Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
4. června 2019 10:30
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Brno dává 20 milionů do programu zelených střech. Zadržují vodu a ochlazují město

ZAJÍMAVOSTI BRNO
Uložit Uložené

Jihomoravská metropole spouští dotační program, díky kterému zezelenají střechy místních domů.

Brno jako vůbec první město v České republice zavádí nový dotační program, díky kterému si lidé už od 1. června mohou žádat o příspěvek na zelenou střechu pro svůj dům, přívěsek či garáž. Informoval o tom zpravodajský web ČT24.

Zadrží vodu a ochladí město

Hlavní výhodou zelené střechy oproti té klasické je, že zelená střecha dokáže zadržovat vodu a díky tomu ochlazuje město. Voda zadržená po deštích se totiž začíná postupně odpařovat, čímž vznikají příjemnější klimatické podmínky v budově i jejím okolí. 

Několik takových střech je již nyní v Brně k vidění, zatím se ovšem stále jedná spíše o rarity.

Jednu má například budova Nadace Partnerství a ředitel pro strategii Miroslav Kundrata si ji nemůže vynachválit. „Střecha je v provozu už sedmý rok a odteklo z ní za tu dobu asi čtyřicet litrů vody. Na to, že má tři sta metrů čtverečních, zadrží obrovské množství vody,“ řekl pro Českou televizi. 

„Zjistilo se, že střecha dokáže absorbovat až sedmdesát procent energie slunečního záření. Červená střecha může mít klidně sedmdesát stupňů, naše zelená dvacet pět,“ dodává. 

Ilustrační obrázek

Brno dává 20 milionů do programu zelených střech. Zadržují vodu a ochlazují město
Zdroj: www.flickr.com

Jsou už v řadě evropských měst

Na program si město vyčlenilo 20 milionů korun, přičemž dotace se mají pohybovat v rozmezí od devíti set do čtrnácti set korun na jeden metr čtvereční. Žádosti o příspěvek mohou lidé podávat až do konce listopadu (november), o zelenou střechu však obyvatelé projevili zájem už v prvních dnech od spuštění programu.

„Program je určen pro právnické osoby, fyzické osoby, město a městské části. Ideálně je to na střechy rovné. Co především preferujeme, jsou nákupní centra, office centra. Budovy, které mají obrovskou plochu, přehřívají se a vytvářejí ve městě jakýsi tepelný most,“ upřesnil Petr Hladík, první náměstek primátorky.

Česká republika se tak řadí k celé řadě dalších evropských zemí, kde podobné programy již nějakou dobu fungují. Zelené střechy už mají například v Anglii, Německu, Rakousku, Dánsku či Švýcarsku.

Domů
Sdílet
Diskuse