Devátý ročník Prague Pride je v plném proudu.
Od pondělí probíhá v hlavním městě festival Prague Pride. Kulturní akce zaměřená na gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematiku se koná už devátým rokem v řadě. Letos si za své téma organizátoři zvolili 50. výročí stonewallských nepokojů, věnují se ale také starším ročníkům z řad LGBT+ lidí.
- Jak dlouho dopředu se Prague Pride připravuje;
- kolik lidí na organizaci festivalu pracuje;
- jak jsou organizátoři připraveni na případné incidenty;
- jaké postavení má LGBT+ komunita v Česku a jaké překážky je ještě třeba překonat;
- proč je Prague Pride pořádán;
- zda bude festival pokračovat i v momentě, kdy budou mít sexuální menšiny rovná práva;
- jaké byly začátky Prague Pridu.
Abychom se dozvěděli více o organizaci, historii i rizicích spojených s pořádáním takového festivalu, popovídali jsme si s mluvčí festivalu Bohdanou Rambouskovou, která se na pořádání Prague Pridu podílí už od roku 2013.
Jaká se očekává návštěvnost? Dorazí více lidí než loni?
Návštěvnost každý rok stoupá. Letos máme 140 akcí, což je více než loni, ale počasí je proti nám, tak doufáme, že se zúčastní alespoň stejně lidí jako loni.
Pride Life je čistě místo pro setkávání, nebo máte i nějaké konkrétní akce?
Probíhá tam program zaměřený na starší ročníky. Ve čtvrtek a v pátek proběhla mezigenerační svačina, jejímž cílem bylo, aby třeba dvacetiletý člověk s šedesátiletým odešli společně na procházku Prahou. Máme retro party v pátek odpoledne, aby se mohly starší ročníky pobavit a vrátit se v pořádku za světla domů. Máme tam i divadelní představení, projekce filmu nebo čtení z knížky o sexualitě seniorů. Program je velmi rozmanitý, vybere si každý.
Pokud byste měla vybrat nějakou netradiční akci z letošního Pridu, která by to byla?
To by určitě byla Drag Queen Story Hour. V našem zastoupení mají všechny generace českého dragu své zastoupení a poprvé v České republice představíme koncept, kdy drag queens oblečené v kostýmech čtou pohádky dětem. V Americe jde o velmi oblíbený koncept, kdy drag queens chodí číst do knihoven a škol. Myslím si, že děti a drag queens patří dohromady, protože milují kostýmy, mají obrovskou fantazii, nemají běžné hranice nastavené tak jako dospělý člověk, takže si myslíme, že by to mohlo dobře sednout a dětem by se to mohlo hodně líbit.
Jak dlouho dopředu se připravuje Prague Pride?
Po každém festivalu máme pocit, že končíme, že příští rok už v žádném případě to peklo nechceme absolvovat. Potom máme na začátku října evaluační setkání, kdy hodnotíme předchozí ročník a začínáme vymýšlet nový. V tu chvíli už reálně vzniká téma, koncept programu a začínáme domlouvat různé hvězdy. Ale už několikrát se nám stalo, že jsme domluvili velkou zahraniční hvězdu a ona nám to pak v dubnu zrušila. Důležité je zmínit, že festival z největší části dělají dobrovolníci – lidé, kteří mají vlastní zaměstnaní nebo studují vysokou školu. Setkáváme se večer po pracovní době, takže ty přípravy jsou pozvolnější, než kdyby se tomu věnoval profesionální tým placených lidí.
Jak velký tým připravuje Prague Pride?
Máme klíčový tým, který se setkává po celý rok, to je 10–15 lidí. Před festivalem se nabírají lidé na konkrétní pozice. Letos se například ukázalo, že budeme mít tři výstavy, tak potřebujeme koordinátorku na výstavy. Aktuální tým je složen asi ze 48 lidí. Ale to je bez dobrovolníků, kterých se za týden protočí alespoň stovka. Jsou to lidé, kteří někdy přijdou pomoct na jedno odpoledne, ale řada z nich opakovaně každý rok odpracuje spousty hodin zadarmo pro festival, protože v něm spatřují nějaký smysl.
Jste připraveni na případné incidenty nebo protestní akce?
Jsme připraveni. Připravujeme se vždy. Spolupracujeme s policií, se kterou vždy ještě před začátkem festivalu míváme meetingy. Ona ví o našem programu a společně vytipováváme akce, které by mohli narušit odpůrci. Zároveň máme bezpečnostní agenturu, kterou si najímáme, plus máme i proškolené dobrovolníky. Snažíme se identifikovat rizika, nepodceňujeme to od prvního ročníku. Nikdy se nic nestalo. Ale když slyšíme, co se odehrálo v Bělostoku v Polsku před 14 dny, tak víme, že člověk nesmí situaci nikdy podcenit.
Co se dozvíš po odemknutí?
- jak vyhrocená situace je u nás vůči LGBT+ lidem;
- jaké postavení má LGBT+ komunita v Česku a jaké překážky je ještě třeba překonat;
- proč je Prague Pride pořádán;
- jakou část festivalu tvoří cizinci;
- bude festival pokračovat i v momentě, kdy budou mít sexuální menšiny rovná práva?
- jaké byly začátky Prague Pridu.