Největší ozbrojený konflikt v dějinách lidstva má na svědomí desítky zvěrstev. K jednomu z nich došlo v sousední zemi.
Pokud bychom vynechali Rusko, Ukrajina je podle rozlohy největším státem Evropy. Svůj domov zde má kolem 45 000 000 obyvatel. My jsme se vydali do tamní metropole, abychom zmapovali smutnou historii, na kterou by se nemělo zapomínat.
Kyjev je 7. největší město Evropy a předběhl i Řím. Dostat se sem z Česka je v dnešní době jednodušší než kdy dříve. Ať už si zvolíš dobrodružnější typ dopravy, tedy železnici, nebo upřednostníš letadlo, které letí přímo z Prahy. Let netrvá ani dvě hodiny. Vlakem je cesta samozřejmě delší. Nejdříve tedy ještě naše dojmy z města.
Kyjev má mimořádně bohatou historii a ne nadarmo ho přezdívají „matka ruských měst“. Je postaven na kopcích, protéká jím významná řeka Dněpr a je plný zeleně. Skutečně. Ve srovnání s českými městy je tu mnohem víc stromů, parků a lesíků. No a na druhou stranu je snad až fascinující, kolik různých typů panelových bytových domů zde stihli postavit.
Katastrofální první polovina 20. století
Druhá světová válka, resp. Velká vlastenecká válka velmi silně zasáhla do životů lidí na Ukrajině, v Bělorusku, Rusku i dalších východních státech. Přestože se jim nacistické zlo podařilo porazit, bylo to za nesmírnou cenu plnou milionů obětí, hladu, smrti, krveprolití či zničených a vyvražděných vesnic a měst. Zmiňujeme to proto, že právě na území Kyjeva se odehrál jeden z nejhorších masakrů minulého století.
Je rok 1941 a Němci naplno rozběhli všechny vojenské ofenzívy. Postupně získávají jednotlivá území a obsazují jeden stát za druhým. Kapituluje Jugoslávie, Řecko a smršť se dovalila i na území SSSR. Těžko zkoušená východní Evropa si v následujících měsících zažije mimořádně kruté období. Německá armáda postupuje k Uralu ve třech hlavních směrech a brzy se ocitá před branami Leningradu, Stalingradu a Moskvy.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Jak probíhal masakr v Babím Jaru.