podle afroamerické aktivistky za občanská práva.

 

Skutečným průkopníkem však bylo legendární seskupení UGK tvořené ještě legendárnějšími jmény Pimp C a Bun B. Ti se ke country ve své tvorbě vyjadřovali pravidelně a jednoznačně:

 

Down here we ain't makin' hip hop songs,

know what I'm sayin'.

We makin' country rap tunes,

so, uh, separate us from the rest.

 

 

Ve třetím tisíciletí se s tématikou samozřejmě pokračovalo. Jedním z největších hitů byla skladba Country Shit od Big K.R.I.T. a remix s legendárním Ludacrisem a výše zmíněným praotcem tohoto subžánru Bun Bm.

 

Bez vlivů country hudby si nedokážeme představit ani tvorbu Yelawolfa. Ten si osvojil nejen rytmy, ale i vizáž novodobých country hudebníků a v podobném zvuku se nese i drtivá většina jeho úspěšné tvorby.

 

Rap game Michal Tučný

I v našich končinách bylo country odjakživa více než silným hudebním žánrem. Jeho vlivy můžeme tím pádem slyšet i v tuzemské tvorbě. Delik se na albu Záblesky geniality, úlomky šialenstva s Benem vyjádřil zcela jednoznačně:

 

Keď to počuješ tisíckrát je to hit,

máme svoje formulky, návody a metódy.
R'n'b rezané jazzom, popom, nádych country,
metafory, texty bez zmyslu, na oči klapky.

 

Ať už i v jeho další sólové tvorbě, na Marpově posledním albu Dead Man Walking, hned v úvodní skladbě s názvem na Zverinově albu Mali ste sa lepšie učiť, country je i u nás horkým tématem.

 

Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
1
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Jako neregistrovaný jsi tento měsíc přečetl už 1/40 článků. Přihlas se pro neomezený přístup. Jako neregistrovaný jsi přečetl už 1/40 článků za měsíc. PŘIHLÁSIT / REGISTROVAT PŘIHLÁSIT
Nejčtenější