Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
10. října 2019 14:50
Čas čtení 14:04
Adam Smeták

Bezdomovcem se může stát každý. Nejhorší je na ulici samota, říká autor knihy Homeless Guide

Bezdomovcem se může stát každý. Nejhorší je na ulici samota, říká autor knihy Homeless Guide
REFRESHER
Uložit Uložené

S Tonym jsme si popovídali o životě na ulici.

„Jsou ve městech celého světa i naší republiky – lidé bez domova. Říkáme jim bezdomovci, houmlesáci nebo tuláci a často je přehlížíme.“ Těmito slovy uvádí svoji knihu Homeless Guide: Jak přežít na ulici a užít si to Tony Havlík, spisovatel a redaktor Refresheru.

Ve své prvotině přibližuje osudy čtveřice lidí, kteří mají zkušenost s ulicí. Věnuje se Ivaně, která byla bez domova přes 30 let, Karimovi, který se živil prostitucí, Vojtěchovi, který se z pražské filharmonie dopracoval až na ulici a Hanušovi, který vařil pervitin.

Krom unikátního pohledu do duše těchto lidí se věnoval i historii bezdomovectví, prostituci a různým zajímavostem, které život na ulici provázejí. V rozhovoru nám téma bezdomovectví přiblížil, ukázal nám jeho stránku a prozradil, jakým způsobem hodlá svojí knihou propojit ony dva světy. Článek navíc doplnil medailonky jednotlivých postav ze své knihy. 

Na ulici nejsou kamarádi. Je to boj o přežití, říká autor knihy Homeless Guide
Na ulici nejsou kamarádi. Je to boj o přežití, říká autor knihy Homeless Guide Zdroj: REFRESHER/Miroslava Flam

Je správné dát bezdomovci peníze?

To záleží na každém. Pokud máš dostatek peněz, pokud to tebe samotného nijak neohrozí, tak si myslím, že by ti pár korun určitě nemělo nijak chybět.


Co si za ty peníze jde bezdomovec většinou koupit?

Buď jídlo, nebo alkohol. 


A není špatné jim přispívat na alkohol?

Oni by si ho stejně nějak pořídili. Je otázka, zda mu ty peníze nedat, načež on bude případně krást v obchodě, nebo mu je dát a on si ten alkohol normálně koupí.

Doporučeno
Byl policajt, pasák a teď je bezdomovec. Propustili ho z vězení, ale život mu ničí závislost na heroinu (Rozhovor) Byl policajt, pasák a teď je bezdomovec. Propustili ho z vězení, ale život mu ničí závislost na heroinu (Rozhovor) 23. ledna 2019 16:56

Jakou roli hraje alkohol na ulici. Proč tolik bezdomovců vídáme s lahví?

Má to víc aspektů. Člověk, který je na ulici, má spoustu problémů, které je často složité řešit a cítí potřebu se z toho nekonečného kolotoče dostat. Spousta lidí řeší tyto problémy právě alkoholem. Ale pijí samozřejmě i z toho důvodu, že se alkoholem zahřívají. Není to sice fyzicky zdravé, ale na psychiku to funguje.

Jak co nejefektivněji pomoci lidem bez domova?

Ideálně podpořit organizaci, která se pomoci jim věnuje. Pokud by o to člověk měl velký zájem, tak začít dobrovolničit. Určitě je dobré přispět minimálně v zimě na Nocleženku.

Je hozně těžké být na ulici sám. To je asi úplně to nejhorší, co se ti může stát.

Jaké konkrétní organizace pomáhají?
Armáda spásy, nebo například Naděje. 

Karim
„Karima znají asi úplně všichni, jde o člověka, který je zraněný a jeho image je jen štítem vůči společnosti. Málokoho doopravdy pustí pod kůži. Mně se to částečně povedlo, pod tou zvláštní maskou je to vlastně citlivý člověk, který se svými historkami tak trochu vypořádává s ne úplně šťastným životním osudem,“ říká autor knihy Homeless Guide. 

Na ulici nejsou kamarádi. Je to boj o přežití, říká autor knihy Homeless Guide
Na ulici nejsou kamarádi. Je to boj o přežití, říká autor knihy Homeless Guide Zdroj: REFRESHER/Adam Smeták


Kam bych měl jít a co bych měl dělat, pokud se dostanu na ulici.
Nejlépe jít právě sem do Naděje nebo Armády spásy. Oni ti pomůžou s těmi nejpotřebnějšími věcmi – kde se vyspat, dají ti najíst a umožní ti se u nich vykoupat. Ale pomohou i dál. Mají kontakty, vědí, kam tě poslat. Pokud jsi například po výkonu trestu a nemáš kam jít, tak tě pošlou do organizace Rubikon, která pomáhá bývalým vězňům, aby nepropadli recidivě. 


Pokud se už na ulici ocitneš a z nějakého důvodu tam budeš nucen přespat, je lepší být sám, nebo se připojit k dalším bezdomovcům?

To záleží na tom, jak dlouho plánuješ na ulici být. Pokud jde o jednu či dvě noci, osobně bych volil separátní přespávání. Časem si ale musíš skupinu najít, protože je hrozně těžký být na ulici sám. To je asi úplně to nejhorší, co se ti může stát. Pak už ti nezbude nic. 

Doporučeno
Pátrali jsme, jak žijí lidé bez domova na východě Slovenska a narazili jsme na les, kam se chodí za sexem Pátrali jsme, jak žijí lidé bez domova na východě Slovenska a narazili jsme na les, kam se chodí za sexem 13. září 2019 14:53


Co vede lidi k tomu, aby nevyhledali pomoc organizací?
Je to jejich osobní rozhodnutí. Rozhodnou se, ať už z jakéhokoli důvodu, že nechtějí dodržovat pravidla, která jsou organizacemi nastavena. Ať už jde o alkohol, je pro člověka těžké nepít, pokud je na ně závislý. Nevyužívají noclehu ani na ubytovnách, protože tam se musí také dodržovat pravidla.

 

Hanuš
„Je to příběh člověka, co vařil perník a nikdy s tim neměl žádný morální problém. Vydělával dost peněz, žil bláznivý život v centru Prahy, musel si dokonce pořídit pistoli. Hledal v životě nějakou zkratku a našel ji v tomto. Neodradilo ho ani několik vězení, nakonec rozhodla až nemoc. I přes to všechno, co kdysi dělal, je to pokorný, inteligentní chlap, co má dodnes rád skejtování a tvrdou muziku,“ popisuje Tony.

 

Domů
Sdílet
Diskuse