1,3 miliardy Indů nesmí vycházet ven ještě minimálně dva týdny.
Původně měla karatnéna na 1,3 miliardy Indů zastavit šíření koronaviru v zemi. Toto rozhodnutí bude mít ale nakonec mnohem významnější dopady. V zemi totiž výrazně poklesla míra znečištění vzduchu ve velkých městech.
Hlavní město Indie Nové Dillí vykazovalo dlouhodobě hodnoty, které byly absolutně škodlivé pro lidské zdraví. Nyní se dostaly na snesitelné hodnoty. V Indii jsou zavřené fabriky, tržiště obchody či chrámy, kde se denně setkávaly stovky tisíc lidí. Doprava je výrazně omezena.
The world’s largest coronavirus lockdown is having a dramatic impact on pollution in India-
— focusglobalreporter (@focusglobalrep1) April 1, 2020
But grinding this country of 1.3 billion people to a near halt has also provided a temporary......morehttps://t.co/t4ThCYfvh4 #CareofAir #coronavirus #COVID19 #CPCB #CREA #health #SAFAR pic.twitter.com/zH9UC3y7Mf
Vládní údaje původně ukazovaly, že ještě 20. března se znečištění v Novém Dillí pohybovalo okolo 91 mikrogramů částic emisí na metr krychlový. Týden na to země vyhlásila karanténu a 27. března naměřili vědci ve vzduchu 26 mikrogramů částic emisi na metr krychlový. Informace podle CNN zpracovalo na základě dat z indického ministerstva životního prostředí Centrum pro výzkum čistého vzduchu a energie (CREA).
Podle Světové zdravotnické organizace je pro zdraví lidí vhodných maximálně 25 mikrogramů. Indie se tak díky přísné karanténě po letech dostala těsně nad tuto hranici.
Pollution over India before and after COVID-19 #lockdown. These are satellite monitored pollutant values (PM2.5) on 30 March in 2019 and 2020.
— Vijay Nishant (@vijayvruksha) March 30, 2020
Red colors show maximum (upto 1000 μg/m3) and blue colors show minimum (from 1 μg/m3).
Source: NASA/EU Copernicus via earth.nullschool. pic.twitter.com/bRp8AOMHi4
V Indii se tak po dlouhé době objevila modrá obloha dokonce i ve velkých městech. Indie má aktuálně přes 1 500 pacientů s potvrzeným onemocněním Covid-19 a 45 obětí koronaviru. Čísla ale mohou být zavádějící, protože země má problém s obrovskou chudobou a nemocní lidé často nemají peníze na lékaře.