Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 26. 11. 2020 svátek má Artur

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Recenze
4
Jakub Paulík
7. únor 2020, 11:29
Čas čtení: 2:42
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Recenze: Vikingové – 1. polovina finální série

Epizody ze 6. série nám odhalily nové postavy z dalekého Ruska.

Jakub Paulík
7. únor 2020, 11:29
Čas čtení: 2:42
Recenze: Vikingové – 1. polovina finální série
Zdroj: MGM Television/History
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Upozorňujeme, že text obsahuje menší dějové spoilery!

 

Po smrti milovaného Ragnara Lothbroka si mnozí mysleli, že to tvůrci mohou se seriálem rovnou zabalit. Vikingský hrdina ale zplodil řadu synů, kterým se podařilo vést několik úspěšných výpadů nejen proti nepřátelům, ale také proti sobě.

 

Síla divácké základny Vikingů ale už delší dobu spočívá prakticky pouze v tom, že si nadšenci seriálu oblíbili výrazné hrdiny jako zlomyslného Ivara, dominantního vůdce Bjorna, bojovnou Lagerthu či „sympaťáka“ Ubbeho a jeho ženu Torvi.

 

 

Postavy jsme si zamilovali natolik, že se navzdory mnohokrát mírnému ději a nadbytečným scénám můžeme na nové epizody dívat i nadále. Chceme totiž vědět, kam se osudy klíčových postav posunou, kdo nakonec vyhraje tuto nikdy nekončící válku mezi mnoha stranami, a kdo se naopak po nelítostných konfliktech dostane do Valhally.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1443 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 55.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

Recenzia: Vikingovia – 1. polovica finálnej série
Zdroj: History

 

Ani skalní nadšenci Vikingů ale nemohou popřít, že scénáristé už nejednou vaří z vody. Řekněme si upřímně, že 20 epizod na jednu sérii je v případě Vikingů opravdu hodně, následkem čehož musíme nejednou sledovat záběry, které nejsou ničím jiným než vatou, která posouvá hlavní dějovou linii.

 

Šestá série chtěla příběh oživit novými postavami z Ruska. V mrazivé zemi, která je pro většinu Vikingů neznámá, se Ivar pokoušel budovat spojenectví proti svým bratrům a také, jak jinak, plánoval zradu.

 

I nepozornému divákovi určitě nemohlo ujít, že všechny scény z Ruska vedou k jednomu jedinému cíli – k útoku na území Vikingů. A nutno přiznat, že konečný boj přinesl jeden velmi nečekaný moment, ze kterého jsem byl upřímně na malý moment skutečně nešťastný.

 

Recenzia: Vikingovia – 1. polovica finálnej série
Zdroj: History

 

Problém je v tom, že než jsme se k samotnému útoku dostali, uběhlo příliš mnoho času a scénáristé nám mezitím z dalekého Ruska představili zápletky, které ve většině případů nebyly vůbec zajímavé (dvojnice Ivarovy bývalé ženy).

 

A opět se potvrdilo to, co u 5. série – nové postavy se ani zdaleka nemohly dorovnat hlavním hrdinům. Fanoušci Ivara si ale museli přijít na své, protože navzdory jeho vyhnání z Kattegatu dostal právě díky dějové linii z Ruska opravdu velký prostor.

 

Nejsmutnějším případem první poloviny celé série se ale stal jeho bratr Hvitserk, který při touze po pomstě tak trochu zešílel a začal se oddávat drogovému opojení. Sledovat ale několik epizod za sebou jeho imaginární představy bylo peklo. A to jak pro něj, tak i pro nás.

 

 

Natahovaná Hvitserkova drogová závislost se ale dá ospravedlnit tím, že pomatení mysli ho vedlo k tomu, aby splnil jedno z proroctví. Následkem jeho jednání zavraždili jednu z hlavních postav, která se mohla po dlouhé době „setkat“ s legendárním Ragnarem. Tuto nostalgickou scénu hodnotím velmi pozitivně.

 

Recenzia: Vikingovia – 1. polovica finálnej série
Zdroj: History

 

Co se týče Bjorna a Haralda, u nich jsme se kromě královolby, intrik a soubojů dočkali i bláznivých řečí starce Olafa. V konečném důsledku šlo zřejmě o nejzajímavější dějovou linii, která posunula hrdiny z Norska ke sjednocení království, bez kterého by neměli proti Rusům žádnou šanci.

 

Z okrajových příběhů ale zmiňme i Lagerthu a její spory s nebezpečnými bandity, u kterých jsme mohli vidět odhodlanost vikinských štítonošek (shield-maiden). I zde jsme však mohli pozorovat spoustu vaty a zbytečné posouvání primární dějové linie.

 

 

Ve zkratce by se dalo říci, že pro řadu epizod a nezáživného scénáře se nám opět dostalo to, na co jsme u Vikingů v posledních sériích bohužel zvyklí. Mimo napínavých soubojů a občasných hlásek od oblíbených hrdinů jsme tedy byli svědky velkého množství scén, které neměly své opodstatnění, nebo byly převyprávěné příliš nezáživně. A to je velká škoda.

 

Recenzia: Vikingovia – 1. polovica finálnej série
Zdroj: History

 

Hrdinové si totiž za 6 sérii u diváků dokázali získat velké sympatie, a proto by si zasloužili víc, než jen natahovanou vikinskou telenovelu. Kdy se navíc dozvíme, jak dopadl Floki, po kterém Ubbe i nadále pátrá? A proč tvůrci v deseti nových částech absolutně odignorovali vynikajícího Rolla Lothbroka, který uměl vždy zajímavým způsobem zamíchat kartami? 

 

S přimhouřením očí první polovinu finální série hodnotím šesti body z deseti. Jediné, v co mohu nyní doufat, je to, abychom v druhé polovině byli svědky adrenalinových bojů mezi Rusy a Vikingy.

 

No a také, aby na scénu nastoupil Rollo se svou armádou, čímž by se mohlo podařit odstranit několik vedlejších dějových linií s nevýraznými dialogy. Neočekávaná pomoc od starého dobrého (i když občas zrádného) Ragnarova bratra by byla příjemným závanem vzpomínek na první série, no ne?

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: MGM Television/History Tagy: vikings, vikingovia
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
8
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.