Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vydalo letošní Sčítání osob bez domova.
„Tady se vám, vážení, může klidně stát, že když vyhodíte odpadky, tak je vyhodíte někomu do obýváku,“ zmínil v našem článku Karim, pražský bezdomovec, když klepal deštníkem do plechové popelnice. Výzkumný ústav práce a sociálních věcí se snažil zjistit, ve které oblasti a kolik takových lidí na ulicích České republiky žije. Nejvíce lidí bez domova se podle průzkumu vyskytuje hlavně v Moravskoslezském kraji a právě v hlavním městě Praha.
Ze studie Sčítání osob bez domova v České republice 2019 vyplývá, že se na našem území nachází 23 830 osob bez domova. Z toho 2600 jsou děti. Kromě výše zmíněných oblastí s největší koncentrací bezdomovců (Moravskoslezský kraj s 3540 osobami a Praha s 3250 osobami), patří do krajů s velkým počtem osob bez domova ještě ten Jihomoravský (2450 osob). Výzkum probíhal v druhém dubnovém týdnu ve 403 obcích a dalších spolupracujících institucích, jakými jsou azylové domy nebo třeba vězení.
Bezdomovce pak zpráva rozděluje na ty, co spí „venku“ a ty, co využívají sociální a ubytovací služby nebo azylové domy. Do první skupiny jsou zahrnuti lidé, kteří přebývají na ulici či občas přespávají v nízkoprahových sociálních ubytovnách. Poté mohou žít ve stanu, v opuštěných budovách, vagónech, garážích, či sklepech. Těch je zhruba polovina.
Druhá půlka jsou lidé, kteří se kromě azylových domů mohli nacházet v obecních domech pro osoby bez střechy nad hlavou nebo byli například hospitalizováni ve zdravotnických zařízeních či si odpykávali trest ve věznici.
„Mezi sčítanými osobami bez domova výrazně převažují muži – 8 z 10 osob bez střechy
přespávajících venku a v noclehárnách jsou právě muži. V azylových domech je podíl žen
vyšší, žije v nich 30 % žen, 38 % mužů a 32 % dětí," komentovalo zjištění tiskové oddělení MPSV. Pokud by tě zajímal celý výsledek zprávy, můžeš jej zhlédnout zde.