Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
18. prosince 2019 15:00
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Do hry přišly peníze, pár lidem z toho je*lo. Čím víc se vzdaluješ od scény, tím hůř pro interpreta, říká DJ Wich

HUDBA ČESKO ČESKÝ RAP RAP
Uložit Uložené

Vyzpovídali jsme DJ Wiche, pražskou producentskou legendu.

DJ Wich je v rapové hře už přes 21 let, zažil mnoho různých období, růst nových jmen, pád nových jmen, pád starých jmen... Mnoho přerodů, během kterých se česká scéna dostala do situace, v jaké je teď. V rapu se cítí být jako ryba ve vodě a jak sám říká, poslední desku dělal úplně přirozeně a spontánně.

Je ještě vůbec možné, aby ho něco překvapilo? Kolik investoval do svého studia? Co říká na kauzu s Lvcasem Dopem? Kam se posunul český rap od doby, co s ním jako Indy a Wich začínal? Proč už nevznikne nové album? A mají to mladí producenti jednodušší? I na tyto otázky jsme se DJ Wiche zeptali.

SOUTĚŽ 

Každý, kdo si tento rozhovor předplatí do 31. 12. 2019, se zařazuje do soutěže o 3x podepsané CD DJ Wich – Jako ryba ve vodě.
Vyhlášení soutěže: Podepsané album získali uživatelé Lucie.frnochova, daliborkovarseznam a danped16377. Všem třem šťastlivcům byla zaslána soukromá zpráva. Gratulujeme!
Doporučeno
Kato: Perník ti dá koule a pak se začnou projevovat jeho negativní stránky. Když se drogy stanou součástí rapu, vede to do pekel Kato: Perník ti dá koule a pak se začnou projevovat jeho negativní stránky. Když se drogy stanou součástí rapu, vede to do pekel 13. listopadu 2019 17:23

Do hry přišly peníze, pár lidem z toho je*lo. Čím víc se vzdaluješ od scény, tím hůř pro interpreta, říká DJ Wich

První otázka bude možná trochu nostalgická, ale co máš právě v kapsách?To je dobrý. Klasika – já mám vždycky jelení lůj a žvejkačky, bez toho se neobejdu. Pak peněženku a tady mám dokonce i párátko.


Koncept DJ Wich Questions jsi uzavřel dvacátým dílem s Indym. Chceš se ke svým rozhovorům vrátit?Zrovna včera se mě na to ptali dva lidi, bavili jsme se o youtube contentu tak celkově. Říkali, že v té době to bylo strašně dobrý, protože to nikdo jiný nedělal. Ale jestli se k tomu vrátím, to nevím, spíš ne. Dnes už je toho strašně moc, všichni jedou podcasty. Mně se pak stávalo, že se lidi ptali, kdy budou další Questions, ale už je nezajímala ta muzika.


Ani Behind the Beats se nechystáš obnovit?

Je to ve vzduchu. Měl jsem rozdělanej druhej díl, ale nějak jsem se na to potom vybodl. Já si to točil sám a ideálně bych další díly natočil už s někým za kamerou a pojal bych to víc formou tutoriálu, víc do toho mluvil, ukazoval, vysvětloval. Chtěl bych to udělat, ale nedokážu říct kdy.


Nedávno jsme slavili třicet let od osudového 17. listopadu 1989. Tobě bylo jedenáct. Jak jsi to tehdy prožíval?

V tomhle věku to člověk absolutně nevnímá a je z toho zmatený. První, co si pamatuju, bylo, že moji rodiče chodili každý den na demonstrace a když z nich přišli, tak říkali, koho známýho třeba z herců tam potkali a vyprávěli mi o tom. Pak si to spojuju se školou, kde jsme nosili trikolórky. Máme půlku rodiny v Holandsku a jako malý jsem tam dost jezdil a samozřejmě jsem cejtil ten obrovskej rozdíl mezi jejich a naším režimem.


Snad nikde jsem nenašel tvůj názor na společnost a politiku, ale nedávno jsi měl příspěvek na Instagramu na podporu Milionu chvilek. Zajímáš se o politiku?

Spíš vůbec.


A měla by hudba pronikat i do těchto vod?

Asi měla, ale spíš bych to nechal na lidech, kteří se tím zabývají, rozumí tomu a dokáží s tím něco udělat. Občas je ale důležité někoho podpořit nebo se naopak někomu postavit, přijít na demonstraci.


Jako Indy a Wich jsi v roce 2000 udělal Pohyb nehybnýho. Tehdy jste byli hlavně vy, PSH a Chaozz. Co sis tehdy myslel o tom, že oni chodili do Esa a hudbu dělali pro mainstream?My jsme byli parta kolem graffiti, tzn. Indy a Wich, PSH, Coltcha a WWW. Chaozz byli úplně jiná crew. Nevídali jsme se, ani se neznali navzájem. Vystupovali v televizi, ale nebrali jsme je vážně a spíš nám to přišlo směšný, nerespektovali jsme je. Kata jsem docenil až později s projektem Prago Union.

Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 78380 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

 SOUTĚŽ

Každý, kdo si tento rozhovor předplatí do 31. 12. 2019, se zařazuje do soutěže o 3x podepsané CD DJ Wich – Jako ryba ve vodě.


V článku se dál dočteš: 

  • jak DJ Wich vzpomíná na začátky rapu u nás a porovnává je se současností;
  • jestli jsou drogy pro rapovou scénu nepostradatelné;
  • proč se česká rapová scéna za poslední dobu tak proměnila;
  • jestli měl někdy tvůrčí krizi;
  • proč už zřejmě nikdy nevyjde společná deska Indy a Wich.
Domů
Sdílet
Diskuse