Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 8. 8. 2020 svátek má Soběslav

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher - Rozhovory
0
Dominik Čech
18. červenec 2019, 12:37
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Kdo byl nejlepší hráč sezóny? Bulhar, Labello a Šedivý u piva mluví o českém fotbale

Druhý díl je tu.

Dominik Čech
18. červenec 2019, 12:37
Kdo byl nejlepší hráč sezóny? Bulhar, Labello a Šedivý u piva mluví o českém fotbale
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

V těchto dnech začíná nová sezóna Fortuna ligy a k jejímu začátku publikujeme druhou část rozhovoru o nejaktuálnějších tématech v českém fotbalu (první díl zde). Na panelu se znovu sešli nejvíc real fotbaloví experti – Bulhar, Labello a Jakub Šedivý z twitterového účtu czech football out of context

 

 

V rozhovoru se dozvíš: 
  • Jak se zlepšilo PR a mediální komunikace klubů;
  • jak moc se povedl nový formát nadstavby;
  • hráči, kteří nejvíc minulou sezónu zazářili;
  • návod na zlepšení VAR;
  • jak moc se řeší mentální zdraví fotbalistů;
  • jaký je nejlepší twitterový účet o českém fotbale.

 

Letos vyhrála Cenu Lukáše Přibyla za nejlepší komunikaci s fanoušky pražská Sparta, a to navzdory bojkotu fanoušků nebo požadování demise klubového vedení. O té ceně rozhodovala odborná komise a Sparta určitě některé věci jako např. Sparta ID, exkluzivní obsah nebo třeba investice do eSports týmu dělá pokrokově a dobře, ale nezapomnělo se v té ceně trochu na fanoušky?

Šedivý: Sparta se podle mě snaží dělat dobrou komunikaci, ale dokud budou její výsledky na hřišti takové, jaké jsou, tak propagují produkt, který nemá moc velkou úroveň. Na stadionu samotným se to motá furt dokola. Lidi jsou naštvaní, že výkony jsou strašný, a pak je pochopitelně moc nezajímají nějaké PR projekty. Dělá se sice obsah vtipných videí, ale fanoušci chtějí, aby hráči radši hráli dobrej fotbal. Pro mě osobně má nejlepší komunikaci s fanoušky má Slavie nebo i kluby jako je Jablonec se v tomhle hodně zvedají.

 

Bulhar: Já si myslím, že ta cena je udělená správně. Pokud to je cena vyloženě za komunikaci, tak ta byla za mě fakt dobrá a asi bych to nevztahoval k tomu, že jí museli komunikovat do stáda nasraných fanoušků. Sám pracuju v marketingu a musím říct, že se mi vždycky líbilo, jak to Sparta dělala. Podle mě je v tom dost napřed oproti ostatním, a to už dlouho. Teď se to dost vyrovnalo. Slávie začala dělat obsah, nějaký grafiky, statistiky a obecně musím říct, že to šlo dost nahoru. Tenhle rok byl souboj mezi Slávií a Spartou konkrétně v tomhle hodně vyrovnanej, ale Sparta byla dlouho fakt jinde. 

 

Labello: Už v době před sociálníma sítěma a youtubovýma kanálama byli na vysoký úrovni. Jejich vizuály, jejich fotky, slogany, když se dělali výročí, retro dresy – to všechno jim vždycky šlo. Je to ale celý, jak už tu padlo, vzhledem k těm výkonům úplně jedno. 

 

Bulhar: Obecně na otázku, jestli se úroveň práce se sociálními sítěmi v českým fotbalu zvedla, můžu za sebe říct, že jo. Všichni se snaží něco dělat, všichni generují nějaký obsah, který má někde horší a někde lepší kvalitu. Někdo na to má taky víc peněz, což se určitě projevuje na konečným výsledku. Třeba ve Slavii a ve Spartě na tom pracuje určitě celý tým, zatímco v Teplicích to podle mě dělá kompletně celý jeden člověk. Lidi obecně, a to platí nejenom pro fotbal, pochopili, že přímá reklama je lepší než nějaký banner na pražským okruhu. 

 

Labello: Lepší investice než tohle je třeba koupit si dobrou kameru a prostě točit videa.  Pamatuju si, že Sparta tady v té době třeba jako první udělala Harlem Shake. 

 

Šedivý: Všichni se určitě hodně inspirujou v zahraničí, kde už jsou záběry z tréninků a ze života jakoby mimo fotbal úplně běžný, a to pokrytí je fakt velký. 

 

Bulhar: Jo, tak pak máš věci jako Juventus TV, což je fakt celej televizní kanál věnovaný jenom tomu klubu. 

 

 

Pamatuju si, že Sparta měla jako jedna z prvních taková ta videa ze šatny, že se po letní pauze vrátili hráči a tehdy ještě hrající Rosický se tam vítá s kabinou, hráči se tam zdraví, kecají.

Labello: Přesně, taky si tohle konkrétní video pamatuju a tohle lidi podle mě chtějí. Vidět ty fotbalisty mimo hřiště, jak se chovají a tak. 

 

Bulhar: Přiblížit ten jejich život fanouškům a divákům. To je účel těchhle inside videí. Deset let to bylo pasé a teď to všichni chtějí.

 

Labello: Stejný jako v rapu vlogy z tours.

 

Bulhar: Přesně. Před dvěma rokama třeba na Slávii nebyly ani takový věci jako předzápasový previews. Bylo něco po zápase, nějaký rozhovory na špatnou kameru a to bylo celý. 

 

Labello: Obecně bych těchhle vlogu chtěl vidět mnohem víc. Mnohem raději než to, jak Karlsson pouští hudbu v kabině. 

 

Kluby jsou v podstatě firmy, a pokud tam přispíváš na chod danýho klubu v podobě vstupnýho, tak si podle mě chceš i počíst o tom, co se v tom klubu děje.

 

Dlouho jsem nebyl na větším českým stadionu, takže to nevím, ale vydávají se už i nějaké tištěné ligové magazíny, kde je rozbor zápasu, promluva trenéra a tak?

Labello: Na Spartě jo, ale musíš si to zaplatit. 

 

Bulhar: Na Slavii to dělají fakt dobře a je to myslím zadarmo. Dřív to myslím stálo dvacet pět, ale teď se to nějak distribuuje před zápasem zadara. 

 

Šedivý: Ten sparťanský myslím furt stojí 25 korun a ten obsah je taky docela dobrej. 

 

Bulhar: Tak ty kluby jsou v podstatě firmy a ty pokud tam přispíváš na chod toho danýho klubu v podobě vstupnýho, tak si podle mě chceš i počíst o tom, co se v tom klubu děje, chceš si možná i něco koupit. Před pár lety nebyla samozřejmost, že měly kluby na stadionu kamennej fanshop store. Nebyl jsem na všech českejch stadionech, ale myslím si, že většina už ho tam někde má.  

 

Žumpa, nerdství a swag 2. Nadstavba, video a hodnocení hráčů

Nadstavba

Další věc, o které bychom se určitě měli pobavit, je nový ligový formát nadstavby. Ten měl do ligy přinést pozitiva v podobě větší návštěvnost a více peněz. Některým trenérům ze „staré školy“ jako Jindřich Trpišovský nebo Petr Rada se ten nápad od začátku moc nezdál. Dnes se formát uzavře zápasem Ostravy s Mladou Boleslaví. Myslíte si, že nakonec pozitiva převládla?

Bulhar: Já se na to musím dívat primárně z pohledu fanouška Slavie a tam vidím, že úplně zbytečně přibily zápasy už do tak hrozně náročný sezóny. Ten formát byl podle mě dělaný s ohledem na ligu, ale trochu se tím poškodily kluby, který reprezentovaly českej fotbal v Evropě. Slavia odehrála přes 50 utkání, což je srovnatelný s Premier League a věřím tomu, že by je Slavie nezvládla tak dobře, kdyby nebyl Trpišovský takový hovado na přípravu a fakt je nevycepoval na roboty. Myslím si, že nadstavba by měla smysl, kdyby ten počet týmů hrající první ligu byl menší. Tyhle nadstavby fungují v ligách, kde je třeba dvanáct týmů. 

 

Ten formát bude pokračovat i příští sezónu a lidi si na něho podle mě zvyknou, ale problém třeba zrovna letos byl v tom, že bodový rozdíly byly fakt velký a v těch samotných skupinách už nešlo nic moc zvrátit. Dovolím si říct, že podle mě proběhly i nějaký čachry s videem a věci v zákulisí, aby to nebylo úplně o ničem. Je to konspirační teorie, ale je to český fotbal, takže možný je všechno. Derby, který skončilo 1:1 a co se tam všechno stalo. Pak třeba Jablonec, který má obecně se Spartou dobrý vztahy, to na Spartě odchodí a na Slavii pak hrajou, jak kdyby měli umřít. Nemám důkazy, kterými bych to podložil, ale můj osobní názor je ten, že to bylo dělaný proto, aby měla nadstavba nějakou zajímavost.

 

Labello: V těch zápasech taky už nikdo neměl o nic hrát.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1136 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VYZKOUŠET BEZPLATNĚ
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Upozorníme tě 2 dny před první platbou
První týden 0 Kč, potom 99.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Samsung Galaxy Buds Live: Vyzkoušeli jsme nejpohodlnější Bluetooth sluchátka do kapsy za 5 499 Kč (Recenze)Samsung Galaxy Buds Live: Vyzkoušeli jsme nejpohodlnější Bluetooth sluchátka do kapsy za 5 499 Kč (Recenze)
Zjišťovali jsme, co nejlépe zabírá proti pocení. Chtěli jsme se zbavit mokrých skvrn na oblečení i nepříjemného zápachuZjišťovali jsme, co nejlépe zabírá proti pocení. Chtěli jsme se zbavit mokrých skvrn na oblečení i nepříjemného zápachu
Z ilegálního migranta a bezdomovce se stala hvězda UFC. Francis Ngannou šokoval svět obrovskou silouZ ilegálního migranta a bezdomovce se stala hvězda UFC. Francis Ngannou šokoval svět obrovskou silou
VÍCE

Bulhar: To je další věc. Jablonec byl jasně čtvrtej, Sparta byla jasně třetí. Byl to úplně zbytečnej zápas.

 

Šedivý: Mně se teda nápad nadstavby líbil, i když právě to, co říkal Rada, že může potenciálně desátý tým hrát o EL, mi taky přišlo jako blbost. A ještě se to blbě sešlo časově, že v té době třeba jel hokej, takže na stadionech bylo poloprázdno. Co jsem byl, tak na Letný bylo sedm tisíc lidí. 

 

Bulhar: Podle mě jsou lidi i přesycení. Nechtějí mít tři derby za měsíc. V případě toho pražskýho derby a vlastně i jiných to prostě snižuje unikátnost těch zápasů. Kdyby to bylo v situaci, že o něco jde a ty tři body můžou fakt něco rozhodnout, tak samozřejmě jo, ale v té situaci, co byla letos, to vůbec nešlo.

 

Labello: Hele za mě je nadstavba super. Mně se ten nápad líbil, ale bohužel se tady pak z toho zase udělala taková ta nedomyšlená česká sračka. Jedna věc za všechny je rozdíl v těch zápasech. Mně na tom přijde nejhorší to, že jsou týmy, kterým skončila sezóna třeba před měsícem a jsou týmy, který dneska ještě hrajou. To může podle mě dost výrazně ovlivnit nejenom tuhle, ale i další sezónu. Fakt si představ, že někdo už má tři týdny dovolenou a někdo ještě dneska hraje. Už jenom na přípravu, která je dnes víc než kdy dřív extrémně důležitá, má tohle fakt velkej vliv. 

 

Bulhar: Mně se třeba líbí ta spodní skupina, kde se hraje baráž.

 

Labello: To se mi taky hodně líbí.

 

Bulhar: To, že hraje druholigový týmy s prvoligovými, je prostě super, a to bych ponechal. Obecně to je ale nedomyšlený. Hrozně se otevírají nůžky mezi kluby. Ty velký odstupy budou podle mě každou sezónu. Sparta už příští sezónu podle mě tak tragickou mít nebude a bodově bude někde s Plzní a Slavií.

 

Když takhle někdo odskočí, tak ten čtvrtý, pátý a šestý bude před takovou bodovou propastí, že to nebude mít smysl. Mně ten systém třiceti kol přijde spravedlivej. Je to dostatečná porce zápasů na to, aby se ukázalo, kdo je nejlepší.

 

Labello: Je to minimálně nejspravedlivější systém. Jako podle mě to fakt může být dobrý, ale muselo by se sejít hrozně moc věcí, který se letos nesešly, a nejsem si jistý, jestli se někdy sejdou. 

 

Šedivý: Přesně. Nápad to byl dobrej, ale provedení pokulhává. V některých věcech to podle mě vypadá, jako by se to vymýšlelo ještě půl hodiny před odevzdáním. 

 

Bulhar: Navíc v tom hrají hrozně moc ty enormní rozdíly, co jsou mezi kluby. Sparta může dát za hráče třeba sto milionů, což takovej Jablonec nebo Baník nikdy nedá, takže se dá předpokládat, že bohatý týmy budou za dobrý konstelace vždycky na vrcholu. 

 

Já si myslím, že i tyhle týmy by si zasloužily na konci nějaký klid, sednout si, změnit nějaký věci, a ne hrát šest zápasů o ničem.

 

Souhlasíte s tvrzeními, že například teplický debakl s Boleslaví nebo utkání Sparty s Plzní, za které se vedení Sparty kvůli laxnosti muselo omlouvat, ukázala, že někteří hráči, potažmo celé kluby, ten formát prostě neprožívají? 

Labello: Ukazuje to podle mě to, že ti hráči nemají motivaci, když se nehraje o nic. To je ta jediná věc. Já nevěřím tomu, že jediný ten hráč tam přišel s tím, že to odchodí nebo se na to vykašlou, ale máš to v hlavě, že se o nic nehraje. 

 

Bulhar: Vezmi si, že máš jako Sparta hroznou sezónu, a ještě se ta agónie dál prodlužuje. Já si myslím, že i tyhle týmy by si zasloužily na konci nějaký klid, sednout si, změnit nějaký věci, a ne hrát šest zápasů o ničem. Chápu, proč si to ty týmy odsouhlasily. Přibily nějaký kačky na vstupenkách, něco na televizních právech, ale třeba konkrétně peníze na právech na televizní přenosy jsou v Čechách úplně směšný. Jestli si to dobře vybavuju, tak tady si šestnáct týmů rozděluje balíček 300 milionů, zatímco za postup do Premier League dostane klub jenom na televizních právech klub 3 miliardy. Jestli fakt chtěly víc zápasů v televizi, tak to chtělo lepší deal a ne pár zápasů, po kterých přitečou tři nebo čtyři míče. 

 

Šedivý: K tomuhle je ještě dobrý připomenout, že kvůli malým ziskům jsou taky český týmy nucený prodávat hráče. Taky si nemyslím, že to ti hráči nuceně odchodili, ale ta motivace tam prostě nebyla. 

 

Žumpa, nerdství a swag 2. Nadstavba, video a hodnocení hráčů

Hodnocení hráčů 

Pojďme teď k samotným hráčům. Chtěl bych si teď dát takové kolečko a vypíchnout nějaké hráče, kteří podle vás letos fakt zazářili. Nemusíme dávat celou jedenáctku, stačí asi brankář, obránce, záložník a útočník.

Labello: Brankář pro mě Nguyen. Sice jsem neviděl tolik zápasů Liberce, ale v těch, co jsem viděl, je brutálně držel a přijde mi jako fakt hodně komplexní gólman. Obecně si ale myslím, že to je, co se týče brankářů, hodně vyrovnaný. Není tam někdo, kdo by byl o třídu lepší. 

 

Bulhar: Podle mě je to zrovna v tomhle hodně o tom, jak se na to díváš. V klubech, který nemají tak dobrý obrany, jde na brankáře hodně střel a tím spíš pak tihle gólmani můžou vyniknout. Zrovna třeba ve Slavii máš Koláře, což je z toho kádru asi nejvíc rozporuplná postava, protože každý gól, který dostane, je při tom malém počtu střel, co na něho jde, vidět. Některý se asi daly chytit a občas udělá kiks, ale z toho objemu střel nejde podle mě úplně dobře říct, jak dobrej je na čáře nebo jak dobře umí chytat. On je na druhou stranu fakt občas až takový libero a dost pomáhá při rozehrávce, kooperuje se stoperama, takže je diskutabilní, jak ho vlastně hodnotit. 

 

Labello: Jo, s tím souhlasím. V obraně je to Ngadeu. To je podle mě totální mašina, která by mohla třeba v takovým Evertonu klidně hrát základ.

 

Šedivý: Fulham ho chtěl no.

 

Labello: Premier League základ v mid table týmu prostě. V záloze mám hroznou slabost pro Matějovskýho. On je pro mě úplný synonymum fotbalu, co se hrával dřív. Takových hráčů už je dneska málo. On třeba nemá ani tolik asistencí, ale má hrozně moc velký číslo vytvořených šancí, předfinální přihrávky, to úplně miluju. Pak musím zmínit Adama Hložka, který je brutální talent. Bylo jich tady fakt hodně, o kterých se tohle říkalo, ale když se podívám na Hložka, tak vidím ten zásadní rozdíl, a to je ten, že on má v šestnácti letech postavu fyzicky vyspělýho hráče, který nemá problém vyhrávat osobní souboje s hráči, který jsou mnohem větší než on. Nová Sparta by se podle mě měla točit hlavně kolem něj.

 

V útoku se mi teď hodně líbil Kozák. To si myslím, že je fakt dobrej přestup pro Spartu. Jestli vydrží zdravej, tak to bude dobrej přestup. Matoušek bude taky dobrej a pro Slavii bude mít do budoucna velkej přínos. Líbí se mi Kanga, ale podle mě by ho měla Sparta prodat. Nemám problém s tím, že to je debil, ale to, že rozbíjí kabinu a lidi jdou otevřeně proti němu, nejde tolerovat. Je to dobrej fotbalista, ale tohle nejde udržet. 

 

Bulhar: Podle mě je tohle i součást nějakýho širšího problému ve vedení a mezi trenéry, že nezvládnou ukočírovat jednu složitou osobnost, která ale, když pomineme jeho excesy, má prostě góly a asistence. Místo toho se ho chtějí zbavovat a udělají si z něj viníka většiny problémů ve hře i kabině Sparty. 

 

Labello: Sparta už teď nemá čas ho nějak spravovat. Měla by ho prodat. 

 

Bulhar: On už jinej nebude. Jemu je 30, takže se buď naučí s ním nějak žít a pracovat s ním, anebo půjde sám. Tady je ta věc, že česká kabina funguje jako velká rodina, všichni spolu felej a pak přijde frajer, kterej je přiznanej žoldák, který je kvalitativně jinde než ostatní a vůbec ho to nezajímá. Zároveň si ty prachy ale výkonem na hřišti, když pominu ty excesy, zaslouží.  Na takovýho hráče není Česko podle mě vůbec připravený. 

 

Labello: Ještě určitě nesmím zapomenout říct, že to, co letos předvedl Souček tady za dlouhou dobu nemá obdoby a je to člověk naprosto mimo rámec český ligy. Myslím, že ta první místa v anketách o nejlepšího hráče měl zaslouženě a ty statistiky, co má, jsou podle mě úplně unikátní. Posledního, koho zmíním je Alex Král, o kterým si myslím, že může být po případným odchodu Součka ještě lepší než Souček. Podle mě to může dotáhnout hodně daleko. 

 

Já si myslím, že kdyby Ngadeu, Deli a Souček byli ve Spartě, tak je Sparta na úrovni Slavie. Takhle velkej vliv ti hráči mají. Oni tvoří tu kostru týmu, kterou Sparta nemá.

 

Co ty, Matěji?

Bulhar: Bavili jsme se předtím o těch gólmanech a pro mě to je i tak asi ten Kolář. Není úplně přesvědčivej v zákrocích, ale ten jeho přínos týmu je podle mě to, k čemu budou muset postupně přejít všechny týmy, který budou chtít být úspěšný. Z obránců je to Deli, kterej je neskutečnej, když je zdravej. Elegantní, má klid, občas si troufne tam prostě přehodit hráče. Občas mu to sice nevyjde, ale je to přesně to, co tě baví. Jsem byl nedávno na tom zápase Slavia–Plzeň a je to ještě něco jinýho naživo. On má fakt totálně v píči. 

 

Podle mě je i trochu lepší než Ngadeu a kdyby nebyl skleněnej, tak už je dávno venku. Z obránců musím zmínit ještě Coufala, což je prostě pro mě zkurvenej robot, u kterýho nechápu, jak to může dávat, tak jak to dává. Hraje s práškama proti bolesti a furt jede. Dřív to byl takovej dostálovskej typ, že to odmakal, nechal tam všechno, ale neměl moc té fotbalovosti, což se teď hodně zlepšilo. 

 

Záloha Souček, ten hráč vyrostl za poslední dva roky úplně neskutečně. Podívej se na statistiky, šílený. Na to, že vypadá, že je trochu introvertní, tak se i naučil mít tu roli lídra, teď třeba v tom posledním zápase proti Spartě zprasil toho Balutu, vzal to na sebe. Musím říct, že už jsem před rokem říkal, že bude skvělej a všichni mí kámoši, co fandí Slavii mi říkali, že to je píčovina, že je to kopyto a já už tehdy říkal, ať si počkaj, že se z něho budou posírat. 

 

Labello: Já si myslím, že kdyby Ngadeu, Deli a Souček byli ve Spartě, tak je Sparta na úrovni Slavie. Takhle velkej vliv ty hráči mají. Oni tvoří tu kostru týmu, kterou Sparta nemá. 

 

Bulhar: Hložek na to, že mu je šestnáct, což nejde pomíjet, má fakt přesně tu výhodu oproti jiným hráčům v jeho věku, že oni jsou takový ty dětský typy, což on už není. Třeba v Teplicích je teď ten Radosta, který je talent, má to v noze, ale když půjde do souboje s Ngadeem, tak tam umře. Na druhou stranu, tohle je trochu složitější téma. V zahraničí hrají kluci, kterým je šestnáct v základu úplně normálně, když na to mají, protože to nejsou děti. Teď se řešil Ajax, podívej se na De Ligta, to je dvoumetrový hovado, na devatenáct let nařachaný.

 

Tady se takovýhle lidi podle mě ani moc neroděj, tady se ti nenarodí většinou bílej kluk s takovýmahle fyzickýma parametrama. Není to rasismus, že africký kluci vypadají v sedmnácti často úplně jinak než bílí. To je prostě genofond. Ty hráči musí lítat, naběhat třeba třináct kilometrů za zápas, a to oni dokážou.

 

Pak ještě musím zmínit Krále, o kterým si taky myslím, že může být skvělá náhrada za Součka. Je i trochu škoda, že ho v Teplicích kvůli nedostatku hráčů hráli na stoperovi, protože ten kluk podle mě dokáže vymyslet takovej ten matějovskej pas, ale jinak je fakt komplexní – umí bránit, je fyzickej, komplexní. Musím říct, že si občas něco napíšeme a je na něm prostě vidět, že je normální, a ví, co chce. 

 

A útočník? Jako letos dal 28 gólů Komličenko. Asi to není nejfotbalovější útočník, ale 28 gólů je 28 gólů.

 

Labello: To by si mělo podle mě pár lidí uvědomit, že nejrelevantnější ukazatel úspěšnosti útočníka jsou a vždycky budou góly a u něho prostě nemůžeš říct při pohledu na ty statistiky vůbec nic.

 

Bulhar: Jo, jo. Neviděl jsem ho v tolika zápasech, ale když vidíš na papíře ty góly, tak nemůžeš říct, že by tu byl někdo efektivnější. Je to ale trochu jedno, protože ten člověk stejně půjde pryč, půjde zase někam do Ruska. Můžeme se potom bavit o nějaké útočný komplexnosti, kde bych zmínil Tecla předtím, než se zranil, protože byl fakt výbornej. Mimochodem když se ještě vrátím ke Komličenkovi, tak toho taky objevil Trpišovský. Byl před třema rokama v Liberci, tam sice ukazoval, že to má, ale byl prý línej jako prase. Teď už asi konečně dospěl a uvědomil si, že s tím svým zakončením tady nemá co dělat. 

  

Labello: Jsem byl letos dvakrát live na Bohemce a třeba Jusúf byl fakt neskutečnej, ale musí být zdravej. 

 

Bulhar: Jsem na něho zvědavej ve Slavii no. Tam ho buď úplně odstřelej, nebo s ním fakt něco udělají. Zase taky jako, on je odněkud...

 

Šedivý: Z Bahrajnu. 

 

Bulhar: Jasný, a prostě ten člověk podle mě předtím trénoval třeba dvakrát týdně, takže potřebuje trošku víc času se aklimatizovat i na tu tréningovou zátěž. 

 

Šedivý: Júsuf se podle mě hodně rychle chytnul, až mě to překvapilo. 

 

 

Jsi poslední, Jakube. 

Šedivý: Brankáře bych dal Koláře. Přijde mi ze všech nejvíc komplexní – je dobrej nohama, to já hrozně u gólmanů cením a tím spíš, když ještě umí dobře chytat, což podle mě Kolář umí. Do obrany bych dal taky Ngadeu, silovej obránce, který má dobrou techniku, je prostě moderní, top obránce. Souhlasím s tím, že by mohl hrát na západě úplně v pohodě. 

 

Záloha Souček. Už jsme se tady o tom bavili, ten hráč je prostě ultimátní a s neskutečnýma číslama. Pak bych zmínil Oscara z Liberce. To je podle mě takovej Kante v Česku, hodně uběhá, zároveň hraje dobře na balonu. Souhlasím s tím, že Hložek je talent, jaký tady už dlouho nebyl. 

 

Z útočníků se mi fakt hrozně líbil ten Júsuf, dokud se nezranil, respektive dokud neudělal ten přestup, protože pak mi přišlo, že na to začal prostě kašlat. Do tý doby se snažil a bylo to vidět. Rychlej, silnej, technickej – podle mě úplně kompletní útočník. A na podzim Teteh, dokud se snažil a nerozjeli se kolem něho přestupový spekulace. Já si myslím, že tohle je fakt možná zástupnej problém afrických hráčů, potažmo cizinců, že jakmile se kolem nich rozjedou nějaký spekulace ohledně přestupu, tak ztrácí motivaci. 

 

Žumpa, nerdství a swag 2. Nadstavba, video a hodnocení hráčů

VAR

Myslím, že tady všichni podobně vnímáme to, že v debatě o VAR vlastně neexistuje vítěz. Vždycky bude někdo nespokojenej.

Šedivý: To je podle mě největší blbost, aby to fungovalo v pár zápasech na sezónu. 

 

Bulhar: Nejsou na to prachy, no. Někteří lidi říkají, že když nemůže být všude, tak ať není nikde, s čímž já nesouhlasím. Jsem rád, že je aspoň někde. Mě osobně z pohledu fanouška nezajímá tolik kiks v zápase Zlín–Dukla, zajímá mě to u týmů, který reálně o něco hrají. VAR je podle mě skvělej nástroj, ale zatím ve špatných rukách. 

 

Šedivý: Česká cesta, stejný jako s tou nadstavbou. 

 

Labello: Já jsem rozhodně pro VAR. Jediný problém, který mám s tím nástrojem jako takovým, je ten, že se jednou za čas stane to, co se třeba stalo na tý Bohemce, což bych popsal jako regulérní psychickou újmu. To je podle mě největší nevýhoda toho nástroje i bez těch lidí, že se z gólu z protiútoku může potenciálně stát penalta, která otočí výsledek ve prospěch soupeře,  což tě podle mě tak psychicky odjebe, že ten zápas regulérně skončí. 

 

Bulhar: Zase tohle byla fakt extrémní situace. 

 

Labello: Jo, to každopádně, ale i u těch míň extrémních situací, ve kterých dá tým gól v 90. minutě, jako to bylo třeba v tom zápase LM City–Tottenham.

 

Bulhar: Čekáš čtyři minuty.

 

Labello: Čekáš čtyři minuty, ale i kdybys je nečekal, tak v tom bezprostředním okamžiku je celý stadion v eufórii, ty jsi úplně v hajzlu, a jakmile ti tohle to rozhodnutí vezme spolu s těma čtyřma minutama nastavení, kdy se to řeší, tak ty už se nevzchopíš, abys s tím zápasem něco udělal. 

 

VAR mělo podle mě ambici to prostředí narovnat, ale stal se tak trochu opak.

 

Takže na tvůj vkus je zásah do zápasu v ten daný moment moc velký? 

Labello: Ale zároveň je to tak vlastně správně. Co tím chci říct, že se ta psychická újma občas málo řeší. 

 

Bulhar: Je to správně a ty týmy se s tím musí naučit žít. To k tomu videu prostě patří, že to může takhle někoho připravit o zápase a někomu ho zase „darovat“. Mně přijde blbý to, že to je zase klasický případ Czechia. Jsou tam podle všeho edukovaní lidi na zacházení s tou technikou, ale pak se stane něco, co vidí 99 % lidí a ten jeden člověk, co tam sedí, zrovna ne. Ty věci, co se staly během jarního derby, byly fakt úplně jasný a stejně to ti lidi odpískali přesně naopak. 

 

Šedivý: Jo, je to ta česká specialita, kdy se vezme dobrý nástroj a pohnojí se.

 

Bulhar: Podle mě by bylo ideální, kdyby tam byli úplně externí lidi, kteří by nemuseli mít licenci rozhodčího, byli by jenom proškolení na VAR, a hlavně by to museli být lidi, na který není nikdo napojený. Bylo by to auto, který přijede a bude mít vlastní autoritu, protože takhle je tam furt vliv těch rozhodčích, kterej je problematickej. 

 

Labello: I ty samotný pravidla na VAR se hrozně blbě nastavily, například souboje ve vápně. Já úplně vidím, že zase měla nějaká komise schůzku, kde si řekli, co budou pískat, ale ve výsledku se rozhodli špatně. Spousta odpískaných penalt za souboje ve vápně podle mýho názoru nebyly penalty ani náhodou. A pak mně už vůbec hlava nebere, že penalta, jako ta na Hušbauera, kdy do něho ten Nita prostě zajede, odpískaná není. V životě jsem neviděl takhle skandální rozhodnutí. 

 

Šedivý: VAR mělo podle mě ambici to prostředí narovnat, ale stal se tak trochu opak. 

 

Bulhar: Narovnali si to video podle svýho, no. Na mě to působí tak, že pravidla obecně jsou hrozně často nejasný. Některý ruky se pískají, některý zase ne. Všechno by mělo být jasně stanovený – co je ruka a co ne, co je souboj ve vápně na penaltu a co ne.  

 

Labello: Mně se teď hodně líbí, jak začal analyzovat a hodnotit ty jednotlivé momenty Radek Příhoda, protože věřím tomu, že takhle by to mělo být. Jasně, rozhodčí jsou různí a každý má trochu jiný metr, ale to, co on říká, tak většinou je. Takovýhle člověk by si podle mě neměl stěžovat v televizích a na Twitterech, ale být v asociaci a nastavovat tam rámec pravidla. 

 

Bulhar: On odešel a udělal to tak z mýho pohledu správně. Odešel z tý žumpy a začal o tom mluvit. Pak je trochu nelogický, aby se tam vrátil. 

 

Labello: Jo, je to nelogický, ale podobný člověk by tam podle mě být měl. Nemusí to být nutně on. 

 

Vím, že v Anglii podobný dokument, nějaký cookbook, existuje. To u nás pořád nemáme?

Bulhar: Ne, ten dokument podle mě existuje, jenom není standardizovaný. 

 

Šedivý: A tím pádem je snáze manipulovatelný takovým Berberem nebo Chovancem. 

 

Bulhar: K videu by se podle mě prostě měla vydat nějaká doložka, která bude ty situace řešit a nikdo se už tomu nebude divit. Nejasný a sporný situace, u kterých nepanuje shoda, nebo naopak si lidi myslí, že by to mělo být pískáno, budou jasně vyřešený na základě toho dokumentu. 

 

Labello: U některých momentů, jako byl ten odvolaný gól na Bohemce, jsem fakt nechápal.  Martin Hašek je docela ubrečenej člověk a trochu mě tím sere, ale tohle fakt nebyla penalta. 

 

Bulhar: V těch psaných pravidel, který jsou, tak je napsáno, že držení ve vápně je nedovolený, ale nikdy se to nepískalo. Teď se to najednou píská. Na Bohemce aspoň ta střela ohrozila branku, ale na těch Teplicích šla úplně někam na tribunu, to nepochopím vůbec, jak tohle může být odpískaný. Hlavně k tomu videu ještě – co chceš ještě víc mít než nástroj, který ti zpětně ukáže, co se stalo na hřišti? Mně přijde, že ta debata je zbytečně vyhrocená. Standardizovat pravidla, dát tam regule, co se bude pískat a co ne, a je vyřešeno. 

 

Labello: Říkám si, že to video možná přišlo o rok dřív, než mělo přijít. Mělo to přijít v moment, kdy to bude na každým staďáku a za druhý ta čára, kterou to ukazuje, to je úplně bez komentáře. 

 

Bulhar: Jo, to je hrozný. Ideálně by u toho prostě neměl nikdo sedět a ta technika by byla schopná sama tu situaci zhodnotit, jako to je třeba u jestřábího oka. Na druhou stranu chápu, že to je brutálně složitý a nákladný. 

 

Labello: Rozhodně to ale není problém, který je nějak nevyřešitelný. Trošku se na to ty lidi vysrali, mi přijde. 

 

Bulhar: Tak on skončil i Hrubeš, který to celý zaštiťoval. A opět skončil z důvodu, že měl problém s Berbrem. VAR je věc, na kterou se hází špína, ale znovu dobře reflektuje pořádky v českým fotbalu. 

 

Labello: Je to všechno se vším.

 

Šedivý: Podobně jako s tou nadstavbou, prostě trochu odfláknutej projekt. 

 

Labello: De facto stejný no. 

 

Bulhar: Ještě si pamatuju, že jsem viděl statistiku, kdo jak získal body na základě rozhodnutí VARu a co z toho bylo zásadní je to, že to rozhodně nijak neovlivnilo vítěze ligy. Nikdo na tom nějak zásadně nezískal. 

 


Psychické zdraví fotbalistů 

Nevím, jestli jste to zaznamenali, ale v UK nedávno proběhla kampaň, která má informovat o mentálním zdraví fotbalistů. V tom projektu účinkoval Henry, Crouch, Southgate nebo princ William. Myslím, že o tomhle témata se ve světě hodně mluví, u nás tolik ne. Jak vy tohle vnímáte?

 Bulhar: Mě by hrozně zajímalo v rámci tohohle tématu, kolik je ve fotbale nepřiznaných homosexuálů. Podle mě jich tam je mraky. Pamatuju si, že jeden z mála, co vystoupil, a to až po konci kariéry, byl Thomas Hitzelsperger.  

 

Labello: Nemyslím si, že by byl fotbal přes tyhle kampaně nějak otevřenější, nebo tolerantnější k těmhle problémům. Je to furt stejný. 

 

Bulhar: Jedna z věcí, která se tohohle podle mě týká, je, jak si fotbalisti organizují svůj život, aby pak nemuseli řešit, že je jejich život úplně v hajzlu. Věřím tomu, že velká část hráčů dokáže vést svůj život třeba tak, aby po konci nedopadli jako Řepka, což je ale extrém. Koupit si pár bytů, z toho pak po konci kariéry nějak žít. 

 

Labello: Jestli to nezvládáš, tak to nedělej. Je to jednoduchý. U tohohle je podle mě hrozně důležitý, aby se to začalo řešit už v mládí. Pokud je ti osmnáct a dostaneš smlouvu na tři sta tisíc měsíčně, tak ti to prostě zamotá hlavu, i kdybys byl opravdu racionální. 

 

Šedivý: Václav Kadlec je podle mě zrovna příklad tohohle. 

 

Labello: Jestli ti je ale 30 a začneš mít deprese, tak prostě přestaň hrát fotbal. 

 

Bulhar: Je potřeba to pochytit na začátku. Když mladí hráči chodí na repre a akademie a jsou ještě v tom školním režimu, tak mi přijde reálný, že by byly ochotný chodit prostě na sezení, kde by se mohlo řešit cokoliv. Asi by nebyli nadšení, že chodí na „školení, abych se nezbláznil“, ale chodit by tam museli. Pokud se chce ale člověk ve 33 oběsit, tak už mu možná není úplně pomoci. 

 

Lidi, co jsou nemocní, ať už psychicky nebo fyzicky, taky chodí každý den do fachy, protože prostě musí. Jediný rozdíl u fotbalistů je ten, že jsou víc vidět.

 

Myslím to tak, že můžeš mít situace, kdy hraješ porci zápasů, které jsou fyzicky i psychicky náročné, a zároveň se může dít v rodině nebo ve tvém životě něco, co tě táhne ke dnu. Když se navíc nedaří, tak fanoušci taky asi nepřidají.

Labello: Tohle je ale v každým sportu, nejenom ve fotbale. A taky nejenom ve sportu. Lidi, co jsou nemocní, ať už psychicky nebo fyzicky, taky chodí každý den do fachy, protože prostě musí. Jediný rozdíl u fotbalistů je ten, že jsou víc vidět. Obecně si myslím, že to je taky dost o komunikaci. Hráč o těchhle věcech musí začít mluvit sám.

 

Šedivý: Jsou to malý celebrity. Je na ně vyvíjenej tlak, soukromý je veřejná záležitost a de facto musí vypadat pořád dobře, i když se může v pozadí dít něco závažného. 

 

Bulhar: Je to dost složitý téma. Každá práce má svoje negativa. Mně třeba přijde, že v tomhle jsou občas na vině někteří agenti, kteří se na talenta nalepí, když je mu čtrnáct, a je to občas až takový obchod s masem. Ti lidé by si mohli uvědomit, že hráči nejsou jenom chodící pytle peněz. Teď mě napadlo, že by tohle mohlo být v dikci těch agentů – starat se o to, aby hráči byli v pořádku, a to i psychicky. Nejsem si jistý, že v každým klubu je psycholog, za kterým můžeš přijít. Tady na to nejsou peníze. A hlavně to neřešit tak, že za tím člověk přijdeš, už když jsi úplně odepsanej. Brát to tak, že se necítíš dobře a jdeš o tom mluvit. To by určitě mohlo pomoct, ale je to jak se vším. Chtít musí oni. 

 

Na druhou stranu se fotbalisti mají líp než 90 % populace, berou nadstandardní peníze, mají spoustu výhod. Oni mají mnohem větší možnosti, jak to zvládat, než člověk, který nemá v životě na výběr. 

 

Labello: Životní situace, který jsou na hovno, potkávají každýho, ale většina těchhle lidí není tak známá jako fotbalisti, aby se o tom mluvilo. Navíc klubového psychologa by měl mít každý klub už sám od sebe, protože to koneckonců nejvíc ovlivňuje výsledek. To, jestli jsou hráči v psychický pohodě, přece nejvíc ovlivňuje výsledky, a to minimálně z 50 %. I debakly se často dějí proto, že to hráči prostě psychicky neunesou. 

 

Bulhar: A na druhou stranu ten obrat, co předvedla Slavia se Sevillou, byl celý jenom v hlavě. Podle mě na tom na stadionu nevěřil nikdo kromě těch hráčů. 

 


Czech football out of context

Jakube, ty provozuješ twitterový účet Czech football out of context, kde postuješ fotky a videa, které zachycují bizarní situace v českém fotbalu. Víš z hlavy teď nějaké video, které je podle tebe ještě nějak speciální?

Jakub: Alex Pastoor a Michal Hrdlička. V roce 2014 přišel do Slávie nový trenér Alex Pastoor a ve svém prvním rozhovoru po zápase se ho redaktor ptá, jestli už ochutnal český pivo a český holky. A tancující Zahustel, to miluju. To jsem třeba objevil úplně náhodou, když mi to poslal kámoš. 

 

Napsal ti někdy někdo z těch hráčů, kteří v těch klipech vystupují?

Jakub: Ne, to se mi ještě nestalo. Občas to někdo lajkuje, třeba Vácha, Škoda a tak, ale nikdo mi ještě nenapsal. Oni se možná i bojí, že bych je pak někde použil. 

 


 

Zase si ale myslím, že to je podobně jako u toho českého rapu spíš oslava toho bizáru než nějaké posmívání se.  

Šedivý: Humor je součást českýho fotbalu a ten účet to má ukazovat.  A zase všechno je to vytržené z kontextu. 

 

Bulhar: Ten formát přesně definuje, že to je jenom sranda, a ne nějaký dehonestování. 

 

Šedivý: Já nemám potřebu to ani nějak komentovat. Prostě to tam hodím a ať si to lidi přeberou, jak chtějí. Spousta lidí to třeba nezná, tak se pak ptají, co to je. Teď jsem tam dával Prážu a hodně lidí se mě ptalo, co to je za člověka. 

 

Labello: Nejhorší je, že to je video, kde ten člověk udělal snad nejmíň chyb (smích). 

 

Bulhar: Hele a tys to udělal v reakci na ten rap? Já teď nevím, který účet byl dřív. 

 

Šedivý: Rap byl první, ale primární inspirace byl ten Arsenal no.  

 

Labello: Mě baví, jak většina těch účtů out of context mají docela dobrou kvalitu a fakt dávají dobrý věci.

 

Bulhar: Jako když fandíš Slavii a koukáš se na její out of context, tak to jsou největší inside jokes. 

 

Kdyby ti někdo poslal obsah, který by někoho poškozoval a byl by dost nelichotivý, dal bys to tam?

Šedivý: Mám jednoho nejmenovaného hráče na kuličce, to je vtipná fotka, ale to mi nepřijde moc závadný. Kdyby třeba nějaká ženská natočila něčí péro, tak je to podle mě už velkej zásah do soukromí a spíš bych to tam asi nedal.

 


Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Foto: Petr Hrabák Tagy: fotbal, CA$HANOVA BULHAR, labello
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
13
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.