Data ukazují jasný trend, který není příliš pozitivní.
Pokud ti bylo během loňského roku opravdu horko, není to náhoda. Pocit nyní podle výzkumů potvrzují i tvrdé data, informuje Engadget.
Podle NASA, americké Národní oceánské a atmosférické administrativy a Světové meteorologické organizace, byl rok 2019 druhým nejteplejším rokem v celé historii měření, která probíhají od roku 1880.
Absolutním rekordmanem je navíc nedávný rok 2016, trend poslední dekády je tak mimořádně jasný a znepokojující. Australské požáry nebo zima téměř kompletně bez sněhu na většině území Česka vše jen podtrhují.
Data ukazují i to, že od 60. let minulého století je každé desetiletí teplejší a teplejší. Právě posledních 5 let je však trend znepokojivě rychlý.
Přiložená mapa znázorňuje Zemi a teplotní průměr z let 1951 až 1980, tedy období ještě předtím, než se podle mnohých naše klima vymklo jakékoli kontrole. Barva pak vyjadřuje, o kolik byl na daném místě rok 2019 teplejší. Data jsou z 20 tisíc meteorologických stanic, lodí, antarktických výzkumných center a vodních bójí.

Podle vědců vše způsobuje hlavně lidská aktivita, jakou je průmyslová výroba, farmaření a chov dobytka, které stojí za zvýšenými emisemi oxidu uhličitého.
Efekt oteplování samozřejmě není všude stejný. Minulý rok, přestože celosvětově druhý nejteplejší, byl v USA jen 34. nejteplejším. Průměrná čísla si tedy více „odtrpěly“ jiné země, respektive polární oblasti. Tam oteplení způsobuje tání sněhu a ledu, což zas přispívá k rostoucí hladině moří a oceánů.
Výzkumy ukazují i jeden paradox. Rok 2019 nebyl jen druhý nejteplejší, ale i druhý nejdeštivější, vzhledem k objemu zaznamenaných srážek. Ty však sucha příliš nezmírní, voda totiž stále častěji přichází v podobě záplav a extrémních hurikánů v krátkém časovém období.