Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 20. 1. 2021 svátek má Ilona, Sebastián

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
0
Jakub Paulík
29. září 2019, 17:30
Čas čtení: 8:21

Znal se s politiky a prý patřil mezi 30 nejbohatších Slováků. Jozefa Svobodu zastřelili na ulici 17 ranami

Příběh muže, který se od dealera drog ve Švédsku propracoval na jednoho z nejbohatších lidí na Slovensku.

Jakub Paulík
29. září 2019, 17:30
Čas čtení: 8:21
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Znal se s politiky a prý patřil mezi 30 nejbohatších Slováků. Jozefa Svobodu zastřelili na ulici 17 ranami
Zdroj: TASR

Významný člen slovenského podsvětí, o kterém se říkalo, že nikdy nezaložil vlastní skupinu organizovaného zločinu. To byl Jozef Svoboda. Mnozí lidé, včetně vlivných podnikatelů či politiků, po Svobodově smrti nemohli (nebo nechtěli) uvěřit, že se jeho jméno dlouhodobě spojovalo s mafiánským prostředím.

 

Na Svobodu raději nahlíželi jako na bývalého zápasníka, úspěšného byznysmena, podporovatele Slovanu či jako na předsedu Slovenského zápasnického svazu. Jeho aktivitám, na rozdíl od bratislavských gangsterů jako byli Diničovci a Sýkorovci, nebyla oficiálně přisuzována násilná trestná činnost.

 

Některé zdroje však tvrdí, že při řešení sporů s jistým Ázerbájdžáncem přišel muž po svých, ale místo opouštěl zabalený v koberci. Pokud se Svoboda do podobných násilných činů zapojoval, uměl je dokonale zakrývat.

 

Svým důvtipem a diplomatickým přístupem se dokázal svého času od obyčejného dealera a vyhazovače v klubu vytáhnout mezi 30 nejbohatších Slováků. Pro další příběhy z prostředí mafie začni sledovat následujícího vlákno.

 

 

V tomto článku si přečteš:
 • Jak se Jozef Svoboda dostal do švédského vězení
 • Jakými muži se obklopoval a proč neřešil spory vražděním
 • O odposlouchávání osob v bratislavské restauraci Alžbetka
 • O založení prvního kasina na Slovensku a sporech s vládou Mikuláše Dzurindy
 • Se kterými významnými politiky si dokázal budovat vztahy
 • Tři motivy vraždy Jozefa Svobody

Od vězení ve Švédsku po přátelství se slovenskými politiky

Jozef Svoboda nebyl prvním ani posledním mafiánem, který svou zločineckou pouť začal jako vyhazovač. Jako příklad jmenujme bratislavské gangstery Eduarda a Róberta Diničovi či údajného bosse popradského podsvětí Milana Reichela. Svoboda své pěsti dle dokumentární série Mafiáni zpočátku využíval ve známém klubu Bajkal (na místě v současnosti najdeš sídlo soukromé firmy), který kdysi stál vedle hotelu Holiday Inn. Před hotelem mimochodem v roce 1997 zabili mafiána Miroslava Sýkoru.

 

Budova bývalého klubu Bajkal

Patril medzi 30 najbohatších Slovákov. Jozefa Svobodu zastrelili na ulici 17 ranami
Patril medzi 30 najbohatších Slovákov. Jozefa Svobodu zastrelili na ulici 17 ranami Zdroj: REFRESHER

 

Svoboda mimo jiné ze začátku na Slovensku živil i pašováním a v 80. letech odcestoval do Švédska, kde ho zavřeli do vězení. Podle bezpečnostního analytika Milana Žitného se Svoboda dostal do vězení kvůli distribuci drog.

 

„Mělo jít o drogovou kriminalitu a organizovanou skupinu. A údajně se Svoboda stal policejním informátorem, který usvědčuje ostatní. Proto vyšel z vězení mnohem dříve. Jeho spoluviníci však dostali velmi vysoké tresty,“ řekl pro Refresher.

 

Na Slovensko se vrátil až po pádu komunismu a díry začínajícího demokratického režimu uměl vhodně využít ve vlastní prospěch. Svého času byl označován za velmi schopného diplomata, který se do věcí uměl vložit tak, aby byl se vlk nažral a ovce zůstala celá, přičemž Svoboda z toho pochopitelně vytěžil svou část. Jinak řečeno, propojoval politiky s mafiány, kteří od zástupců státu za špinavou práci dostávali lákavé protislužby.

 

Později se také stal předsedou Slovenského zápasnického svazu. V této funkci vydržel až do roku 2002, kdy abdikoval a přešel na post místopředsedy Evropského výboru zápasení. Dlouhodobě působil i jako člen dozorčí rady Slovanu Bratislava.

 

Svoboda, coby bývalý zápasník, přišel v minulosti k různým úrazům, mezi které patří i poranění ucha, kvůli čemuž dostal přezdívku „ušatý“. Přes sport dokázal navázat důležité kontakty, mezi které můžeme podle Teraz.sk počítat zavražděného ministra hospodářství Jána Duckého (ČSL), bývalého ministra vnitra Ľudovíta Hudeka (ČSL), bývalého prezidenta Ivana Gašparoviče a mnoho dalších.

 

Ján Ducký, někdejší ministr hospodářství

a generální ředitel SPP, kterého zavraždili 11. ledna 1999

Poznal sa s politikmi a vraj patril medzi 30 najbohatších Slovákov. Jozefa Svobodu zastrelili na ulici 17 ranami
Poznal sa s politikmi a vraj patril medzi 30 najbohatších Slovákov. Jozefa Svobodu zastrelili na ulici 17 ranami Zdroj: TASR - Slovakia

Privatizátor v ilegálních dražbách

„Manžel nejvíce zbohatl v období, kdy bylo u moci HZDS. Docela dobře vycházel s lidmi jako Ducký. Několik let se znal i s Rezešem, jezdili spolu na dovolené. Když zastřelili Miroslava Sýkoru, byli spolu (s Rezešem) lyžovat ve Švýcarsku,“ řekla Svobodova bývalá manželka Karin pro Teraz.sk.

 

Svoboda se v rámci svého byznysu na Slovensku podobně jako další mafiáni kromě půjček za vysoké úroky zapojoval do takzvané malé privatizace. Její podstata spočívala v tom, že si mafiánský zájemce, ať už násilím nebo uplácením, dohodl další fiktivní účastníky dražby.

 

Ti samozřejmě věděli, že konkrétní objekt nebudou vlastnit, a tak se částka za určité pohostinství nebo hotel snižovala až do momentu, kdy budoucí majitel zvedl dražební paličku. Více se o průběhu ilegálních dražeb z 90. let, včetně přímého svědectví o jedné z nich, dočteš v tomto článku

 

Svobodu obklopovali silní muži, násilí se však vyhýbal

Obecně se říkalo, že Svoboda byl „sólista“ a nikdy nezaložil vlastní organizovanou zločineckou skupinu. To však podle Žitného nebyla pravda. „Svoboda měl kolem sebe své chlapy. To je jen taková fáma od lidí, kteří ho chtějí dát do jiného světla. Samozřejmě, že měl kolem sebe množství zápasníků, kteří byli použitelní na cokoliv. Neměl však sklony řešit spory rychlou, řekněme, že černákovskou krvavou cestou, ale spíše chtěl věci urovnat obchodně, přes peníze a podobně,“ vyjádřil se.

 

Výpomoc měl však také od svého mafiánského přítele. „Co vím já, tak spolupracoval se Surovčíkovci. Až ve finále se s Jožem Surovčíkem rozkmotřili,“ dodala ke slovům Žitného bývalá investigativní novinářka Daša Matejčíková.

 

Přestože měl Svoboda za sebou mnoho silných mužů, nebyl oficiálně nikdy spojován s násilnou trestnou činností. „Byl zápasník, každý den v hotelu Forum v posilovně trénoval, takže předpokládám, že nějaké spojení tam bylo. To se však pouze říkalo,“ řekla dále pro Refresher.

 

„Na to byl chytrý. Nic takového se oficiálně nevědělo. Ale působil tu jeden pán z kavkazské země, myslím, že to byl Ázerbájdžánec. Ten koncem roku 1999 zmizel. V 90. letech se zde však pohyboval jako osoba, která byla prodlouženou rukou s obchodem s ropou. Měl však špatné renomé, protože při jednom jednání s významnou západní ropnou společností na stůl vytáhl pistoli. 

 

Článek pro předplatitele REFRESHER+
PŘIDEJ SE K PŘEDPLATITELŮM
nebo Odemkni 1 článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 69417 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

 • Co se stalo s Ázerbájdžáncem, který měl konflikt se Svobodou
 • O odposlouchávání osob v bratislavské restauraci Alžbetka
 • O založení prvního kasina na Slovensku a sporech s vládou Mikuláše Dzurindy
 • Se kterými významnými politiky si dokázal budovat vztahy
 • Proč posílal Svoboda novinářům tipy na zákulisní hry politiků
 • Tři motivy vraždy Jozefa Svobody

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: Archív RTVS – Mafiáni, teraz.sk, sme.sk, cas.sk, sme.sk, aktuality.sk, pravda.skNáhledový obrázek: Archív RTVS Tagy: bratislava, vrazda, mafian, mafia, mafiáni, podunajské biskupice, Po stopách slovenskej mafie, Jozef Svoboda
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.