Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
16. listopadu 2019 v 14:06
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

V Praze na Letné se sešlo 257 tisíc lidí. Andrej Babiš od demonstrantů dostal ultimátum (Aktualizováno)

NEWS ANDREJ BABIŠ
Uložit Uložené

Na akci Letná 2 pořádané Milionem chvilek pro demokracii se sjely lidé z více než tisícovky obcí po celé republice.

V Praze na Letné demonstrují desítky tisíc lidí. Akci LETNÁ 2 – znovu za demokracii! pořádá Milion chvilek pro demokracii a navazuje na červnovou demonstraci, které se podle údajů T-mobilu zúčastnilo 283 tisíc lidí. Demonstrující občané chtějí rezignaci premiéra Andreje Babiše a ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Spolek Milion chvilek navíc oznámil, že dají předsedovi vlády Andreji Babišovi ultimátum. Informují o tom Seznam zprávy.

Zástupci Milionu chvilek chtějí, aby se premiér zbavil holdingu Agrofert a médií a odvolal Marii Benešovou funkce. Pokud tak neučiní, budou protesty pokračovat. „My nechceme svrhnout vládu, nebo udělat revoluci, chceme, aby se tady našel dostatek lidí, kteří jsou ochotní ve svém běžném životě dělat něco malého pro demokracii,“ řekl nám místopředseda spolku Benjamin Roll v rozhovoru.

Doporučeno
Andrej Babiš nemá svědomí, v jeho rukou je příliš mnoho moci, říká místopředseda Milionu chvilek pro demokracii Andrej Babiš nemá svědomí, v jeho rukou je příliš mnoho moci, říká místopředseda Milionu chvilek pro demokracii 10. listopadu 2019 v 18:33

Demonstraci odstartoval promítaný projev Václava Havla, který pronesl v listopadu 1989. Navázala na něj slova Miroslava Štěpána, jednoho ze symbolů normalizačního režimu, který prohlašoval, že není možné, aby „patnáctileté děti určovaly, kdy má odejít prezident nebo kdy má přijít a kdo jím má být”. Následovala hymna v podání Marty Kubišové. Předtím drželi demonstranti minutu ticha za občany nesvobodných zemí.

Premiér jen několik minut před oficiálním zahájením demonstrace přidal na Twitter fotku s Danielem Radcliffem, představitele filmového Harryho Pottera

Zhruba půl hodiny nato přidal fotografii z posilovny

Po úvodní řeči místopředsedy Milionu chvilek pro demokracii Benjamina Rolla, který hovořil o zneužívání moc, vystoupil s projevem biskup Václav Malý, který moderoval demonstraci na Letné v roce 1989. „Politika je založena na humanitě. Nejsme stádo ovcí, nejsme děti, aby nás někdo vodil za ručičku,“ prohlásil.

Následovalo vystoupení předsedy spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláše Mináře. Ve své řeči uvedl: „Podle fotografií ze střechy je nás tu minimálně stejně jako minule a další jsou na cestě.“ Odkazoval tím k demonstraci na Letné, které se v červnu zúčastnilo 283 tisíc lidí. Ve své řeči vyzval premiéra k přímé konfrontaci. „Jestli toho nejste schopen, jste bábovka,“ uvedl.

Policie uveřejnila 40 minut po zahájení demosntrace záběry z vrtulníku.

Dále ve své řeči předseda spolku vyzval premiéra, aby „ze svého obrovského střetu zájmů“ vyvodil důsledky. Padlo i avizované ultimátum: „Buď odvolejte do konce roku Marii Benešovou z postu ministryně spravedlnosti a zbavte se agrofertu, nebo odstupte z premiérské funkce.“ Pokud se tak nestane, budou 7. ledna vyhlášeno, kdy se budou konat další protesty. 

Následovalo prohlášení krajanů, kteří protestují v 63 městech ve 30 zemích po celém na všech kontinentech vyjma Antarktidy. Krátké prohlášení bylo následně přečteno i v angličtině, němčině a francouzštině. Následovalo vystoupení umělců přednášejících slam poetry.

Policie ve 14:44 uveřejnila první oficiální odhad účasti

„Je skvělé, že lidi můžou vyjádřit svůj názor a nikdo je přitom neperzekuuje a nenapadá. A je fakt skvělé, že máme svobodné a demokratické volby, kde si můzeme svobodně zvolit své zástupce,“ reagoval kolem třetí hodiny odpoledne podle deníku Právo na demonstrace premiér Babiš. K demonstracím se podrobněji vyjádří v neděli v Národním muzeu. O demonstraci píší i zahraniční média jako CNN nebo Bloomberg

Prostor na pódiu dostala i občanka Jana Filipová, která se účastnila předešlých demonstrací a zažalovala premiéra Babiše za jeho slova, že byli demonstranti zaplacení. Soud zatím nepravomocně rozhodl v její prospěch a uložil Andreji Babišovi omluvu. Premiér se odvolal.

Milion chvilek následně vyzval občany ke vstupu do opozičních demokratických stran. Zároveň vyzval opoziční parlamentní strany, aby do roka a do dne přišly se srozumitelnou vizí. Posléze vystoupil písničkář Jaroslav Hutka, který hrál už na demonstraci v roce 1989. Statisícovému davu zahrál dvě sklady. 

Demonstraci uzavřela dvanáctka vybraných osobností, které přednášely z knihy Tyranie od Timothyo Snydera. Jmenovitě šlo o Jana Potměšila, Elišku LoumovouBolka Polívku, Dana Bártu, Annu Geislerovou, Ivana Trojana, Daniela Kroupu, Vavřince Hradílka, Helenu Illnerovou, Danielu Kolářovou, Báru Hrzánovou a Marthu Issovou.

Závěr demonstrace patřil Nicol Kovářové, která zazpívala Modlitbu pro Martu, píseň Marty Kubišové, která se po vpádu vojsk varšavské smlouvy v srpnu roku 1968 do Československa stala symbolem odporu národa proti okupantům. Úplný konec patřil jako již tradičně státní hymně. 


Aktualizace: Podle mobilního operátora T-mobile se demonstrace zúčastnilo 257 tisíc lidí. Informoval o tom Blesk.

Domů
Sdílet
Diskuse