Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Devátý ročník Prague Pride je v plném proudu.
Od pondělí probíhá v hlavním městě festival Prague Pride. Kulturní akce zaměřená na gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematiku se koná už devátým rokem v řadě. Letos si za své téma organizátoři zvolili 50. výročí stonewallských nepokojů, věnují se ale také starším ročníkům z řad LGBT+ lidí.
V tomto článku si přečteš:
Jak dlouho dopředu se Prague Pride připravuje;
kolik lidí na organizaci festivalu pracuje;
jak jsou organizátoři připraveni na případné incidenty;
jaké postavení má LGBT+ komunita v Česku a jaké překážky je ještě třeba překonat;
proč je Prague Pride pořádán;
zda bude festival pokračovat i v momentě, kdy budou mít sexuální menšiny rovná práva;
jaké byly začátky Prague Pridu.
Abychom se dozvěděli více o organizaci, historii i rizicích spojených s pořádáním takového festivalu, popovídali jsme si s mluvčí festivalu Bohdanou Rambouskovou, která se na pořádání Prague Pridu podílí už od roku 2013.
Jaká se očekává návštěvnost? Dorazí více lidí než loni?
Návštěvnost každý rok stoupá. Letos máme 140 akcí, což je více než loni, ale počasí je proti nám, tak doufáme, že se zúčastní alespoň stejně lidí jako loni.
Pride Life je čistě místo pro setkávání, nebo máte i nějaké konkrétní akce?
Probíhá tam program zaměřený na starší ročníky. Ve čtvrtek a v pátek proběhla mezigenerační svačina, jejímž cílem bylo, aby třeba dvacetiletý člověk s šedesátiletým odešli společně na procházku Prahou. Máme retro party v pátek odpoledne, aby se mohly starší ročníky pobavit a vrátit se v pořádku za světla domů. Máme tam i divadelní představení, projekce filmu nebo čtení z knížky o sexualitě seniorů. Program je velmi rozmanitý, vybere si každý.
Pokud byste měla vybrat nějakou netradiční akci z letošního Pridu, která by to byla?
To by určitě byla Drag Queen Story Hour. V našem zastoupení mají všechny generace českého dragu své zastoupení a poprvé v České republice představíme koncept, kdy drag queens oblečené v kostýmech čtou pohádky dětem. V Americe jde o velmi oblíbený koncept, kdy drag queens chodí číst do knihoven a škol. Myslím si, že děti a drag queens patří dohromady, protože milují kostýmy, mají obrovskou fantazii, nemají běžné hranice nastavené tak jako dospělý člověk, takže si myslíme, že by to mohlo dobře sednout a dětem by se to mohlo hodně líbit.
Jak dlouho dopředu se připravuje Prague Pride?
Po každém festivalu máme pocit, že končíme, že příští rok už v žádném případě to peklo nechceme absolvovat. Potom máme na začátku října evaluační setkání, kdy hodnotíme předchozí ročník a začínáme vymýšlet nový. V tu chvíli už reálně vzniká téma, koncept programu a začínáme domlouvat různé hvězdy. Ale už několikrát se nám stalo, že jsme domluvili velkou zahraniční hvězdu a ona nám to pak v dubnu zrušila. Důležité je zmínit, že festival z největší části dělají dobrovolníci – lidé, kteří mají vlastní zaměstnaní nebo studují vysokou školu. Setkáváme se večer po pracovní době, takže ty přípravy jsou pozvolnější, než kdyby se tomu věnoval profesionální tým placených lidí.
Jak velký tým připravuje Prague Pride?
Máme klíčový tým, který se setkává po celý rok, to je 10–15 lidí. Před festivalem se nabírají lidé na konkrétní pozice. Letos se například ukázalo, že budeme mít tři výstavy, tak potřebujeme koordinátorku na výstavy. Aktuální tým je složen asi ze 48 lidí. Ale to je bez dobrovolníků, kterých se za týden protočí alespoň stovka. Jsou to lidé, kteří někdy přijdou pomoct na jedno odpoledne, ale řada z nich opakovaně každý rok odpracuje spousty hodin zadarmo pro festival, protože v něm spatřují nějaký smysl.
Jste připraveni na případné incidenty nebo protestní akce?
Jsme připraveni. Připravujeme se vždy. Spolupracujeme s policií, se kterou vždy ještě před začátkem festivalu míváme meetingy. Ona ví o našem programu a společně vytipováváme akce, které by mohli narušit odpůrci. Zároveň máme bezpečnostní agenturu, kterou si najímáme, plus máme i proškolené dobrovolníky. Snažíme se identifikovat rizika, nepodceňujeme to od prvního ročníku. Nikdy se nic nestalo. Ale když slyšíme, co se odehrálo v Bělostoku v Polsku před 14 dny, tak víme, že člověk nesmí situaci nikdy podcenit.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
jak vyhrocená situace je u nás vůči LGBT+ lidem;
jaké postavení má LGBT+ komunita v Česku a jaké překážky je ještě třeba překonat;
proč je Prague Pride pořádán;
jakou část festivalu tvoří cizinci;
bude festival pokračovat i v momentě, kdy budou mít sexuální menšiny rovná práva?
Když zhodnotíte situaci od prvního ročníku po tento, je v současnosti situace více, nebo méně vyhrocená?
Situace nikdy nebyla vyhrocená. Vyhrocená byla v tom, že z hradu za Václava Klause přicházely hlášky o deviantech a další nesmysly, ale lidé v ulicích nikdy vyhrocení nebyli. Od prvního Prague Pridu, na který přišlo 8 tisíc lidí, jsme si získali důvěru veřejnosti hodně rychle. Náš průvod má kolem sebe auru pozitivního myšlení a lásky. I policisté říkají, že rádi chodí na naši akci do práce. Prague Pride, kde se všichni usmívají a ve vzduchu se vznáší láska a pozitivní přístup k životu, je velký rozdíl oproti fotbalovým zápasům, kde hlídají destruktivní a agresivní fanoušky.
Ale určitě ubylo hloupých útoků ze strany politiků, etablovali jsme se jako festival a politická scéna nás přijímá. Velkým symbolickým krokem pro nás je, že poprvé primátor osobně a oficiálně vyvěsil vlajku na pražském magistrátu, o což jsme žádali řadu let a letos se to poprvé stalo. Mám skvělý pocit z toho, že se Praha zařadila mezi velké světové metropole, kde je tohle standardem. Jde o symbolické gesto města vůči celé LGBT komunitě, že jsme tady vítáni, vědí o nás a počítají s námi. A to je hrozně důležité sdělení nejen queer komunitě, ale i ostatním
Jaká je situace české queer komunity v porovnání s okolními zeměmi?
Když se srovnáváme s Východem, tak jsme na tom velmi dobře. Fyzických útoků na veřejnosti, které tady ale také probíhají, je pořád minimum. Z našeho výzkumu vyšlo, že většina LGBT lidí se v Česku cítí dobře. Ale když se podíváte na Západ, vidíte, že je ještě co dohánět a že jsou tady ještě pořád velké rozdíly. Například v oblasti legislativy, kde je neexistující možnost manželství pro stejnopohlavní páry, nebo zastaralé trvání na tom, že pro úřední změnu dokumentu musí transgender osoby projít sterilizací. Stále se setkáváme ale i s negativními pohledy na ulici, nebo s tím, že se LGBT lidé bojí vyoutovat před rodinou, jelikož se bojí reakcí.
Jaký je smysl Prague Pridu? Upozorňovat na tyto problémy?
Přesně. Smysl Prague Pridu je být hlásná trouba. Když se něco děje, tak se o těch věcech hodně mluví. Proto bereme Prague Pride jako příležitost promluvit. A jelikož se odehrává velký festival, veřejnost, média a politici nám naslouchají. Zároveň jde o důležitou událost i pro samotné členy LGBT komunity, pro spoustu z nich jde o jedinečnou příležitost být sám sebou.
Proč podle vás politici tak otálí s přijetím zákona o manželství pro všechny? Je to tím, že na to společnost ještě není připravená?
Společnost na to dávno připravená je. Ze všech výzkumů to jednoznačně vychází. Jenže bohužel u nás nerozhoduje společnost, ale poslanci v parlamentu, kteří mají svoje vlastní zájmy. Jsou velmi opatrní. Lavírují tak, aby nepřišli o voliče. Už v minulosti, kdy byl zákon o adpoci předložen do parlamentu, nedostal se ani na jednání.
Bude nutné festival pořádat i v momentě, kdy sexuální menšiny budou plně rovnoprávné s heterosexuální většinou?
Já si myslím, že je fajn ho pořádat pořád. Jako Prague Pride se neustále setkáváme s tím, že musíme obhajovat svoje právo na existenci. Ale proč by tady nemohl být festival zaměřený na LGBT téma. Ale samozřejmě bude skvělé, až nastane moment, kdy člověk nebude muset dělat žádnou osvětu a půjde už jen čistě o kulturní festival.
Jakou část festivalu tvoří cizinci?
Z výzkumů festivalového publika nám vychází, že je to zhruba 20 %.
Letošní téma Prague Pridu jsou stonewallské nepokoje. Jak se to do festivalu promítne?
Chtěli jsme se přidat k Pridům po celém světě a oslavovat výročí 50 let od Stonewallu. Zároveň je nám ale jasné, že vzhledem k historickým událostem, u nás toto výročí lidem nic moc neříká. Tak jsme se rozhodli stonewallské nepokoje lidem přiblížit a zároveň jsme se se to snažili přetavit do českého kontextu. Letos si totiž připomínáme 30 let od Sametové revoluce, která v Česku otevřela občanskou společnost a přinesla možnost zakládání LGBT spolků. V PRIDE LIFE - ŽIVOT 90 měl například diskusi Robert Vano, který se stonewallských nepokojů zúčastnil. Popsal tedy kontext jak Ameriky, tak posléze návratu do České republiky.
Jinak se Stonewall promítá především tak, že jsme se zaměřili mnohem více na historii, rozšířili jsme naši cílovou skupinu a snažíme se mnohem více zaměřit na starší lidi. Chceme je vtáhnout do dění, do něčeho tak mladého, jako je festival. Proto jsme otevřeli nové festivalové místo Pride Life, kam zveme LGBT lidi od, řekněme, 45 let výše, aby neseděli doma a nebyli osamělí. Vytvořili jsme pro ně bezpečné místo, kde se mohou setkávat a být v kontaktu s mladou generací, která jim může dát novou energii do života, zatímco oni mohou mladým nabídnout své zkušenosti. Spousta lidí říká, že je to poprvé, kdy viděli gaye nebo lesbu starší generace. U nás tito lidé nejsou na veřejnosti pořádně vidět.
Na vašich stránkách uvádíte, že jedním z vašich cílů je zodpovědnost vůči životnímu prostředí. Jakým způsobem chcete být zodpovědní?
Nějakou zodpovědnost cítíme celou dobu. Už loni jsme zavedli vratné kelímky, snažíme se o třídění odpadu. Proto jsme letos oslovili firmu Envirostyl, která dělá celkovou analýzu toho, co děláme dobře, a kde bychom se mohli zlepšit. Není to jen o tom, že se bude třídit odpad. Chceme jít do mnohem větší hloubky.
Jaké byly začátky Prague Pridu z organizátorského hlediska?
Nápad vznikl mezi queer lidmi, mezi nimiž byla řada expatů, kteří tehdy žili v Praze a říkali si, že naše hlavní město něco takového potřebuje. Zároveň cítili, že tady Pride být může. Situace tady byla dostatečně otevřená a věděli, že nezorganizují něco, co by vymlátila policie nebo náckové.