Promiň, ale na tuto otázku nemůžeme hledat odpověď bez spoilerů.
George R. R. Martin v průběhu let několikrát naznačil, že se mu myšlenka Westerosu jako jednoho z parků v seriálu Westworld zamlouvala. Tvůrci Westworldu Jonathan Nolan a Lisa Joy v rozhovoru pro Variety prozradili, že si o této možnosti s Martinem povídali. Nakonec neodolali a zkřížení dvou oblíbených seriálů z dílny HBO jsme se konečně dočkali v druhé části třetí série Westworld. I s odkazem pro fanoušky Jurassic Parku.
Dalším parkem je středověký svět s draky
Epizoda je od včera dostupná na HBO a mnozí fanoušci si ji užili zejména proto, že nám v ní představili ne jeden, ale hned dva nové parky. Jeden z nich jsme ale zatím viděli jen zevnitř: středověké kostýmy a zbraně zcela jasně naznačují, které období tento park inspirovalo. Nechyběl ale ani drak, kterého mnozí z nás velmi dobře známe: nebyl to nikdo jiný než Drogon, jeden ze tří mladých draků v seriálu Hry o trůny.
„Jak sakra chce tento dostat na Kostarika?“
„Po kouscích, kámo.“
Takto zní dialog, který si v krátkém cameo zahráli David Benioff a Dan Weiss, producentská dvojka, která stojí i za fenomenálním seriálem Hry o trůny. O tom, že s jeho rozřezáváním na kousky a posíláním do Latinské Ameriky nejsme smířeni, si řekneme jindy. Avšak i tento kratičký dialog spustil lavinu diskusí na internetu o možnosti ještě hlubšího propojení mezi dvěma seriály.
Mohl by být dalším parkem Westerosworld?
V první řadě je účinkování Dana a Davida (jejichž postavy se také, docela trefně, v titulcích označují jako Dan a Dave) splněním příslibů o nějakém křížení těchto dvou seriálů. Zároveň je právě zmíněný Startup na Kostarice skrytým vzkazem na Jurassic Park.
Ten byl podle Collideru již déle předmětem interních diskusí, mohl by to totiž být jeden z dalších parků společnosti Dellos v seriálu. Autorem knihy o parku plném dinosaurů je totiž Michael Crichton, spisovatel, scenárista a režisér, který stál i za původním filmem Westworld. Druhá část série navíc zobrazuje simulaci v simulaci, proto jsou cameo draka a dvojky D&D, jakož i důkazy, že Park číslo 4 (zatím neznáme jméno) je ze středověkého prostředí, takové zajímavé.
Ale tvůrci Westworldu už vyvrátili jinou souvislost, než jen nadšení z práce jejich kolegů a chuť konečně tyto dva příběhy zkřížit. Jsou zároveň velmi vděční, že se jim Drogona podařilo získat a na chvilku tak potěšit v podstatě všechny fanoušky HBO. Westerosworld pravděpodobně není součástí sítě parků Dellosu. Kromě Parku číslo 4 jsme ale spatřili i Warworld z období druhé světové války, a tak si opravdu nemáme proč stěžovat na nedostatek nových a zajímavých scenérií.
Aktuální série je značně jednodušší než předešlé dvě, prozatím se zdá, že v ní sledujeme pouze jednu časovou linii. Role se však obrátily. Ne Westworld a ostatní parky, ale ten náš skutečný svět je do jisté míry parkem. Lidé jsou jako roboti, následují předem stanovené cestičky v jejich životě a v roce, ve kterém se série odehrává, se spoléhají na technologie doslova ve všem (včetně jejich nálady, kterou dokáží ovlivnit, nebo jejich rozhodování, když posílají na důležité porady pouze algoritmus). Jsme proto zvědaví, jak dopadne další část.