Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
19. července 2019 17:22
Čas čtení 0:00
Tomáš Blahuta

Místo, kde nacisté provedli nejhorší masakr druhé světové války a zabili desetitisíce lidí

Místo, kde nacisté provedli nejhorší masakr druhé světové války a zabili desetitisíce lidí
Zdroj: Tomáš Blahuta / REFRESHER
ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Největší ozbrojený konflikt v dějinách lidstva má na svědomí desítky zvěrstev. K jednomu z nich došlo v sousední zemi.

Pokud bychom vynechali Rusko, Ukrajina je podle rozlohy největším státem Evropy. Svůj domov zde má kolem 45 000 000 obyvatel. My jsme se vydali do tamní metropole, abychom zmapovali smutnou historii, na kterou by se nemělo zapomínat.

Miesto, kde nacisti vykonali najhorší masaker druhej svetove vojny a zabili desaťtisíce ľudí
Miesto, kde nacisti vykonali najhorší masaker druhej svetove vojny a zabili desaťtisíce ľudí Zdroj: Tomáš Blahuta / REFRESHER

Kyjev je 7. největší město Evropy a předběhl i Řím. Dostat se sem z Česka je v dnešní době jednodušší než kdy dříve. Ať už si zvolíš dobrodružnější typ dopravy, tedy železnici, nebo upřednostníš letadlo, které letí přímo z Prahy. Let netrvá ani dvě hodiny. Vlakem je cesta samozřejmě delší. Nejdříve tedy ještě naše dojmy z města.

Doporučeno
Černobylská havárie jí vzala rodinu, tak se vrátila do zóny. Mluvili jsme s babičkou, která bojovala proti radiaci Černobylská havárie jí vzala rodinu, tak se vrátila do zóny. Mluvili jsme s babičkou, která bojovala proti radiaci 26. června 2019 16:16

Kyjev má mimořádně bohatou historii a ne nadarmo ho přezdívají „matka ruských měst“. Je postaven na kopcích, protéká jím významná řeka Dněpr a je plný zeleně. Skutečně. Ve srovnání s českými městy je tu mnohem víc stromů, parků a lesíků. No a na druhou stranu je snad až fascinující, kolik různých typů panelových bytových domů zde stihli postavit.

Katastrofální první polovina 20. století

Druhá světová válka, resp. Velká vlastenecká válka velmi silně zasáhla do životů lidí na Ukrajině, v Bělorusku, Rusku i dalších východních státech. Přestože se jim nacistické zlo podařilo porazit, bylo to za nesmírnou cenu plnou milionů obětí, hladu, smrti, krveprolití či zničených a vyvražděných vesnic a měst. Zmiňujeme to proto, že právě na území Kyjeva se odehrál jeden z nejhorších masakrů minulého století.

Miesto, kde nacisti vykonali najhorší masaker druhej svetove vojny a zabili desaťtisíce ľudí
Miesto, kde nacisti vykonali najhorší masaker druhej svetove vojny a zabili desaťtisíce ľudí Zdroj: Tomáš Blahuta / REFRESHER

Je rok 1941 a Němci naplno rozběhli všechny vojenské ofenzívy. Postupně získávají jednotlivá území a obsazují jeden stát za druhým. Kapituluje Jugoslávie, Řecko a smršť se dovalila i na území SSSR. Těžko zkoušená východní Evropa si v následujících měsících zažije mimořádně kruté období. Německá armáda postupuje k Uralu ve třech hlavních směrech a brzy se ocitá před branami Leningradu, Stalingradu a Moskvy.

Doporučeno
Šli jsme se podívat do Černobylu. Zakázaná zóna kolem vybuchlého reaktoru je plná toulavých psů a stále tam pracují lidé Šli jsme se podívat do Černobylu. Zakázaná zóna kolem vybuchlého reaktoru je plná toulavých psů a stále tam pracují lidé 1. července 2019 10:29

Rudá armáda má plné ruce práce se zastavením nacistického postupu a to, co se děje na obsazeném území, je v plné režii Němců a jejich spojenců. Jak již velmi dobře víš z dokumentárních filmů, školy a podobně, nacisté neměli problém vyvraždit celé vesnice. A právě v Kyjevě došlo k jednomu z největších masakrů druhé světové války.

Zpověď člověka, který přežil masakr v Kyjevě

Severozápadně od centra Kyjeva se kdysi nacházela velká roklina hluboká kolem 50 metrů. Neměla velké využití, a tak se v jejím údolí nacházely spíše hřbitovy. Jelikož město nebylo ještě tak velké, nevěnovalo se tomuto přírodnímu zákoutí mnoho pozornosti. Bohužel, nastalo září roku 1941. Němci tehdy vtrhli do města, obsadili ho a začali ho kontrolovat.

Vražedná nacistická mašinérie v akci

Do čela správy se dostal generál Kurt Eberhard. Po několika dnech po obsazení města se setkal s dalšími spolupracovníky a začali přemýšlet, jak zlikvidovat místní Židy. Netrvalo dlouho a plán byl na světě. Po městě začalo kolovat prohlášení, které nařizovalo Židům vzít si cenné věci a shromáždit se na určeném místě. Netušili, jaká katastrofa na ně čeká. 

Miesto, kde nacisti vykonali najhorší masaker druhej svetove vojny a zabili desaťtisíce ľudí
Miesto, kde nacisti vykonali najhorší masaker druhej svetove vojny a zabili desaťtisíce ľudí Zdroj: en.wikipedia.org
„Všichni Židé žijící v Kyjevě a okolí se musí dostavit v pondělí 29. září roku 1941 v 8:00 ráno na roh ulic Melnikova a Dokterivská (u hřbitovů). S sebou si vezmou dokumenty, peníze a cenné věci a také teplé oblečení, spodní prádlo a podobně. Židé, kteří neuposlechnou rozkazu a budou nalezeni na jiném místě, budou zastřeleni. Kdo z obyvatel vnikne do bytů po Židech a začnou brát věci, budou zastřeleni.“

Neměli však na výběr. 29. září 1941 se desítky tisíc obyvatel podle příkazu shromáždily na určeném místě a následně si je převzali okupanti. Vzali jim dokumenty, cennosti a rozdělili je do skupin. Odebrané cennosti přerozdělili mezi místní Němce a lidi na vysokých pozicích. Následně je zavlekli do hloubky rokle, kde je svlékli donaha. Muže, ženy i děti. Nebrali ohledy absolutně na nic. Následně začali s popravami.

Ke katům patřila i nechvalně známá německá skupině Einsatzgruppen, která měla na svědomí obrovské množství poprav po celé východní Evropě. Přidali se k nim oddíly SS, policejní komanda i ukrajinští kolaboranti.

Doporučeno
Einsatzgruppen: Bestiální nacisté stojící za nejhoršími zločiny na východní frontě Einsatzgruppen: Bestiální nacisté stojící za nejhoršími zločiny na východní frontě 29. května 2017 2:06

Masakr byl zorganizován velmi efektivně. Zastřelili jednu skupinu Židů, hned přišla druhá, která si musela lehnout na krvavá těla a následně zastřelili i je. Na místě bylo tolik lidí, že se klidně mohlo stát, že lidé až do poslední chvíle ani nemuseli tušit, co se s nimi děje. Za dva dny, tedy od 29. do 30. září 1941 zavraždili v Babím Jaru přesně 33 771 Židů!

A tím to neskončilo. V popravách se pokračovalo i během dalších měsíců až do roku 1943. Kromě Židů zahynuli ukrajinští umělci, kyjevský starosta, spousta Romů, kněží a dalších.

Takto vypadalo vyšetřování místa, kde zahynuly desítky tisíc lidí. Úkolu se zhostila Rudá armáda, která Němce vytlačila zpět na západ

Miesto, kde nacisti vykonali najhorší masaker druhej svetove vojny a zabili desaťtisíce ľudí
Miesto, kde nacisti vykonali najhorší masaker druhej svetove vojny a zabili desaťtisíce ľudí Zdroj: ru.wikipedia.org

Místo, kde vzali život desetitisícům nevinných

V dnešní lokalitě Babí Jar nenajdeš žádnou velkou roklinu. Na jejím místě je udržovaný park s památníky, hroby a často se na místě konají i různé (například fotografické) výstavy. Dostat se sem je jednoduché, protože v sousedství se nachází stanice metra.

Miesto, kde nacisti vykonali najhorší masaker druhej svetove vojny a zabili desaťtisíce ľudí
Miesto, kde nacisti vykonali najhorší masaker druhej svetove vojny a zabili desaťtisíce ľudí Zdroj: Tomáš Blahuta / REFRESHER
Domů
Sdílet
Diskuse