Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Prešov a Košice musí pomáhat více než tisícovce lidí bez domova.
Je pekelně horký den. Těsně před polednem procházím kolem ubytovny řeckokatolické charity na ulici Pod Táborom v prešovské městské části Sekčov. Před železnou bránou postává několik zarostlých, hubených mužů s igelitovými taškami v rukou. Čekají na pravidelný hodinový interval, kdy se dveře na pár minut otevřou a oni se budou moci ubytovat, umýt, osprchovat nebo si jen vyprat věci.
Odbočím doprava za budovu, auto zaparkuji na prašné cestě mezi přísně oploceným areálem charity a blízkým lesíkem. Předtím, než vypnu rádio, zachytím informaci, že v Benátkách právě začíná filmový festival a tento rok bude zastoupeno i Česko. Film Nabarvené ptáče vznikl podle kontroverzního knižního bestselleru Poláka žijícího v USA – Jerzyho Kosińského.
Příběh je o šestiletém chlapci, kterého před druhou světovou válkou pošlou rodiče na venkov, aby ho uchránili před hrůzami války. Daleko od civilizace se chlapec bojující o přežití setkává s nepochopitelnou zaostalostí, pověrčivostí, zlobou, nejobludnějšími formami násilí a projevy sexuálních úchylek, hlásí Slovenský rozhlas.
O několik dní později získá černobílý, téměř tříhodinový snímek režiséra Václava Marhoula ocenění Film pro UNICEF za boj za práva dětí. Z prvního promítání odejde několik desítek diváků. Vadí jim scéna, ve které je jedna z hlavních postav znásilněna skleněnou láhví.
Když vypínám autorádio, netuším, že za pár minut a o pár metrů dál, budu svědkem podobné, i když ne tak bizarní scény.
Cokoliv jste učinili jednomu z těchto mých nepatrných bratří, mně jste učinili (Matúš 25)
V článku se dozvíš:
Jak skončil nečekaný střet s prešovským sexbyznysem;
jaké jsou životní příběhy lidí bez domova;
kolik si vyžebrat za den na Alžbětině ulici v Košicích;
jak se dá dlouhodobě přežít na ulici v Košicích.
Lidé bez domova a milenci
„No, pojď dovnitř!“ kyvné zřízenec charity na jednoho z čekajících, když přicházím ke dveřím. Předtím než znovu zavře, se stihnu zeptat, kdo by mi řekl více o tom, jak fungují a kde všude ve městě se zdržují osoby bez domova.
Klienti se v prešovské charitě starají i o zvířata, slepice a kozy
„Vedoucí má dovolenou, zkuste v pátek po deváté, to už bude zpátky,“ odpovídá chlapík a nasměruje mě do blízkého lesa v okolí budovy. I tam údajně přespávají a bivakují někteří jejich bývalí, možná i budoucí klienti.
Projdu několik desítek metrů směrem na západ k centru města a odbočím doleva, na první přístupovou cestu směrem k „lesíku lidí bez domova“. Brzy zjišťuji, že je to i „lesík hodinových milenců“ – široké věkové a motoristické kategorie.
Jakmile projdu úzce vyšlapaným chodníkem mezi husté křoví a řídké koruny stromů, zajdu o něco hlouběji do lesa, na odbočku, kterou jsem přišel, uslyším zvuk motoru.
Auto zacouvá hlouběji k okraji lesa. Zadní dveře se prudce otevřou a ze stříbrné fiesty vyběhne starší hubená žena. Pouze v tílku, pantoflích a kalhotkách. Stáhne si je na kotníky, vyčůrá se k zadnímu kolu a rychle nasedne zpět do auta. Na zemi zůstane použitý kapesník.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak skončil nečekaný střet s prešovským sexbyznysem;
kde a jak v Prešově a v Košicích žijí osoby bez přístřeší;
jaké jsou životní příběhy lidí bez domova;
jak lidem bez domova pomáhají městské magistráty, církve a dobrovolníci;
kolik si lze vyžebrat za den na Alžbětině ulici v Košicích;
jak se dá dlouhodobě přežít na ulici v Košicích;
co může a co nemůže dělat s výtržníky bez domova policie.
Pak se otevřou dveře řidiče. Pomalu z nich vystoupí šedivý sedmdesátník s pěšinkou na temeni. Pomalým, nejistým, kolísavým krokem přejde k zadním dveřím, otevře je a stáhne si béžové kraťasy.
Pravou rukou se opře o horní rám dveří, levou šmátrá v útrobách auta, aby našel a chvíli správně přidržoval první zdroj jeho polední rozkoše. Za pár minut polohu změní. Z otevřených dveří vykouknou černé pantofle. Mezi nimi se rytmicky a trochu těžkopádné rozpohybují velké bílé půlky fordového náruživce.
Tak toto nevymyslíš, říkám si v duchu. Skrytý v houští, se zatajeným dechem a váhavým prstem na spoušti, si připadám úplně jako voyer.
Po několika minutách akce končí. Milenec vítězně zabouchne zadní dveře, vytáhne si gatě, odkymácí se za volant, nastartuje a celá ekipa odjíždí.
Lesní tábor
Je pravé poledne. Teplota se právě vyšplhala na 33 stupňů Celsia. V Prešově začíná nefalšované infarktové odpoledne. V ten den už žádné další lidi ani auta v charitním lesíku nepotkám.
Najdu jen několik opuštěných bivakových squatů. Míst, které spolu sdílejí, přespávají, a kde jedí lidé bez střechy nad hlavou. Největší z nich je ukryt jen několik desítek metrů od zadní brány charity. Připomíná opuštěné, trochu hororové, stanové městečko.
Lesík u prešovské ulice Pod Táborom na Sekčově. Zde žijí lidé bez domova
Mezi rozházenými matracemi, kartony, šaty a botami se povalují hrnce se zbytky jídel. V nedojedených polévkách smíšených s dešťovou vodou nehybně kyne utopený hmyz. Prázdné tašky, pytle a igelitky lemují pozůstatky dětských hraček, zalepené hlínou a listím.
Nad tím vším visí v tropickém vzduchu cáry různobarevných fólií, celtoviny a přikrývek. Uprostřed ambulantního zátiší stojí prázdná židle, kolem ní se válejí špinavé talíře, rozbité hrnky a betonová kostka s nápisem 22 kv VSD.
Lesní tábor v Prešově
Na kmenech a větvích stromů je porozkladané spodní prádlo, kalhoty, trička, ponožky. Spouští fotoaparátu bezmyšlenkovitě mapuji kruté pozůstatky příběhů lidí, kteří nemají střechu nad hlavou na odvrácené straně třetího největšího města této země.
Když strojíš hostinu, pozvi žebráky a mrzáky, chromé a slepé. (Lukáš 14)
Prešov: 89 000 obyvatel, 250 osob bez domova
Na místo činu se vracím druhý den. Vcházím do zadního dvora charity. Za plotem na louce se pasou tři kozy. Krmí je vysoký hubený muž v černém tričku a teplákách.
Jozef, 55
„Vždy jim ručně nakosím, dostávají i chleba. Podívejte, jaké jsou krásně vypasené. Musíme je mít přivázané, neboť by utekly. Na druhé straně to není dobře oplocené,“ vysvětluje mi 55letý Jozef, rodák z blízkých Petrovian, který v prešovské charitě bydlí už čtvrtý rok a stará se zde o zvířata – slepice a kozy.
Jozef pracoval na stavbách, v dole, uklízel v Tescu. Před osmi lety musel jít na operaci srdce. Ztratil práci i bydlení a od té doby je na invalidním důchodu. Před rokem a půl se oženil, nyní uklízí v Kauflandu. Se ženou, kterou potkal zde v charitě, se chystají pronajmout si malý byt a postavit svůj dosavadní neveselý život na rovné, pevnější nohy.
Když vycházím od vedoucího charity, před zadní bránou sedí skupina Romů. Několik mužů, žen, mnoho malých dětí. Přisednu si a začnu se ptát.
„Dělal jsem v Irsku kuchaře, ale vyhostili mě. Chytili mě, jak jsem řídil bez řidičáku. Pak jsem tu bydlel čtyři roky sám. Když jsem si vzal ženu a narodilo se nám první dítě, věci se zkomplikovaly. Museli jsme z ubytovny odejít. Už rok a dva měsíce jsme na ulici. Několik měsíců bydlíme i s naším miminkem zde nedaleko v keřích,“ stěžuje si 46letý Róbert. Po neshodách s vedením musel z charity odejít, dnes se sem pravidelně se ženou chodí alespoň sprchovat.
Nouzové obydlí rodin Róberta a Štěpána s malými dětmi. Prešov, ulice Pod Táborom
Ukazuje mi, kde bydlí. Na druhé straně budovy, směrem na sídliště Sekčov, je louka zarostlá křovinami. Asi sto metrů od hlavní silnice stojí v keřích malý, sotvametrový stan. Uvnitř jsou staré matrace, karimatky, plno přikrývek, žába na nafukování matrací a malá skříňka. Na ní jsou postaveny pleny a dětská láhev se Sunarem.
„Bydlíme tu se ženou a ročním synem. Před dvěma týdny se nám narodila dcera. Dnes jsme ji museli dát do ústavu, nejsme schopni se o ni postarat,“ říká Róbert.
O pár metrů dál bivakuje další rodina, Róbert mi ukazuje, kde se ženou a třemi dětmi přespává 22letý Štefan. Nekompletní polovina stanu je připevněna na větve, druhá polovina bílé matrace, tašek se šatstvem a dalšími věcmi, je přikrytá vlhkým igelitem.
Do 47 let měl skvělý život. Třicet let pracoval na poště. Žil s rodiči v Prešově, hodně cestoval. Pak se všechno pokazilo.
„Měl jsem perfektní práci i rodiče, procestoval jsem téměř celý svět. Rodiče mi zemřeli a přišel jsem o byt. Jako rozmazlený jedináček jsem se dostal do rukou špatným lidem, nakonec jsem na to doplatil,“ říká na druhém patře, v malé kuchyňce prešovské charitní ubytovny, 57letý Vladimír. Vypadá o deset let mladší, celkem spokojeně. Z talíře před sebou obírá od kostí uvařené kuře.
Vladimír je v prešovské charitě už šestý rok, navzdory pohnutému osudu je spokojen
„Nejprve jsem bydlel všude možně po kolejích, ale postupně mi došly peníze a ocitl jsem se na ulici. Procházel jsem se po kolejích, měl jsem všelijaké myšlenky. Nakonec jsem vytočil 155 a skončil jsem na psychiatrii,“ pokračuje ve svém příběhu.
Z prešovské psychiatrie přišel rovnou sem. První noc z ubytovny utekl. Časem si zvykl, dnes je zde šestý rok.
„Dva roky jsem pracoval na městském úřadě. Momentálně nedělám nikde, od července jsem na podpoře. Abych si přivydělal, prodávám časopis Cesta, který vydává charita. 40 hodin měsíčně zde musíme odpracovat. Za ubytování se platí, poplatek závisí na výši příjmu. Sekáme, staráme se o ubytovnu i okolí, o zvířata, vyrábíme obálky a podobně,“ vysvětluje bývalý pošťák.
„Mám na co vzpomínat, větší část svého života jsem se neměl špatně. Myslím, že lidé jsou na tom i hůř než já,“ dodává s úsměvem na tváři.
Ubytovna charity v Prešově.
Košice: 239 000 obyvatel, 800 osob bez domova
Přesouvám se do Košic. Tentokrát si jdu pro tip do římskokatolické arcidiecézní charity, která v největším městě slovenského východu pomáhá lidem v nouzi podobně jako řečtí katolíci v Prešově.
"Samozřejmě městský park u nádraží, Alžbetina, okolí Dómu svätej Alžbety na hlavní a také Bosákova ulice, kde máme ubytovnu," zní opatrná odpověď pracovnice kanceláře v centru města.
Park u nádraží v Košicích
Venku, v parku u nádraží, je to mnohem smutnější liga. I v porovnání s Prešovem. Většinou ležící alkoholici, či osoby bez přístřeší na vozíčku. Něco silného a neidentifikovatelného mi nedovolí přistoupit, vzbudit je z každodenní noční můry a zeptat se na jejich život. Pouze mechanicky fotím. Potom vycházím z parku směrem do centra, na košický bulvár rušné Alžbetiny ulice.
Ještě této noci si vyžádají tvou duši, a čí bude to, co jsi nashromáždil? (Lukáš 12)
Marián (70) a Marek (30)
Narodil se na Vodné ulici v Košicích. Deset let pracoval v kultuře, pak cestoval s českým cirkusem Humberto. Stavěl šapitó, nosil rekvizity, cestoval po Česku a Slovensku.
Muž s berlí dnes žebrá na Alžbetině. Říká, že peníze potřebuje na léky. Pokud mu to finance dovolí, bydlí na ubytovně ve Strážské, kam cestuje vlakem zdarma.
„Vyndali mi z nohy cévu, alkohol pít nemohu, tak musím jíst hodně léků. Do Košic si chodím vydělávat pouze na tabletky,“ říká 70letý Marián na invalidním důchodu.
O pár metrů dál sedí na parapetu prodejny s luxusními šaty malý hnědovlasý muž se strnulým pohledem. Před sebou má hnědý pruhovaný plastový kelímek od kávy. Na rukou drží spícího chlapce.
Milanko má rok a sedm měsíců, jeho otec Marek nedávno dovršil třicítku. Jejich domovem je romská osada Mašličkovo, blízko pověstného košického Luníku 9.
„Bydlíme v chatrči, žebrat chodím na jídlo pro sebe a pro děti, ale nevyděláte zde mnoho. Za celý den nějakých sedm, osm eur,“ odpovídá mi na otázky mladý muž. Jinak mu do řeči moc není.
Marián i Marek žebrají na Alžbetině ulici. Potřebují léky a jídlo
Alžbetina a Hlavní ulice v Košicích blízko Dómu svätej Alžbety
Milan (55) a Pavol (49)
Před budovou charity na Bosákově ulici, těsně vedle řeky Hornád, se jako obvykle v tomto čase, shromažďují hladoví lidé. Řeholnice zde každý den během celého roku o jedné odpoledne, desítkám lidí v nouzi podávají polévku.
Bosákova ulice v Košicích. Řeholnice podávají hladovým polévku a pomocnou ruku
„Jsem dlouhodobě u bratra na chatě, pohádal jsem se s manželkou, domů jít nemohu. Momentálně jsem bez peněz i bez práce, tak sem chodím na polévku,“ vysvětluje situaci 55letý Milan, ukrytý před sluncem ve stínu nedalekého parku.
„Bratra otravovat nechci, dost je už to, že mi dal k dispozici chatu. Mám dvě dospělé dcery. Ale ty mají své problémy a malé děti, takže je nechci zatěžovat,“ dodává smutně.
„Nazdar bratm! To máš jakého feši psíka, more?“ vítá čistokrevným dialektem Milan příchozího kámoše a jeho přítelkyni.
„Činča se jmenuje, našli jsme ji na ulici. Teď je s námi, půjde se vykoupat do Hornádu, je jí horko,“ odpovídá mu Pali a z tašky vytahuje dva půllitrové tvrzené papírové kelímky na polévku.
Pali: V garáži, na chatě a každý den k Hornádu na polévku
Pali je na ulici 16 let. V zimě bydlí na chatě za městem, v létě v garáži blízko centra. Příležitostně pracuje jako stavební dělník. Před šestnácti lety vyšel z basy za rvačku a krádeže aut. Od té doby je na ulici.
„Darmo, že je člověk chudák, i na ulici se musí o sebe starat. Já jsem se nikdy nenechal opustit a zanedbat,“ říká Pali.
„Když se umíte postarat, dá se v Košicích přežít docela dobře. Něco mi donesou lidé a nějaké peníze si na tu wifonku od lidí vždy seženu,“ dodává.
KDO VŠECHNO POMÁHÁ OSOBÁM BEZ DOMOVA
Podle informací z městských magistrátů žije momentálně v Prešově 250 až 300 a v Košicích 800 až 900 osob bez domova. V zimních měsících se jejich počet zvyšuje.
Lidem bez domova a osobám v nouzi pomáhá městská samospráva, katolická charita, vyšší územní celky (VÚC – Prešovská a Košická župa), místní sociální a komunitní centra, červený kříž, dobrovolníci z třetího sektoru a nevládní organizace. Pomoci se snaží i obyvatelé finančními dary, sbírkami, šatstvem a potravinami.
PREŠOV:
„Město Prešov poskytuje již několik let finanční příspěvek na provoz nízkoprahového denního centra pro řeckokatolickou charitu. Tento rok se příspěvek pohybuje ve výši více než 48 tisíc eur,“ informuje tisková referentka města Prešov Lenka Sitárová.
„Řeckokatolická charita, se kterou spolupracujeme, poskytuje nejen sociální poradenství, ale i ubytování na určitý čas, praní, žehlení, vytváří podmínky pro přípravu stravy, vykonání osobní hygieny či pracovní terapii,“ říká Sitárová.
„Město spolupracuje s místním územním spolkem červeného kříže, pro lidi v nouzi poskytujeme polévku a sociální balíčky Spolupracujeme i s fakultní nemocnicí v Prešově – formou ošetření a krátkodobého pobytu podle zdravotního stavu klienta či poskytování základního sociálního poradenství zdravotními pracovníky nemocnice,“ dodává mluvčí.
KOŠICE:
„Problém je také v tom, že na ulici je i hodně mladých lidí, kteří vyjdou z ústavu – dětského domova. Když dovrší 18 let, dostanou 900 eur odchodné a najednou se mají naučit sami o sebe postarat,“ komentuje situaci poradkyně košické arcidiecézní charity.
„Nezvládnou přechod do reálného života a mnoho jich skončí na ulici. Častokrát i dobrovolně, protože už nechtějí být kontrolováni v prostředí s přísnými pravidly jako dosud. A 900 eur není žádná výhra,“ dodává.
Město Košice provozuje dvě komunitní centra, psychosociální centrum a úzce spolupracuje s neveřejnými poskytovateli sociálních služeb.
Na území města působí sedm zařízení nouzového bydlení – útulků a nocleháren, s kapacitou téměř 400 míst.
„Řešení problémů této skupiny obyvatel města věnuje Město Košice zvýšenou pozornost. V plánu je výstavba bytových domů na přestupní bydlení, rozšiřování kapacit útulků i sítě sociálních služeb přímo v krizových lokalitách (městské části Luník 9, Šaca, Džungle),“ uvádí ve svém stanovisku mluvčí města Košice Vladimír Fabian.
OSOBY BEZ DOMOVA A POLICIE
S lidmi bez přístřeší, kteří svým chováním na frekventovaných a veřejných místech narušují veřejný pořádek, bojuje většina evropských měst. K řešení tohoto problému může městská policie v Prešově a Košicích použít pouze zákonné prostředky.
Zákon ale neřeší problém týkající se osob bez domova, které se odmítají přizpůsobit společenským normám. Ačkoliv městští policisté nepřizpůsobivé lidi vykáží z míst, kde vzbuzují veřejné pohoršení, po krátkém čase se na místa, z nichž již byli vykázáni, většinou vrátí. A takto se to neustále opakuje.
Nezabírají ani represivní opatření a pokuty. Lidé bez domova většinou nevlastní žádný majetek, proto pokutu nezaplatí. Kvůli jejich nemajetnosti je také problematické nezaplacenou pokutu právně vymoci, například soudní exekucí. Exekutorovi je třeba uhradit náklady spojené s vymáháním pokuty i přesto, že byl při vymáhání pokuty neúspěšný.
Pokud je těmto osobám nabízena sociální nebo jakákoli jiná pomoc, ve většině případů ji paradoxně odmítají.
Na místa, kde je předpoklad zdržování se problémových lidí v nouzi a osob bez domova, jezdí hlídky městské policie častěji. V případě zjištění protiprávního jednání postupují individuálně, případ od případu.